Kijev u kaosu, Timošenko osuđena na 7 godina zatvora, EU zabrinut

Kijev – Sud u Kijevu proglasio je bivšu ukrajinsku premijerku Juliju Timošenku krivom za prekoračenje ovlasti prilikom potpisivanja plinskih ugovora s Rusijom 2009. i osudio je na sedam godina zatvora.

Sudac Rodion Kirejev izjavio je da je njezina krivnja dokazana te da su njezini potezi prouzročili državnu štetu u iznosu od 1,5 milijardi ukrajinskih grivnji (189 milijuna dolara) koju ona mora nadoknaditi.

Interfaks prenosi da će se zatvorska kazna računati počev od 5. kolovoza kada je pritvorena, te da joj je zabranjeno iduće tri godine biti u državnoj službi. Timošenko ima rok od 15 dana da podnese žalbu prizivnom sudu.

Dok je sudac čitao presudu Timošenko je kazala da će osporiti osudu te da sudac oduzima slobodu Ukrajini. Kirejev nije obraćao pažnju na njezine riječi i nastavio je s čitanjem. Presuda me neće zaustaviti, istaknula je dodajući da će se obratiti i Europskom sudu za ljudska prava.

Budući da je osuđena, Timošenko neće moći sudjelovati na idućim predsjedničkim izborima u Ukrajini 2015. Nije sudac Kirejev taj koji izriče presudu nego predsjednik Janukovič, rekla je Timošenko dodajući da nije čula nijednu istinitu riječ u čitanju presude koju je uživo prenosilo nekoliko ukrajinskih televizijskih postaja.

Timošenko je i danas ponovila da nije kriva, a suđenje naziva osvetom sadašnjeg predsjednika države Viktora Janukoviča. Ona je pozvala Ukrajince da joj se pridruže u borbi protiv, kako je rekla, autoritarnog režima predsjednika Janukoviča.

Na kraju je uzviknula kako se “vratila 1937. godina”, aludirajući na godinu najstrašnijih Staljinovih represija.

Timošenko je na sud došla u utegnutom sivom kostimu s natruhama ukrajinskog veza te sa svojom tradicionalnom pletenicom zamotanom oko glave. Osuda je nastavak političke borbe dvaju preostalih titana ukrajinske vladajuće scene – proruskog i konzervativnog predsjednika Viktora Janukoviča i prkosne “željezne lady” Julije Timošenko, koja je prilikom čitanja presuda, unatoč upozorenju suca, sjedila te se cijelo vrijeme “igrala” s iPadom.

Osim toga, ukrajinska Jean D’Arc, legendarna liderica narančaste revolucije je iskoristila čitanje presuda da pozove Ukrajince na borbu s režimom Janukoviča.

– Ako se budete bojali oni će se s vašim životima obračunati na isti način kao s Ukrajinom. Diktature i režimi ne odlaze sami, njih treba ukloniti. To nije stvar samo moje stranke ” Batkivšina” (Očevina) i nije stvar političara, to je stvar cijelog ukrajinskog društva – kazala je Timošenko i otvoreno pozvala Ukrajince da spase domovinu od autoritarnog režima.

Dok je u sudnici čitana presuda, ulice Kijeva su gorjele, vladao je metež i sukobi s policijom koja je hapsila sve po redu.

Mnogobrojni njeni simpatizeri od ranog jutra skupljali su se po kijevskim trgovima (utaborili su se sa šatorima na trgu Neovisnosti gdje je u snježnoj vijavici 2004. i započela narančasta revolucija ) uzvikujući parole protiv predsjednika Janukoviča te za Timošenko.

Oko tisuću policajaca čuvalo je pristupe sudu, a sve okolne ulice već su noć prije bile blokirane, a kada je oko tri tisuće Julijinih simpatizera zaustavilo promet u središnjoj kijevskoj ulici Kreščatik, na njih su bačeni pripadnici najelitnije specijalne postrojbe “Berkut”, koji stižu, javljaju mediji, u desecima autobusa.

Prosvjednici su pokušavali dati cvijeće specijalcima vičući – ” Policija je s narodom”. No, okupilo se i nekih 500-tinjak privrženika Janukoviča, ali je policija spriječila bliski susret. Cure iz ekipe FEMEN, koje uvijek prosvjeduju gole, pokušale su biti protiv jednih i drugih, ali su ubrzo odustale.

U isto vrijeme iz Bruxellesa stižu prve najave zabrinutosti zbog presude, a iz Rusije najava da će podnijeti tužbu protiv Ukrajine ukoliko pokuša osporiti ili prekinuti ugovor o isporuci nafte potpisan s Timošenko .

RPŽ/H/JL

Odgovori