Washington – Pobjednik na američkim predsjedničkim izborima Barack Obama danas položiti prisegu kao 44. predsjednik SAD–a i tako službeno zamijeniti na dužnosti Georgea Busha.
Sjedinjene Države će dobiti do sada najmlađeg i prvog u povijesti predsjednika afričkog podrijetla. Čitav svijet s nadom očekuje da će ulazak novog lidera u Bijelu kuću pripomoći rješavanju aktualne svjetske gospodarske krize i pridonijeti smirivanju brojnih kriznih žarišta širom planeta. Barack Obama staje na čelo zemlje u trenutku kad se pred njom nalaze teški izazovi.
Očekuje se da će u svojem inauguralnom govoru pružiti umirujuće i ohrabrujuće riječi o ekonomskoj budućnosti zemlje, onako kako je to učinio i predsjednik Franklin Delano Roosevelt u svom prvom inauguralnom govoru, 1933. godine, kad je zemlja zapala u tešku gospodarsku krizu… – Prije svega, želim ponoviti svoje čvrsto uvjerenje da je strah jedina stvar koje se moramo bojati.
S obzirom na već potvrđene sjajne govorničke vještine Baracka Obame, njegovi pristaše očekuju u njegovu inauguralnom govoru i riječi inspiracije, možda poput onih predsjednika Johna Kenndyja, za njegove inauguracije 1961. godine, kojima je Amerikance pozvao: – Ne tražite od Amerike što ona može učiniti za vas; pitajte što vi možete učiniti za Ameriku.
Pred Barackom Obamom, baš kao što je to bilo i pred predsjednikom Ronaldom Reaganom, teška je zadaća oživljavanja, u prvom redu, američkoga gospodarstva. Iako su pred njim neki veliki i teški izazovi, njihovo rješavanje, kažu analitičari, daje novom predsjedniku i neke stvarne mogućnosti…
Dodajmo, svi američki predsjednici koji su u povijest ušli kao “veliki i značajni” za kormilo zemlje stali su u teškim i problemima bremenitim vremenima za zemlju.
Duh obraćanja
Prema predviđanjima analitičara, inauguracija Obame bit će najskuplja u povijesti. Ukupni troškovi se procjenjuju na preko 150 milijuna dolara, a pratit će je, također se procjenjuje više od dva milijuna ljudi. Središnji događaj je prisega, koju predsjednik tradicionalno polaže pred vrhovnim sucima SAD–a ispred zdanja američkog Kongresa, te inauguralni govor, kojim novi američki lider obznanjuje svoj put vođenja zemlje sljedeće četiri godine.
No, iako tekst govora još nije poznat javnosti, duh Obamina obraćanja daje se naslutiti iz njegovih istupa od početka svečanosti, tijekom putovanja vlakom od Philadelphije do Washington, te na svečanom koncertu pred Lincolnovim spomenika održanim tijekom noći s nedjelje na ponedjeljak.
Barack Obama je tu na stubištu Lincolnova spomenika u Washingtonu izrazio uvjerenje u oporavak zemlje od ratova i gospodarske krize, ističući kako njezina prošlost ovjekovječena u nacionalnim spomenicima svjedoči da je “sve moguće u Americi”. Govoreći o teškom stanju koje nasljeđuje od Georgea W. Busha, sa zemljom u ratu, gospodarstvom u krizi, ljudima koji ostaju bez posla i kuća, nesigurne budućnosti…
Obama je upozorio da će svladavanje tih izazova biti teško i dugotrajno. “Trebat će više od mjeseca ili godine, vjerojatno će trebati mnogo. Duž puta će biti nazadovanja i iskušenja naše odlučnosti”, naglasio je Obama, kojeg na početku mandata prate velika očekivanja, prema ispitivanjima javnog mišljenja.
Spektakl koji je, kažu izvjestitelji AP–a, nalikovao na dodjelu Oscara, po izrazito hladom vremenu okupio je pola milijuna Amerikanaca. Čast da ga otvori pripala je Bruceu Springsteenu, neupitnoj američka zvijezdi, koji je prateći se na gitari otpjevao pjesmu “Rising”, uz pratnju velikog gospel zbora.
Nastupili su i U2, Mary J. Blige, Jon Bon Jovi, James Taylor, Sheryl Crow, Steve Wonder, Herbie Hancock, John Melencamp, Aretha Franklin i drugi, a koncert je zaključila Beyonce s “America the beautiful” u pratnji svih izvođača. Na koncertu pod sloganom “Mi smo jedno” izvođene su pjesme prigodnog domoljubnog naboja, a s glazbenicima su se izmjenjivali poznati hollywoodski glumci, uključujući Denzela Washingtona i Toma Hanksa, koji su govorili izvatke iz povijesnih govora američkih predsjednika poput Franklina Roosevelta i Johna Kennedyja.
Najcitiraniji je bio Abraham Lincoln, politički heroj i uzor Baracka Obame, 16. predsjednik SAD–a koji je 1863. ukinuo ropstvo. Bruce Springsteen se pri kraju koncerta pridružio 89–godišnjem folk pjevaču Peteu Seegeru i gospel zboru u izvedbi pjesme “This Land Is Your Land”, kultog autora Woodyja Guthriea.
Seeger je muzičar kojem su zbog liberalnih, socijalno angažiranih stihova 60–ih godina zabranjivani nastupi i izvođenje na radiopostajama, pod optužbama za komunizam, pa je njegovo uvrštenje među izvođače “all star” inauguracijskog koncerta simbolični znak povratka liberalne Amerike na vlast u Washingtonu, nakon osam godina neokonzervativne republikanske administracije.