Bruxelles – Slovenski argumenti u sporu s Hrvatskom oko granice preslabi su za Međunarodni sud pravde (ICJ) pa nova slovenska vlada pokušava postići što može bez suda. Ta taktika, međutim, nije prihvatljiva. To je ucjena, ili nešto vrlo blisko ucjeni! Bivša se slovenska vlada složila da se spor prepusti ICJ–u pa to treba sada i učiniti. Ovakvim ponašanjem Slovenija samoj sebi šteti!.
Ustvrdio je to u raspravi u Vanjskopolitičkome odboru (AFET) Europskoga parlamenta o prijedlogu ovogodišnje Rezolucije o Hrvatskoj, što ga je sastavio europarlamentarni izvjestitelj austrijski socijalist Hannes Swoboda, njemački pučanin i donedavni AFET–ov predsjednik Elmar Brok.
Izvjestitelj o Hrvatskoj Europske pučke stranke, najbrojnije europarlamentarne frakcije, Bavarac Berndt Posselt podsjetio je da su “nas upozoravali da ne primamo Sloveniju u EU dok ne riješi pitanje svojih granica, ali to smo prevladali, pa sada i Slovenija mora jednako postupiti kada je riječ o Hrvatskoj”.
Ako se blokada Hrvatske ne ukine do ožujka, na plenarnoj ću EP–ovoj sjednici predložiti vrlo oštru osudu Slovenije – rekao je mađarski liberal Istvan Szent Ivany, dodavši da je “ova blokada vrlo opasan precedent”.
Nismo očekivali ovakvo ponašanje, a svakako ne od Slovenije, koja je i sama imala teškoća. Posebice mi je odvratna slovenska prijetnja referendumom o članstvu Hrvatske. Jedino dobro rješenje je arbitraža – napomenuo je Szent Ivany.
Latvijka Inese Vaidere is Saveza za Europu nacija ustvrdila je da je “Hrvatska bliža EU od nekih članica koje smo nedavno primili”.
Moramo prekinuti ovu blokadu i pobrinuti se da nam se Hrvatska čim prije pridruži – dodala je Vaidere.
Od Slovenaca se za riječ javio samo pučanin Lojze Peterle, koji je prvo “pozdravio velik napredak Hrvatske” i rekao da “žali zbog razloga kojih je došlo do blokade”. Zatražio je, međutim, razumijevanje za Sloveniju.
Ne treba prema Hrvatskoj postupati drugačije nego prema drugim zemljama, ali treba poštovati i nacionalne interese Slovenije. Nije na EP–u da odluči gdje da se rješava spor oko granice, niti da ocjenjuje jesu li slovenski argumenti slabi. Ako se govori o sporazumu Janše i Sanadera, koji nije potpisan, treba govoriti i o sporazumu Drnovšeka i Račana, te o SOPS–u – zahtijevao se Peterle, zaključivši da “Slovenija nije imala namjeru blokirati Hrvatsku nego je blokada posljedica nekih djelovanja”.
Swoboda je, zaključujući raspravu, posebice upozorio na ispitivanje javnoga mnijenja koje pokazuje da bi većina Slovenaca na referendumu glasovala protiv članstva Hrvatske u EU.
Ovo je otišlo predaleko. Nije pošteno blokirati pregovore o toliko poglavlja, a okretanje javnoga mnijenja u Sloveniji protiv Hrvatske je katastrofalno: sukob među vladama prerastao je u sukob među narodima! Svatko mora postupati u skladu sa svojom odgovornošću. Slovenija jest članica EU, ne možemo je ni na što siliti, ali ako smo Hrvatskoj nešto obećali, to obećanje moramo ispuniti! EP mora razmotriti što sve može učiniti jer blokada ne može ostati. A predsjednici dviju vlada, ako se već ne mogu dogovoriti o rješenju, moraju se čim prije sastati, bez ikakvih preduvjeta, i dogovoriti se o postupku rješavanja – naglasio je Swoboda, dodavši da je “jedini izlaz iz ovoga stanja međunarodna arbitraža, na ovaj ili onaj način”.
Obje se strane moraju suglasiti da će oba parlamenta prihvatiti njezin ishod, kakav god bio. Nužno je da Europski parlament potakne Sloveniju, ako u iduća dva ili tri tjedna ne vidimo rješenje. Ne možemo samo pisati izvještaje, moramo vrlo djelatno pozvati obje strane da prevladaju svoje razlike i dogovore se o postupku rješavanja ovoga sukoba – zaključio je Swoboda.
O Swobodinu prijedlogu Rezolucije i o amandmanima koje su na njega odbornici podnijeli AFET će glasovati danas.