EU prijeti ponovnim uvođenjem viza za Srbiju, BiH i Albaniju

Sarajevo – Europska komisija ozbiljno je zaprijetila da će ponovo uvesti vize za građane zemalja koje su prije dvije odnosno tri godine dobile bezvizni režim putovanja u zemlje Europske unije.

Razlog za te prijetnje je povećanje broja tražitelja azila iz zemalja zapadnog Balkana, prije svega iz Bosne i Hercegovine, Srbije i Albanije. Ako vlasti spomenutih zemalja ne ispune svoje obveze, vize bi se mogle uvesti u najskorije vrijeme.

Michele Cercone, glasnogovornik povjerenice za unutarnje poslove Cecilije Malmström, protekloga je tjedna ukazao na porast broja neosnovanih zahtjeva za azil građana Bosne i Hercegovine i drugih zemalja regije. Ako pogođene države ne uspiju smanjiti broj neosnovanih zahtjeva za azil, mogao bi se povući bezvizni režim putovanja u zemlje EU-a.

Pritisak na zemlje regije ne dolazi toliko od povjerenice Malmström, koja dolazi iz redova liberala, nego iz ministarstava unutarnjih poslova zemalja članica, prije svega iz Belgije, Švedske i Njemačke.

Na sastanku ministara unutarnjih poslova zemalja regije u Ohridu jedna od tema bit će i pitanje azila i viza. Nadležna povjerenica Malmström je uoči konferencije uputila dopis ministrima unutarnjih poslova Albanije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Makedonije i Srbije u kojem traži poduzimanje mjera koje bi dovele do smanjenja broja tražitelja azila.

Komisija je posebno izdvojila Bosnu i Hercegovinu, premda je broj tražitelja promatran dugoročno na vrlo niskoj razini. Prema podacima Eurostata, mjesečni prosjek tražitelja azila iz Bosne i Hercegovine od siječnja do svibnja 2011. godine iznosio je 105, što je manje od brojke prije liberalizacije viznog režima, iako se preko ljeta njihov broj povećao.

Prije ukidanja viza 2009. godine u prosjeku je azil zatražilo 110 građana iz BiH, 441 iz Srbije i 78 iz Makedonije, a nakon ukidanja viza znatno se povećao broj tražitelja azila iz Srbije i Makedonije. Godine 2010. broj tražitelja azila iz Srbije u mjesečnom prosjeku iznosio je 1476, a iz Makedonije 629, dok se Bosna i Hercegovina ne nalazi među 30 zemalja iz kojih dolazi najviše tražitelja azila u članice Europske unije.

Pretpostavlja se da su mnogi tražitelji azila iz Srbije pripadnici romske manjine, pa zbog toga povjerenica Malmström od zemalja regije traži poduzimanje mjera za Rome. Srbija je poduzela neke mjere pa je broj tražitelja azila romske manjine u međuvremenu u opadanju.

Inače, izgledi da se građanima jugoistočne Europe dodijeli azil su vrlo mali. U prvom kvartalu 2011. godine 98 posto tražitelja azila iz Srbije je odbijeno.

Upozorenje iz Bruxellesa da prijeti ponovno uvođenje viza za građane zemalja zapadnog Balkana ozbiljan je znak vodstvima tih država da bi toliko željena mogućnost putovanja građana regije u zemlje Europske unije mogla biti kratkog vijeka.

RPŽ/V

 

Odgovori