Papa: Sjene nad 2009. godinom

Vatikan – Za sučeljavanje s međunarodnom ekonomskom krizom nisu dovoljne “zakrpe”, već je treba čitati “u dubinu”, rekao je papa Benedikt XVI. za vrijeme angelusa održanog 1.siječnja na Trgu svetog Petra. Prethodno je predvodio misu u bazilici svetog Petra tijekom koje je pozvao sve na djelovanje u suzbijanju siromaštva i stvaranju mira u svijetu.

Papa je podsjetio kako Crkva 1.siječnja obilježava Dan mira i tim povodom je uputio poruku svim šefovima država i vlada kako bi se prevladale krize koje stvaraju siromaštvo i ratove.Papina poruka za 42. dan mira ima naslov “Suzbijati siromaštvo, stvarati mir”, te upozorava na dvojake rezultate globalizacije gdje se stvara svijet bogatih i siromašnih, kao neka “zlatna kuća” okružena “pustinjom i propadanjem”. Papa poziva na suzbijanje siromaštva sa solidarnošću, jer siromaštvo stvara nepravdu, nejednakost i prijeti miru.

I tijekom večernje mise koju je održao u bazilici svetog Petra posljednjeg dana u 2008., kojom se zahvaljuje Bogu (Te Deum), Papa je kazao kako se “mnogobrojne sjene nadvijaju nad budućnosti čovječanstva u 2009.”, pa je naglasio kako društvo ima potrebu za “ljudima koji se neće brinuti samo o vlastitim interesima”, jer kako je rekao i za Božić, “svijet će propasti ako će svatko misliti samo o sebi”. Godina se zaključila s rastućom ekonomskom i društvenom krizom koja je zahvatila cijeli svijet, a to od svih zahtjeva veću solidarnost prema osobama i obiteljima koje su u velikim teškoćama. Premda se na “vidiku naše budućnosti vide nemali broj sijena, ne smijemo se plašiti”, rekao je Papa.

U mirovnoj poruci, Benedikt XVI. kritizira globalizaciju koja svojim uništenjima može biti prijetnjom razvitku i prevladavanju gladi u svijetu, te osuđuje povećanje broja pobačaja, koje je ocijenio kao “pokolj milijuna nerođene djece”, zatim spočitava “spekulativne fenomene” koji dovode do pomanjkanja hrane u siromašnim zemljama i nepostojanje političkih i ekonomskih institucija koje bi se sučeljavale s problemom gladi i siromaštva.

U sadašnjem globalnom svijetu sve je jasnije kako se mir stvara jedino ako se svima jamči razumni rast – iznosi Papa, naglasivši kako je globalizacija, koja je prvotno viđena kao prilika za prevladavanje siromaštva, ali je do sada pokazala kako sama nije u mogućnosti stvoriti blagostanje i mir. Zbog toga je globalizaciju potrebno “usmjeriti prema cilju duboke solidarnosti koja bi stvarala dobro za sve i svakoga”.

Odgovori