Krah pregovora: Nema dogovora o novom Vijeću ministara BiH

Brčko – Čelnici šest najjačih političkih stranaka u BiH nisu danas u Brčkom postigli dogovor o formiranju Vijeća ministara, pa je problem koncepcijske prirode u potpunosti preslikan iz Federacije BiH.

Domaćin današnjeg, trećeg po redu sastanka i čelnik SDS-a Mladen Bosić rekao je da su predstavnici stranaka iz Republike Srpske danas otišli dva koraka dalje i bili spremni odustati od početnih principa, ali da ti ustupci nisu bili dovoljni za formiranje Vijeća ministara te da BiH tone sve dublje u političku i svaku drugu u krizu.

Bosić: Preslikano je stanje iz FBiH

“Nažalost, dogovora u Brčkom danas nema, nema novog Vijeća ministara. Mi kao domaćini smo predložili, po nama kompromisni način formiranja Vijeća ministara, otišli smo dva koraka dalje kao RS, odustali smo od naših početnih principa, koji imaju svoje obrazloženje zašto tražimo četiri ministarstva i među njima Ministarstvo vanjskih poslova. Međutim, evidentno je da i ti ustupci nisu bili dovoljni da se postigne dogovor. Ovdje postoji koncepcijski problem, i koncepcijsko neslaganje koje je u suštini preslikano sa stanja iz FBiH. Dok se te stvari ne razriješe, konstatiram da mi nemamo šansu napraviti neki dogovor”, kazao je Bosić.

Prema njegovim riječima, današnji prijedlog je bio da sve tri strane naprave neki ustupak. Kako je kazao, nepremostiva prepreka je bilo neslaganje političara oko dva koncepta.

“Srpska strana, odnosno SDS je prema našem prijedlogu praktično odustao od priče četiri ministarstva i Ministarstvo vanjskih poslova, i ponudili smo da SDP i SDA izaberu hoće li biti u tom konceptu prvi ili drugi. Odnosno hoće li da biraju prvi i imaju tri ministarstva, ili drugi i imaju četiri ministarstva”, istaknuo je Bosić.

Dodik: Današnje ponude srpske strane više ne važe

Čelnik SNSD-a Milorad Dodik izjavio je da je srpska strana danas bila spremna za neke varijacije, te da je bilo ponuda koje, naravno, više ne važe.

“Očigledno je da je problem konceptualna razlika u shvaćanju BiH, koju čine dva entiteta i tri konstitutivna naroda. Čvrsto stojimo na konceptu očuvanja daytonske BiH i konstitutivnih naroda”, rekao je Dodik.

Čović: Stanje kritično i rizično

Predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović kazao je da se nada “da će i dalje biti razgovora, ali je pravo pitanje kada će oni biti nastavljeni jer smo mi danas tri i po sata razgovarali o onome o čemu cijelu godinu razgovaramo”.

“Ono što je stav Hrvatskog narodnog sabora jeste da nikome više nećemo dopustiti da zastupa interese hrvatskog naroda niti da bira hrvatskog člana Predsjeništva jer smatramo da to moraju činiti legitimni predstavnici hrvatskog naroda. Naš stav je da nama pripada predsjedatelj Vijeća ministara i dva ministra”, rekao je Čović, uz ocjenu da je “sadašnje stanje u BiH vrlo kritično i rizično”.

Ljubić: Potpuna ravnopravnost

Čovićeve ocjene podržao je i predsjednik HDZ-a 1990 Božo Ljubić koji je takođe govorio o dva koncepta BiH.

“Mi smo na stanovištu da se BiH može razvijati samo na principima potpune ravnopravnosti” rekao je Ljubić, najavljujući skoru sjednicu Hrvatskog narodnog sabora, koji bi trebao dati odgovore na pitanje pozicije Hrvata u BiH.

Tihić: Srbi i Bošnjaci nisu bili sporni

Među čelniicma stranaka koji su sudjelovali na današnjem sastanku postoji suglasnost da buduće Vijeće ministara BiH treba brojiti tri Srbina, tri Hrvata i tri Bošnjaka i jednog ministra iz reda ostalih, rekao je predsjednik SDA Sulejman Tihić. On je nakon sastanka u Brčkom rekao da danas nisu bili sporni ni Srbi ni Bošnjaci, već kako raspodijeliti pozicije kada je riječ o Hrvatima.

Lagumdžija: Ustav ne čitamo isto

Predsjednik SDP-a BiH Zlatko Lagumdžija kazao je kako žali što dogovor ni danas nije postignut.

“Mi se nismo dogovorili o narednom sastanku u ovom sastavu. Očigledna su neslaganja oko dva koncepta na kojima treba konstituirati vlast. Mi ni Ustav ne čitamo isto i oko toga se, nažalost, ne slažemo, i mislim da je to suština problema. S druge strane, potpuno je jasno da usprkos činjenici da se političari ne slažu, vlast u BiH na svim razinama funkcionira” rekao je on, dodajući sa je spreman i dalje sudjelovati u razgovorima.  

Čelnici šest političkih stranaka rekli su da ako bude narednog sastanka to će značiti da su u međuvremenu postigli dogovor.

Što se zbivalo iza zatvorenih vrata?

Kako saznaje Dnevnik.ba od izvora bliskih pregovaračima, predsjednik HDZ 1990. Božo Ljubić u pregovorima je inzistirao da se najprije pokušaju definirati načela, odnosno da se konstatira da je BiH, po Ustavu, država tri konstitutivna i suverena naroda i ostalih, te da su predstavnici naroda one stranke ili koalicije koje su na izborima zadobile 50 posto + 1 glas birača. Ako bi se to prihvatilo, uz poštivanje načela nacionalne rotacije, poštivanja ustava i zakona o Vijeću ministara, koji precizno definira nacionalnu strukturu izvršne vlasti BiH,  dogovor o raspododjeli funkcija u Vijeću ministara bi se lako postigao, pojasnio je Ljubić.

Prema riječima tog izvoraiz krugova bliskih pregovaračima predsjednik SDP-a Zlatko Lagumdžija predložio je da dva HDZ-a dobiju mjesto predsjedatelja Vijeća ministara i dvije ministarske pozicije, s tim da jedna od te dvije pozicije pripadne ostalima. Prema Lagumdžijinom prijedlogu srpski blok (SNSD- SDS) bi dobio 4 pozicije (uključujući i poziciju ostalih), ali bez pozicije ministra vanjskih poslova, ili 3 pozicije uključujući i mjesto ministra vanjskih poslova.

Srpska strana ostala je kod svojih stavova da njima pripadaju 4 ministarska mjesta uključujući mjesto ostalih i mjesto šefa diplomacije, dok su Čović i Ljubić kazali kako je minimalistički zahtijev dva HDZ-a, da tim starnakama, kao jedinim legitimnim predstavnicima izborne volje građana hrvatske nacionalnosti trebaju pripasti tri hrvatske pozicije, uključujući i mjesto predsjedatelja koje im pripada po načelu nacionalne rotacije budući je tu dužnost u dva prethodna mandata obnašao predstavnik Srba, a prethodno predstavnik Bošnjaka.

O tzv.. paketueuropskih zakona (zakon održavnoj pomoći, zakon o vojnoj imovini, zakon o popisu stanovništva i implementaciji presude u slučaju Sejdić- Finci) čelnici nisu ni raspravljali jer kako su zaključili, bez dogovora o Vijeću ministara i definiranja parlamentarne većine te zakone ne bi bilo moguće usvojiti.

RPŽ/F/S/DB

Odgovori