Šesto hodočašće vjernika Vrhbosanske nadbiskupije i Banjolučke biskupije u Mariju Bistricu

Marija Bistrica – Šesto hodočašće vjernika Vrhbosanske nadbiskupije i Banjalučke biskupije u Nacionalno svetište Majke Božje Bistričke u Mariju Bistricu održano je 8. listopada pod geslom „Umnoži nam vjeru!“ Misno slavlje predvodio je nadbiskup metropolit vrhbosanski kardinal Vinko Puljić koji je u propovijedi je govorio o obiteljskoj pouci i molitvi, nedjelji kao Danu Gospodnjem te potrebi svjedočenja vjere u javnosti. Hodočašće je okupilo oko devet tisuća vjernika. Veliki broj vjernika iz žepačkih župa nazočio je ovom hodočašću.

Uz kardinala Puljića, koncelebrirali su biskup banjolučki mons. dr. Franjo Komarica, pomoćni biskup banjolučki mons. dr. Marko Semren, te stotinjak svećenika, kako iz BiH, tako i iz više dekanata u Hrvatskoj. Među hodočasnicima je bilo i onih koju su porijeklom iz BiH, a sada žive u Hrvatskoj i Austriji. Liturgijsko pjevanje predvodio je zbor župe sv. Petra i Pavla iz Tuzle.

U Vrhbosanskoj nadbiskupiji svakoga 8. u mjesecu moli se na nakanu beatifikacije sluge Božjega Josipa Stadlera, prvoga vrhbosanskog nadbiskupa rođenoga u Slavonskom Brodu 1843. i preminuloga u Sarajevu 8. prosinca 1918. godine. Tako je ovo hodočašće bilo „na Stadlerov dan“, rekao je uvodno vrhbosanski nadbiskup. Vjernici iz BiH sa zahvalnošću su se spomenuli i nedavne beatifikacije Drinskih mučenica što je bilo vidljivo i u brojnim šalovima i zastavama koje su nosili. „Želimo vrednovati one koji su ugradili svoj život za našu vjeru“, rekao je kardinal Puljić, a propovijed je posvetio obiteljskoj molitvi i pouci, Danu Gospodnjem i ohrabrenju za svjedočanstvo vjere u javnosti.

„Došli smo kod Marije, koja je učiteljica u poslušnosti vjere, naučiti kako se Božjom Riječju hraniti i slušati je, da nam Riječ bude izvor snage u svagdašnjem životu“, rekao je i podsjetio na naše katoličke korijene primjećujući da danas, unatoč brojnim mogućnostima pouke u vjeri, ne postoji obiteljska pouka. „Nisu naši stari znali puno tumačili kad su nas odgajali, ali su znali biti bogobojazni, iz njihovih očiju mogli smo pročitati što je grijeh, nikada ga nisu branili, grijeh su nazivali grijehom, ispovijedali su ga, zlo su nazivali zlom, a dobro dobrim“, prisjetio se kardinal Puljić ukazujući da danas više nije poželjno govoriti što je zlo, jer se time kod naroda stvara strah. „Knjiga iz koje se najbolje vjeronauk zapamti je majčino srce, ona s mlijekom prenosi vjeru, i to nam danas treba, da srcem vjeru prenesemo, da kućni odgoj bude Crkva u malom“, naglasio je vrhbosanski nadbiskup i pozvao na obiteljsku molitvu „koja čini da nam Bog bude bliz, a s kim si, takav si.“

„Ako se budemo s Bogom družili u molitvi, zahvatit će nas Njegova ljubav, a danas nam nedostaje da otvorimo srce Božjoj ljubavi“, rekao je i pozvao na čuvanje svetosti nedjelje, dana kada ćemo se susrest s Bogom, jedni drugima, dan kada ćemo doživjeti da smo istinski Božji: „Da dan Gospodnji bude svet – to želimo unijeti u svoju domovinu i Europu.“ Jednako je važno očuvati i svetost braka, jer to je Božja stvar. „No, danas nam nameću da je junak onaj koji oskvrne brak, prevari i zavede, ali mi želimo vratiti svetost sakramenta ženidbe, jer on je gnijezdo iz kojega niče budućnost.“

Budući da je hodočašće bilo na Dan neovisnosti Republike Hrvatske, kardinal Puljić se osvrnuo i na temu slobode, „ali ako ćemo tu slobodu zloupotrijebiti i samo slušati kako jedni druge napadaju, rugaju se, pa i nas jadne iz BiH u Saboru prozivaju, onda je to tužno. Želimo slobodu gdje će istinski brak biti svet, gdje će dostojanstvo čovjeka biti veliko, gdje će čovjek moći istinski živjeti slobodu savjesti, Božju Riječ čuvati i nadu svjedočiti“, istaknuo je kardinal Puljić. Ohrabrio je i bolesnike potičući ih na strpljivost i slavlje Sakramenta bolesničkog pomazanja: „Ako nas vjera istinski jača, uči nas i kako se spremiti zakoračiti na drugi svijet. Smrt nije tragedija, već završetak zemaljskog života i korak u Vječnost. A ondje valja zakoračiti s vjerom.“

Vrhbosanski nadbiskup upozorio je i na opasnost potrošačkog mentaliteta koji nas sve više zarobljava, te ukazao na važnost učenja skromnosti: „Potrebno je vratiti se skromnosti da ne trošimo više nego što imamo, shvatiti da nas ne smije zarobiti mentalitet trošenja. Nije smisao života što više imati i potrošiti, već to sve treba služiti da budemo bolji ljudi, vjernici, kršćani, da se život istinski ostvari u dobroti. Život ima onoliko smisla koliko ga živimo iz vjere. Imajmo hrabrosti othrvati se javnom mnijenju i kao vjernici u njega utkati svoje svjedočanstvo, svjedočanstvo uvjerenja. Nemoj se hvaliti da si katolik. Pokaži i dokaži da vjeru živiš, svjedočiš i ono što je sveto braniš.“ „Svijet možemo mijenjati ako ćemo i sami dopustiti da nas Riječ Božja promijeni“, zaključio je kardinal Puljić i vjernike pozvao na obiteljsku molitvu i čitanje Svetog pisma.

Križni put na Bistričkoj kalvariji za sve je hodočasnike u popodnevnim satima predvodio biskup Komarica.

RPŽ/TP

Odgovori