Općinski vijećnici Žepča su svoju 27. sjednicu održali 29. rujna u novouređenoj dvorani koja se nalazi u prostoru nekadašnjeg Kluba mladih u zgradi Doma kulture. Malo koji prostor u Žepču je imao toliko preinaka sadržaja u zadnjih 20-ak godina kao sadašnja općinska dvorana. Disko iz 80-ih, kantina iz 90-ih, kavana, igraonica šaha i klub mladih iz 2000-ih, postao je tako i općinska dvorana.
Sjednici su nazočili svi vijećnici, njih 23. Najviše se vremena tijekom ove sjednice posvetilo raspravi o žepačkom gospodarstvu i njegovom sadašnjem trenutku.
Na početku su se rasprave, tijekom postavljanja aktualnih pitanja, vijećnici vratili ponovno na pitanje prosjačenja u Žepču gdje osobito subotom građani ne mogu proći ulicom od navale prosjaka iz susjednih gradova. Tu treba poduzeti sve neophodne mjere da se takvo stanje promijeni, moglo se čuti od govornika.
Vijećnici zadovoljni svojim radom, proračun se puni prema očekivanju
Potom je predsjedatelj Općinskog vijeća Muhamed Jusufović predstavio izviješće o radu ovog tijela lokalne vlasti u prvih 6 mjeseci ove godine. Svi klubovi stranaka i vijećnici su podržali izviješće i vrlo afirmativno govorili o svom radu ističući podatak da je ostvareno oko 95% zacrtanog u prvih 6 mjeseci i da su odluke u najvećoj mjeri donošene konsenzusom i dogovorom hrvatskih i bošnjačkih vijećnika. Jedino je neovisni vijećnik Muharem Hasagić kazao da nije baš objektivno da OV daje samo ocjenu o svom radu. Na kraju je za prihvaćanje ovog izviješća glasovao 21 vijećnik, a dvoje vijećnika iz Stranke za BiH su bili suzdržani.
Potom je općinski načelnik Mato Zovko podnio izviješće o izvršenju proračuna Općine Žepče za prvih 6 mjeseci 2011. godine. Osnovna poruka je bila da se proračun puni i troši uravnoteženo. Indeks prihoda je 50,70, a indeks rashoda 50,18. Podsjetimo proračun Općine Žepče je 5.265.000 KM-a. Načelnik je upozorio da je druga polovina godine uvijek pomalo nepredvidljiva te da nema većih problema u radu javnih ustanova.
Asim Sinanović, predsjednik kluba SDA i predsjednik Povjerenstva za proračun, je kazao da se „pokrivamo s onoliko koliko imamo“ te se radi onoliko projekata koliko se sredstava ima.
Marko Sinanović, predsjednik kluba HDZ-a BiH je ponovno istaknuo kako je neshvatljiv loš odnos Zeničko-dobojske županije prema Općini Žepče gdje se traže svi mogući razlozi da se financijski ne pomognu projekti od vitalnog značaja za žepačku općinu: kao što su škola na Ponijevu, Glazbena škola, sportska dvorana te je apelirao na sve vijećnike, osobito one iz SDA da interveniraju kod svojih stranačkih kolega u vlasti u Zeničko-dobojskoj županiji u korist Općine Žepče. Ova informacija je jednoglasno usvojena.
Gospodarstvo: Loše ili dobro stanje, pitanje je sad?
Uvjerljivo najduže se raspravljalo o trećoj točci dnevnog reda – Informaciji o stanju gospodarstva u 2010. godini s osvrtom na tijek privatizacije na području općine Žepče. Pomoćnik načelnika za gospodarstvo Namik Malićbegović ukratko je predstavio ovo izviješće uz opasku da je do podataka o BDP-u općine Žepče gotovo nemoguće doći zbog raznih birokratskih prepreka te da je informacija sačinjena na osnovu podataka s kojim Općina raspolaže. Također je kazao da podaci koji su izneseni dva dana ranije na konferenciji o ruralnom turizmu koje Žepče svrstavaju na posljednje mjesto u ZDŽ po većini pokazatelja gospodarskih kretanja, a koje je iznio prof. dr. Kadrija Hodžić, dekan Fakulteta poslovne ekonomije, Sveučilišta/ Univerziteta „Vitez“ u Travniku, netočni.
Vijećnici su istaknuli da je ovo prvo takvo izviješće koje imaju red sobom. Potom se kroz većinu izlaganja osjetilo da je žepčako gospodarstvo i ukupno ekonomsko stanje vrlo loše.
Asim Sinanović (SDA) je istaknuo da zabrinjava podatak da je u 20101. Godini zabilježen rast Federacije od 16, ZDŽ županije od 11, Općina Žepče od samo 8 indeksnih bodova te činjenica da je Žepče od 12 općina u ZDŽ tek na 10. mjestu s prosječnim mjesečnim plaćama koje iznose 554,6 KM.
Ivica Ćurić iz HDZ-a BiH je kazao da“ mi nemamo dovoljno relevantnih podataka da bi se napravila realna anliza“ te da ne prihvaća obrazloženje da se do tih podataka, pa i BDP-a, ne može doći. Tu su porezna uprava, ured za računovodstvo…Kazao je da žepačko gospodarstvo ide u pogrešnom smjeru i da je stanje u njemu loše.
Nurdžehan Šahinović iz SDA je kazao da je to prvi put da OV ima jednu ovakvu informaciju pred sobom. Dodao je da bi općinska administracija trebala oformiti baza podataka iz koje bi bilo vidljivo stanje gospodarstva.
Marko Sinaović (HDZ BiH) je kazao da je informacija nepotpuna i da je treba poslati na doradu za neku naredne sjednice.
Ivica Širić je rekao da je poražavajući podatak, koji ujedno govori i o svoj težini gospodarske situacije u Žepču, informacija o prosječnoj plaći u Žepču u iznosu od 554 KM, a u isto vrijeme prosječne plaće u županiji su 669 KM i u Federaciji 790 KM.
Neovisni vijećnik Muharem Hasagić je govorio o potrebi da se pred OV iznesu podaci o procesu privatizacije na području općine Žepče, odnosno da služba koja je radila ovu informaciju napravi analizu i o procesu privatizacije za sve tvrtke te o posljedicama, dobrim i lošim, tog procesa.
Oliver Radoš je upitao kolege i što će OV učinit kada dobije kompletni uvid u stanje gospodarskih tokova u Žepču? Istaknuo je da gospodarstvo mora bit na 1. mjestu za OV i stranke u njemu.
Puno se tijekom ove rasprave govorilo o izlaganju prof. dr. Kadrija Hodžić, dekan Fakulteta poslovne ekonomije, Sveučilišta/ Univerziteta „Vitez“ u Travniku na konferenciji o ruralnom turizmu gdje je ovaj stručnjak iznio poražavajuće podatke o ekonomskom stanju općine Žepče koju ju prema raspoloživim podacima smjestio na začelje od ukupno 12 općina ZDŽ. Uglavnom, iz rasprava se vidjelo da su podacima iznesenim na toj konferenciji zgranuti i mnogi općinski vijećnici.
Općinski načelnik Mato Zovko je nakon svih ovih izlaganja uzeo riječ i kazao: „Toliko ste to crno iznijeli, a ja, gledajući ukupne uvjete života, ne bih živio ni u Varešu, Brezu, Olovu, Zavidovićima, Magaju….“ Načelnik se nije složio s crnom slikom žepačkog ekonomsklog trenutka. Posebno se nije složio s brojem zaposlenih s kojim se operiralo na već spomenutoj konferenciji.
Rekao je da se sa žepačkog biro za zapošljavanje govori o čak 6.400 zaposlenih i oko 4.600 nezaposlenih, suprotno statističkim podacima koji govore o 3.600 zaposlenih i 4.6000 nezaposlenih. Spomenuo je i rad na crno, minimalne isplate plaća, nerealan broj nezaposlenih … „Da je sve tako crno otkud bi Žepče bilo na prvom mjestu po natalitetu, poznato po dobrim uvjetima života… Da je tako crno mi bi se svi iselili“, kazao je Zovko.
Nije znao odgovor otkuda onda tako loši pokazatelji podaci za Općinu Žepče koje iznose ekonomski stručnjaci i analitičari.
Načelnik je kazao da što se tiče privatizacije tvrtki od općinskog interesa nije bilo nikakvih problema, ali od županijskog interesa (Mahnjača, Krivaja, Nova trgovina…) sve je obilježeno mnogim problemima. Rekao je da boljih uvjeta za ulaganja od onih u Žepču nema. „Ne može općina dati milijun maraka nekomu da otvori firmu“, ustvrdio je načelnik Zovko.
Nakon svega informacija je jednoglasno primljena k znanju, uz opasku da se na nekoj od idućih sjednica doradi i dopuni.
Nacionalni balans
Potom se raspravljalo o informaciji o provođenju ustavne odredbe o konstitutivnosti naroda u javnim institucijama u Općini Žepče. Načelnik je podsjetio na težak proces integracije dvojnih javnih ustanova (hrvatskih i bošnjačkih) iz 2000. i 2001. Kao najodgovornija osoba načelnik smatra da je stanje zadovoljavajuće i dobro, kada se sagleda ukupno stanje na području općine Žepče, i njeno okruženje, odnosno to isto stanje u susjednim općinama, a i s obzirom na više razine vlasti i nacionalni balans u njihovim organima u Žepču.
Predsjednik kluba SDA Asim Sinanović je kazao da je stanje uz sve probleme koji su obilježili posljednjih 10-ak godina prihvatljivo, ali da se treba voditi računa o nacionalnoj zastupljenosti pri budućem zapošljavanju u javnim ustanovama da bi se što više poštovao nacionalni balans.
Ispred kluba HDZ-a BiH je govorio Marko Sinanović. On je kazao da zastupljenost konstitutivnih naroda u Općini Žepče odgovora u velikoj mjeri popisu iz 1991., a sukladno odluci o promjeni granica općine Žepče iz 2000. godine. Iz kluba HDZ-a BiH smatraju da u institucijama koje su u nadležnosti viših instanci vlasti nije zadovoljavajuće stanje (Policijska uprava, Osnovni sud, Porezna uprava). Apelirao je da se tu stanje treba promijeniti, ali i da se o svemu tome i dalje treba voditi računa i na općinskoj razini.
Tijekom rasprave se mogao čuti podatak da su u Osnovnom sudu u Žepču od 5 sudaca četiri Bošnjaka i samo jedna Hrvatica iako je općina Žepče većinska hrvatska općina.
Može se zaključiti da je rasprava bila vrlo tolerantna uz uvažavanje svih dostignuća, kao i realnih problema u posljednjih 10 godina otkako je došlo do integracije hrvatskog i bošnjačkog dijela općine Žepče.
Jedino je dvoje zastupnika Stranke za BiH smatralo ovu informaciju neprihvatljivom. Rusmir Agić smatra ovu informaciju neprihvatljivom jer se daje privid ravnomjerne zastupljenosti koje u stvarnosti nema (nezastupljenost Bošnjaka), stav je ove stranke.
Hazim Huskić (SDA), predsjednik kluba Bošnjaka, je kazao da kada radi kod Hrvata često čuje priču kako načelnik „sve dade Bošnjacima“, a među Bošnjacima „da sve ode Hrvatima“. On je kazao da to ne stoji, da mnogi žele unijeti smutnju te da prihvaća ovu informaciju uz prihvaćanje zaključka koje je iznio Asim Sinanović.
Marko Sinanović je replicirao Agiću podsjetivši ga da se kroz cijelo vrijeme radilo na donošenju svih važnih odluka konsenzusom u OV, da se vodilo računa o nacionalnom balansu, ali da se slaže s prethodnim govornicima da se i u budućnosti o tome treba voditi računa i ispravljati eventualni propusti.
Tajnica OV Ivanka Borovac je kazala da već 4 godine se ovo izviješće dostavlja u županiju i da je prema informacijama Općina Žepča u vrhu u poštivanju nacionalne zastupljenosti na području ZDŽ.
OV je raspravljalo još o 8 točaka dnevnog reda.
Brane Vrbić