Banja Luka – U Delibašinom Selu u Banjoj Luci, u samostanu trapista “Marija Zvijezda”, ponovno je počela proizvodnja sira trapista. Fra Tomislav Topić kazao je da je, nakon svih obavljenih priprema tijekom proteklih mjeseci, počela prerada 500 litara mlijeka od kojih se proizvodi čuveni sir trapist po orginalnoj recepturi redovnika ovog samostana.
U narednom periodu, najavio je, prerađivat će se i veće količine mlijeka, kako bi ovaj kvalitetni sir mogao stići i na druga tržišta, ne samo u BiH i Hrvatskoj. Proizvodnja sira odvija se u suradnji sa Zemljoradničkom zadrugom Livač u Aleksandrovcu.
Samostan trapista “Marija Zvijezda” osnovao je prior Franjo Wendelin Pfanner 21.lipnja 1869. godine. Trapisti su ime dobili po čuvenom francuskom samostanu La Trappe, a službeno se nazivaju Cisterciti strožeg obreda i slijede pravilo života koje glasi “Moli i radi”.
Društvene se prilike i vlasti u Bosni mijenjaju, a u tamošnjoj se Pfannerovoj “kolijevci” rađaju novi, gotovo nevjerojatni duhovni i materijalni plodovi. Raste broj redovnika, u jednom ih je razdoblju bilo čak 215.
Trapisti pokreću časopis “Putokaz”, proširuju staru crkvu a potom grade novu, monumentalnu, sa zvonikom, podižu golem samostan uz nju, otvaraju školu za obrte i đački dom, pekarnu, štavionicu kože, tvornicu tjestenine, sapuna, soda–vode i bezalkoholnih pića, obučavaju radnike da koriste vršilice, sijačice, crpke za vodu, grade Most sv. Bernarda preko Vrbasa i hidroelektranu! Tako zahvaljujući Mariji Zvijezdi uskoro i Banja Luka dobiva električnu rasvjetu. Tko god je tih godina htio raditi, kod trapista je bez problema dobio radno mjesto, a stotine i stotine siromašne djece dobilo je smještaj, mogućnost školovanja i svladavanja umijeća u jednom od tridesetak obrta.
Tako je bilo sve do završetka Drugog svjetskog rata, kada su crveni “oslobodioci” oslobodili Mariju Zvijezdu od cijelog zemljišnog i šumskog posjeda, samostana, svih zgrada, postrojenja, mehanizacije i inventara. Dio je redovnika, ponajviše njemačkoga podrijetla, svojevoljno otišao, dio je prognan preko granice, a dio je osuđen na montiranim sudskim procesima. Brojne su umjetnine partizani u “revolucionarnom žaru” razgrabili i uništili a knjige iz prebogate samostanske knjižnice odvezli kamionima i zapalili na obali Vrbasa. Vatra je sablasno gorjela tri dana i tri noći! Potom je samostan kao i cijeli kraj zadesio razorni potres g. 1969. tako da se veći dio zajednice preselio u Kloštar Ivanić kod Zagreba.
Danas su u samostanu ostala dva redovnika. Braća Topići o. Zvonko i o. Tomislav skrbe za 200–tinjak katoličkih vjernika koliko ih je ostalo od 2500 prijeratnih u banjolučkoj župi Marija Zvijezda, razasutih po banjolučkoj četvrti, u puku zvanoj Trapisti, na periferiji grada, te okolnim zaseocima: Priječanima, Česmi, Mađiru, Krčaricama i Slatini. Ostali su protjerani tijekom proteklog rata sa svojih ognjišta.