Zagreb – U nastavku suđenja bivšem premijeru Ivi Sanaderu danas je svjedočenje završio njegov nekadašnji prijatelj, a sada ključni svjedok USKOK-a Robert Ježić.
Rasprava se nastavlja idući tjedan 14. i 15. ožujka kada bi trebali svjedočiti Luka Bebić i Marina Matulović Dropulić. Ježić je kazao kako kako se na prijavljivanje Sanadera za primanje mita od MOL-a odlučio u istražnom zatvoru zbog paranoje da novac koji se i dalje nalazi na računu njegove švicarske tvrtke ne povežu s njim. Uradio je to nakon konzultacije s odvjetnikom.
Ježić, vlasnik Diokija i ključni svjedok u aferi Ina – MOL u kojoj se Ivu Sanadera tereti da je od šefa mađarskog MOL-a Zsolta Hernadija primio 10 milijuna eura da bi toj kompaniji prepustio upravljačka prava u Ini, kazao je da je u istražnom zatvoru, u kojem je proveo četiri mjeseca i 19 dana, odlučio s cijelom pričom izaći u javnost.
‘Savjetovao sam se s odvjetnikom, iznio mu cijeli slučaj i on mi je sugerirao da idemo u USKOK. U zatvoru sam imao vremena o svemu razmišljati, smetao me taj novac u sustavu, a u to vrijeme događala se i jaka medijska ofenziva vezana za kupovinu Ininih dionica preko ciparskih firmi. Sve sam zbrojio i zaključio da provjere računa mogu dovesti do mene’, kazao je Ježić.
Tijekom svjedočenja, koje je s pauzom trajalo skoro pet sati, Ježić je potvrdio da je polovina od 10 milijuna eura MOL-ovog mita uplaćena na račun njegove švicarske tvrtke Xenoplast, dok je preuzimanje ostatka novca trebao riješiti Sanaderov brat Flavio.
Opisujući svoj odnos sa Sanaderom, Ježić je rekao da su se upoznali 2001. u stranci, a od 2009. postali veoma bliski. Na pitanje tužitelja Ježić je rekao da je Sanader te godine tražio da mu učini uslugu – da mu preko njegove tvrtke omogući organizirati primitak od 10 milijuna eura od MOL-a za savjetničke usluge. Rekao je da je pristao ne razmišljajući o posljedicama te odluke. Sanader je bio najvažnija osoba u Hrvatskoj i nije ga se moglo odbiti, istakno je Ježić.
‘5 milijuna eura je još u Diokiju, vratit ću ih’
Dalje je svjedočio kako su u Zürichu potpisani ugovori između Xenoplasta i dvije ciparske tvrtke za konzultantske usluge na iznose koji su dogovoreni s osobom koja je predstavljala MOL, a nekoliko dana poslije stigla je i prva uplata od pet milijuna eura s računa tih ciparskih tvrtki. Ježić je rekao i kako je Sanader bio nezadovoljan kad mu je rekao da toliki iznos novca ne može odmah podignuti. Pokušao sam mu objasniti da je to danas vrlo rigorozno te da je komplicirano podignuti iznos od 10.000 eura, a kamoli od pet milijuna, rekao je.
Novac (5 milijuna eura) na računu Xenoplasta prošao je revizije i sve porezne kontrole. Xenoplast je dao kredit DIOKI-ju i novac je i dalje na tom računu. Kad dobijem preciznu uputu kako i kome treba vratiti novac, vratit ću novac Hrvatskoj, kazao je Ježić. Nakon što je Sanader napustio premijersku funkciju Ježić je htio prekinuti dogovor koji ima s njim. Drugi dio isplate od 10 milijuna eura trebao je ići preko tvrtke Sanaderova brata Flavia.
‘Vozeći se u avionu prema Milanu gdje smo išli na utakmicu Lige prvaka iskoristio sam priliku i rekao da ne želim da Xenoplast primi preostalih pet milijuna eura. Rekao mi je da je to u redu i primio je to mirno’, istaknuo je Ježić, dodavši da su dan nakon utakmice išli na doručak i na Sanaderov prijedlog pošli u Zürich u kojem su se našli sa Sanaderovim bratom.
‘U jednom hotelu razgovarali smo i on je bratu Flaviju rekao da ja više neću organizirati te da će on to preuzeti. Iz toga sam zaključio da se radi o drugom dijelu posla. Brat mu nije bio iznenađen i bio je upućen’, kazao je Ježić.
Ježić kaže da je tek iz medija saznao pozadinu novca kojim je baratao, iako je u međuvremenu nekoliko puta bio u društvu bivšeg premijera i MOL-ovog čelnika Zsolta Hernadija.
Obrana: To je ruski novac Ježiću
U poslijepodnevnom dijelu svjedočenja, Ježića je ispitivala Sanaderova obrana. Svojim su pitanjima nastojali dokazati da Ježić laže te da je novac koji je na Diokijevom računu zapravo njegov honorar oko investicija koje su Rusi trebali imati na Omišlju. Ježić, bivši vlasnik Diokija i riječkog Novog lista, u istrazi je svjedočio da je dio MOL-ova mita Sanaderu isplaćen preko njegovih švicarskih tvrtki. No Sanaderovi odvjetnici više su puta isticali da je, tereteći bivšeg premijera, Ježić želio poboljšati svoj položaj u nizu drugih istraga u kojima ga se tereti za teška kaznena djela.
Ježićeve tvrdnje odbacuje i MOL, a mađarsko državno odvjetništvo početkom godine obustavilo je istragu protiv predsjednika uprave te tvrtke Zslolta Hernadija koji je prema tvrdnjama hrvatskog tužiteljstva Sanadera podmitio s 10 milijuna eura kako bi svojoj tvrtki osigurao prevlast u Ini. Prije nego što je obustavilo istragu, mađarsko je tužiteljstvo u nekoliko navrata odbilo zahtjev hrvatskoga Državnog odvjetništva da ispita Hernadija, pravdajući se zaštitom nacionalnih interesa.
Sanader je optužen za ratno profiterstvo jer je sredinom 90-ih, dok je bio zamjenik ministra vanjskih poslova, od Hypo banke primio 3,6 milijuna kuna provizije od 140 milijuna šilinga kredita koji je Hrvatska dobila od te austrijske banke.
RPŽ/H