Rusija i Kina protiv Vijeća UN-a: Veto o Siriji

New York – Rusija i Kina su u UN- ovu Vijeću sigurnosti stavile veto na rezoluciju kojom se osuđuje krvavo gušenje prosvjeda u Siriji.

Ostalih trinaest zemalja glasovalo je za rezoluciju. Usprkos desetomjesečnom nasilju u kojemu je, prema podacima aktivista poginulo najmanje 6.000 ljudi, Vijeće dosad nije uspjelo donijeti rezoluciju o Siriji. Tekst nacrta u listopadu prošle godine blokirali su Rusi i Kinezi.

U ovoj rezoluciji, koju su podnijele zapadne i arapske zemlje, izražava se potpora Vijeća planu Arapske lige za demokratsku tranziciju u Siriji i osuđuje se sirijski režim zbog stalnog kršenja ljudskih prava.

Prema podacima sirijske oporbe, više od 230 civila ubijeno je u bombardiranju sirijske vojske u Homsu u noći na subotu. Damask je zanijekao bombardiranje tog pobunjeničkog grada rekavši da su civile ubile naoružane bande.

Ruski i kineski veto na rezoluciju Vijeća sigurnosti o Siriji umanjuje ulogu UN-a, ocijenio je u subotu glavni tajnik Ujedinjenih naroda Ban Ki-moon.

To je veliko razočaranje za sirijski narod i za sve branitelje demokracije i ljudskih prava, dodao je Ban, prenosi Hina.

Američka državna tajnica Hillary Clinton ocijenila je kako odluka o stavljanju veta na rezoluciju Vijeća sigurnosti u biti znači preuzeti odgovornost za strahote koje se događaju u Siriji.

Bez zajedničkog djelovanja s međunarodnom zajednicom bojim se da se na kraju sve ne završi građanskim ratom, kazala je.

Britanski veleposlanik Mark Lyall Grant rekao je da je London zaprepašten zbog odluke Rusije i Kine, dok je američka veleposlanica Susan Rice ocijenila kako su Sjedinjene Države neugodno iznenađene ovim vetom koji sprečava rješavanje sve teže krize u Siriji. Neizravno je optužila Kinu i Rusiju da napuštaju sirijski narod i, kako je kazala, štite tiranina.

Rusi su tijekom pregovaranja dobili velike ustupke u vezi s rezolucijom. Tako se u teksu izrijekom ne govori o sudbini predsjednika Bašara al-Asada. Rusija se usto izborila da se u tekstu ne spominju gospodarske sankcije i prodaja ruskog oružja Damasku, a govori se o potrebi mirnog rješenja krize kako bi se izbjegla sličnost s libijskim slučajem. U rezoluciji se osuđuje svako nasilje, bez obzira odakle dolazilo, s vlasti ili iz oporbe, i osuđuje sirijska vlast zbog stalnog, otvorenog i masovnog kršenja ljudskih prava.

RPŽ/H

Odgovori