Vukovar – Do suza ganuti bili su u nedjelju hrvatski tenisači Goran Ivanišević, Ivan Ljubičić, Marin Čilić i Ivan Dodig, nakon što su posjetili Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskog rata u Vukovaru te Spomen-dom i mjesto masovne grobnice na Ovčari, gdje je u studenome 1991. godine strijeljano 200 ranjenika odvedenih iz bolnice nakon okupacije grada.
Nakon što su podno spomenika na Memorijalnom groblju, u kojem gori vječni plamen, položili vijence i zapalili svijeće, njihov domaćin, vukovarski gradonačelnik Željko Sabo, pokazao im je dio groblja na kojem je 938 bijelih križeva. Na tome mjestu bila je najveća masovna grobnica u Europi nakon Drugoga svjetskog rata, iz koje je ekshumirano 938 tijela. Najmlađa žrtva ekshumirana iz te grobnice bio je šestomjesečni dječak Ivan Kljajić.
»Do nedavno se malo znalo o toj bebici, najmlađoj žrtvi agresije na Vukovar. Nisam htio da njegova sudbina bude zaboravljena i počeo sam se raspitivati je li netko od obitelji Kljajić preživio«, ispričao je Sabo svjetski poznatim tenisačima.
Nakon što je doznao da Dragica Kljajić, majka poginuloga dječačića, danas živi u Solinu, otišao ju je posjetiti.
»Njihova je priča vrlo potresna. Kad se 18. listopada 1991. godine otac Pavo vratio kući s prve linije obrane grada, uzeo je sinčića Ivana u naručje. U tom trenutku u njihovu je kuću udarila granata. Maleni Ivan odmah je poginuo, a otac je bio teško ranjen te je prevezen u vukovarsku bolnicu. Nakon okupacije Vukovara Dragica nije znala gdje je iz bolnice odvezen njezin suprug. Tek 2004. godine Pavo je identificiran kao jedna od žrtava pronađenih u masovnoj grobnici na farmi Lovas«, pričao je Sabo dok Ivanišević i Ljubičić nisu mogli suspregnuti suze.
Tenisači su svijeće položili i na grobu Blage Zadre, prvog zapovjednika obrane grada Vukovara, nakon čega su se uputili u Spomen-dom Ovčara, koji je smješten u hangaru u kojem su nakon okupacije Vukovara, a prije nego što su strijeljani, bili zatočeni ranjenici i osoblje iz vukovarske bolnice.
Zdravko Komšić, predsjednik vukovarske podružnice Hrvatskog društva logoraša srpskih koncentracijskih logora i voditelj Spomen-doma Ovčara, ispričao im je da je najmlađa žrtva strijeljana na Ovčari bio mladić od 16 godina, dok je najstariji imao 72 godine. Među žrtvama su bile i tri žene, od kojih je jedna bila u šestom mjesecu trudnoće.
»Najveća moguća sućut hrabrim ljudima«, rečenica je koju je u knjigu utisaka u Spomen-domu upisao Ivan Ljubičić.
Na mjestu masovne grobnice na Ovčari, gdje su također položili vijence i zapalili svijeće, tenisači su od vukovarskog branitelja Petra Janjića Tromblona na dar dobili zastavu Grada Vukovara i po primjerak njegove knjige u kojoj je opisao sve strahote koje je doživio braneći grad te boraveći u logorima.
»Velika mi je čast biti danas u Vukovaru pokloniti se herojima koji su branili našu zemlju. Smatram da bi dolazak u Vukovar trebao biti školska obveza svakome učeniku u Hrvatskoj«, naglasio je Goran Ivanišević, dodajući da je zadnji put u Vukovaru bio prije šest godina te da mu je drago vidjeti kako se mnogo toga izgradilo u gradu.
Inače, tenisači su u nedjelju u Vukovar došli s plemenitim ciljem – odigravanja humanitarnih mečeva nazvanih »Grand slam asova«, a sav prikupljeni prihod bit će namijenjen Društvu za pomoć mentalno retardiranim osobama Vukovar.
»Nadam se da će ovaj naš nastup poslati u svijet lijepu sliku o gradu heroju, ali i da će podsjetiti i na sve one koji su prije 20 godina dali svoje živote za slobodu Hrvatske«, rekao je Ivan Ljubičić.
Marin Čilić dodao je da mu je to treće sudjelovanje u nekoj humanitarnoj priredbi, ali jedno od najvažnijih u cijeloj karijeri, dok je Ivan Dodig naglasio da prvi put sudjeluje u humanitarnoj akciji te da mu je posebna čast što se to događa upravo u gradu heroju – Vukovaru.
RPŽ/V