Nobelova nagrada za mir: Važno priznanje trima ženama

Oslo – Ellen Johnson Sirleaf, 72 godine, predsjednica Liberije od 2005., prva žena šef države u Africi i “čelična lady”, zauzeta za obnovu svoje zemlje opustošene 14-godišnjim građanskim ratom koji je odnio više od 250.000 života. Leymah Gbowee Roberta, odvjetnica, također liberijska aktivistica i organizatorica skupine muslimanskih i kršćanskih žena koje su se protivile gospodarima rata u Liberiji, dobitnica nagrade za hrabrost (Courage Award) za 2009. Tawakkul Karman, 32-godišnjakinja, jemenska novinarka i majka troje djece, osnivateljica skupine žena novinarki bez lanaca (Women journalists without chains), istaknuta organizatorica prosvjeda pokrenutih u siječnju protiv jemenskog predsjednika Alija Abdullaha Saleha. One su tri dobitnice Nobelove nagrade za mir za 2011. godinu, nagrađene u Oslu 7. listopada, a nagrada će im biti uručena 10. prosinca 2011., na Svjetski dan ljudskih prava.

Komentirajući nagradu Thorbjorn Jagland, glavni tajnik Vijeća Europe i predsjednik Odbora za Nobelovu nagradu za mir, rekao je da su tri žene nagrađene “za nenasilnu borbu za sigurnost žena i za njihovo pravo na puno sudjelovanje u procesu izgradnje mira… Ne možemo postići demokraciju i trajni mir u svijetu”, zaključuje Jagland, “ako žene ne mogu dobiti iste mogućnosti kao i muškarci te utjecati na razvoj društva na svim razinama”.

Zadovoljstvo nagradom izrazio je i kardinal Peter Turkson, predsjednik Papinskog vijeća za pravdu i mir, jer je ona “međunarodno priznanje naporima ovih triju žena”. Osobito je pohvalio njihove “plemenite napore, posebice u politici te za dostojanstvo i prava žena, kao primjer za mnoge žene vođe u svijetu”. Zahvaljujući Nobelu, “svijet ponovno otkriva Liberiju”, rekla je Ellen Johnson Sirleaf. To je nagrada “svim Liberijcima za ono što su proživjeli tijekom godina građanskog rata i za sve dosadašnje napore oko mira”, rekao je mons. Anthony Fallah Borwah, biskup Gbarnga na sjeveroistoku Liberije, ističući da je “mirovni proces dug i težak”, ali je zemlja “na pravom putu”.

Druga nagrađena Liberijanka Leymah Roberta Gbowee ističe da je riječ o “priznanju za žene koje žive boreći se protiv sukoba”, zahvaljujući kojima se stanje žena, njihova uloga, “njihove potrebe i prioriteti više ne mogu ignorirati”. “To je potvrda pobjede mirne jemenske revolucije” koja je “uspjela zadobiti divljenje i poštovanje međunarodne zajednice”, rekla je Tawakkul Karman. “Nadam se da će nam svijet dati punu podršku”, dodala je, posvećujući nagradu svim arapskim proljećarima.

Za glavnog tajnika UN-a Ban Ki-moona, Norveški odbor nagradom “šalje jasnu poruku da su žene važne za mir”. To je “priznanje ženskom vodstvu koje se nalazi među temeljnim načelima Povelje Ujedinjenih naroda: važna uloga žena u promicanju mira, sigurnosti, razvoja i ljudskih prava”. U cijelom svijetu vidimo da žene predstavljaju ugaoni kamen na kojemu se temelje obitelji i zajednice. U Sjevernoj Africi, na Bliskom istoku i drugdje čuo sam ženske glasove koji traže pravdu i demokraciju, rekao je Ban Ki-moon, ističući da “žene postupno dobivaju rukovodeće uloge koje su već odavno trebale imati”. Novi napori UN-a preko agencije “UN Women” daju potporu “punom uključivanje žena u demokratske i mirovne procese”.

Nobelova nagrada “prepoznaje da aktivistice i aktivisti za ljudska prava djeluju već desetljećima: da je promicanje jednakosti temelj za izgradnju pravednoga i mirnog društva”, izjavio je Salil Shetty, glavni tajnik Amnesty internationala, ističući da “ne slavimo samo tri važne žene, nego sve osobe koji se bore za ljudska prava i za jednakosti u svojim društvima.” Izbor u Oslu “ohrabruje žene cijeloga svijeta da nastave borbu za svoja prava”.

RPŽ/I

Odgovori