Apel Sloveniji: deblokada!

Zagreb – Posve razumijem hrvatska stajališta, možda će se iznaći neki kompromis, ali, a to ću reći i u svome izvješću ovoga tjedna, mora biti posve jasno da je međunarodno pravo jedna od osnova medijacije. Pri rješavanju pravnog pitanja nemoguće je zanemariti međunarodno pravo. Budete li kombinirali načelo jednakosti s međunarodnim pravom, vjerojatno je da će se postići rješenje, ali, ponavljam, nikako se ne smije izostaviti međunarodno pravo, izjavio je izvjestitelj Europskoga parlamenta za Hrvatsku Hannes Swoboda.

Divim se strpljenju Hrvatske i njezinoj diplomaciji koja je iznijela izvrstan prijedlog za rješenje problema te apeliram na Sloveniju da prestane iskorištavati svoj položaj članice Europske unije u svrhu ilegalne i antieuropske blokade. Mislim da bismo pregovore s Hrvatskom trebali završiti ove godine i stoga je važno da se nastavi otvarati poglavlja koja su sada blokirana. Smatram da se pregovori moraju ubrzati kako bi Hrvatska s procesom pridruživanja započela najkasnije krajem godine, izjavio je zastupnik Europske pučke stranke Berndt Posselt.

Ministri Hrvatske i Slovenije kod Rehna

Izjave su to Swobode i Posselta uoči sastanka hrvatskog i slovenskog ministra vanjskih poslova Gordana Jandrokovića i Samuela Žbogara s povjerenikom EU–a za proširenje Olijem Rehnom. Razgovarat će o prijedlogu da Unija posreduje u graničnom sporu između Hrvatske i Slovenije i deblokadi hrvatskih pristupnih pregovora.

Ministar Jandroković objasnit će hrvatska stajališta o inicijativi Europske komisije i prijedlogu medijacije koja su prihvaćena na sastanku premijera Ive Sanadera, predsjednika Stjepana Mesića i predsjednika Sabora Luke Bebića s čelnicima parlamentarnih stranaka u Vladi.

Prihvaćena inicijativa uz uvjet da se ide na ICJ

Hrvatska prihvaća inicijativu Europske komisije koju je iznio povjerenik za proširenje Olli Rehn, ali pod uvjetom da posrednička skupina pomogne dvjema državama oblikovati prijedlog sporazuma o iznošenju graničnog spora pred Međunarodnim sudom u Haagu (ICJ) te formulirati prijedlog rješavanja ostalih otvorenih pitanja. U skladu s dosadašnjom praksom i načelima Europske unije – Hrvatska očekuje trenutačnu deblokadu svojih pristupnih pregovora.

Predsjednik Mesić je rekao da posrednička Ahtisarijeva skupina treba pomoći i Hrvatskoj i Sloveniji, no pitanje graničnog spora može se riješiti samo na Međunarodnom sudu u Haagu.

Premijer Ivo Sanader izjavio je da Hrvatska ne postavlja neispunjivi uvjet. Kazao je i da je na sastanku razmotren čitav niz varijanti, za slučaj da EK odbije hrvatski prijedlog, ali nije htio reći što je zaključeno.

Predsjednica Nacionalnog odbora za praćenje pregovora s Europskom unijom Vesna Pusić ustvrdila je da Hrvatska, iako je prihvatila poziv za posredovanje Europske komisije u graničnom sporu sa Slovenijom, ima malo mogućnosti završiti pregovore u planiranom roku.

I za komisiju temelj je međunarodno pravo

Europska komisija pozdravila je hrvatsku odluku o prihvaćanju inicijative za uključivanje skupine pod vodstvom Marttija Ahtisaarija. Pozdravljam odluku hrvatske vlade i parlamenta kao daljnji korak prema europskom uključivanju koje bi trebalo pomoći u rješavanju graničnog pitanja i omogućiti nastavak hrvatskih pristupnih pregovora. Proučavamo pojedinosti i hrvatskog i slovenskog stajališta, a naravno svaka vrsta europske pomoći temeljit će se na međunarodnom pravu i sudskoj praksi, izjavio je povjerenik za proširenje Olli Rehn.

Odgovori