Pariz – Čelnici zemalja koje pripadaju G8 na skupu u francuskom Deauvilleu obećali su dvadeset milijardi dolara pomoći Egiptu i Tunisu kako bi se poticale demokratske promjene u zemljama sjeverne Afrike.
Osam lidera najjačih gospodarskih zemalja svijeta, među kojima su američki predsjednik Barack Obama i ruski predsjednik Dmitrij Medvedev, na dvodnevnom skupu koji je završen u primorskom gradiću, zauzeli su se za napredak demokracije i gospodarske reforme u arapskim zemljama u kojima su srušeni autoritarni režimi. Zaključak je skupa da će podržati nastojanja “Arapskog proljeća” i iranskog naroda. “Promjene na Srednjem istoku i sjevernoj Africi su povijesne i imaju potencijala za transformacije koje su se dogodile u srednjoj i istočnoj Europi nakon pada Berlinskog zida”, stoji u izjavi koja je usvojena na skupu.
Lideri G8 razgovarali su i o oporavku svjetske ekonomije nakon krize, zaključivši da su pomaci na bolje vidljivi, ali da više cijene roba ometaju daljnji rast Za početak svjetski lideri su odlučili pomoći demokratsku tranziciju Tunisa i Egipta, pa su mnoge vlade već donijele odluke o financijskoj pomoći tim zemljama. Britanija je tako odobrila paket od 110 milijuna funti za Egipat i Tunis, a želja je da se ojača vladavina prava u te dvije države. S čelnicima zemalja G8 sastali su se i premijeri te dvije zemlje kako bi predložili konkretne projekte koji mogu biti financirani. U projekte će se uključiti i MMF i Svjetska banka.
Čelnici G8 ponovno su pozvali libijskog vođu Moamara Gadafija da odstupi s vlasti i da se prekine nasilje nad civilnim stanovništvom. Libijsko vodstvo izgubilo je legitimitet, rečeno je u Deauvilleu, a Gadafi nema budućnost u slobodnoj i demokratskoj Libiji.
Na kraju skupa razgovarali su francuski predsjednik Nicolas Sarkozy i američki predsjednik Barack Obama. Složili su se da su akcije poduzete u Libiji dale rezultat. Obama je rekao da Gadafi i njegove snage čine agresiju protiv libijskog naroda.
“Europa je usvojila opsežne pakete mjera kako bi nadvladala dužničku krizu s kojom se suočilo nekoliko zemalja. Nastavit će odlučno rješavati takvu situaciju i provoditi oštru fiskalnu konsolidaciju, zajedno sa strukturnim reformama, kako bi poduprla rast”, stoji u priopćenju sa skupa G8.
Obama je vrlo kritično govorio i o sirijskom režimu i predsjedniku Bashar al–Assadu, kazavši da je bio zaprepašten zbog ubojstva mirnih prosvjednika. Zatražio je da se prestane s primjenom sile u Siriji, ali i u Jemenu.
Lideri G8 razgovarali su i o oporavku svjetske ekonomije nakon krize, zaključivši da su pomaci na bolje vidljivi, ali da više cijene roba ometaju daljnji rast. Gospodarstva se sve manje oslanjaju na poticajne mjere, a europske države, Sjedinjene Države i Japan su pristali voditi računa o održivosti svojih državnih financija.
“Globalni oporavak dobiva na snazi i ne oslanja se više isključivo na mjere poticaja. Međutim, rizici za slabljenje aktivnosti i dalje su prisutni te vanjske i unutarnje neravnoteže i dalje zabrinjavaju”, kaže se u priopćenju.
“Oštar rast cijena roba i njihova pretjerana promjenjivost predstavljaju značajnu kočnicu za oporavak. U tom kontekstu dogovorili smo se da ćemo ostati usredotočeni na poteze koji su potrebni da bi se povećala stabilnost državnih financija, ojačao oporavak i poboljšala zaposlenost, smanjili rizici, te zajamčio snažan, održiv i uravnotežen rast, također kroz strukturne reforme”, kaže se u priopćenju.