Lagumdžija ne da Hrvatima premijera i dvoje ministara

Sarajevo – Predsjednik HDZ-a Bosne i Hercegovine Dragan Čović iskazao je nakon susreta s čelnikom SDP-a BiH Zlatkom Lagumdžijom pesimizam da će na sastanku u Brčkom sljedećeg tjedna biti postignut dogovor o novom sazivu Vijeća ministara, skoro godinu dana od okončanih izbora u ovoj zemlji. Istodobno, čelnik HDZ-a 1990. Božo Ljubić bio je blagi optimist oko mogućnosti dogovora o važnim reformskim zakonima koji su važni da bi BiH bila u stanju do kraja godine podnijeti prijavu za otvaranje procesa o pregovorima za članstvo u Europskoj uniji.

“Što se tiče Vijeća ministara, teško da možemo bilo što dogovoriti s obzirom da većinske bošnjačke stranke još nisu prevagnule oko toga da Hrvatima treba pripasti položaj premijera i dvoje ministara”, rekao je Čović govoreći o očekivanjima od sastanka na kojemu će se okupiti čelnici šest vodećih političkih stranaka u BiH koji će se u ponedjeljak održati u Brčkom na poziv SDS-a. Dodao je, međutim, kako je realno očekivati dogovor o zakonima važnim za europske reforme, no ne i o Vijeću ministara što po njemu još dodatno smanjuje šanse za međusobni dogovor.

“Ako negativno završi sastanak u ponedjeljak, bojim se da ćemo imati još uži prostor za dogovor”, dodao je lider HDZ-a BiH.

Vodeće hrvatske i srpske stranke, HDZ BiH i HDZ 1990., te SNSD i SDS, traže da se novo Vijeće ministara uspostavi na temelju rotacije funkcija prema kojemu bi Hrvatima pripala pozicija premijera i dvojice ministara, a Srbima četiri ministarske funkcije koje u aktualnome sazivu imaju bošnjačke stranke.

Istodobno, većinske bošnjačke stranke, SDP BiH i SDA, traže da popune pet od deset mjesta u Vijeću ministara, među kojima su tri bošnjačka, jedna hrvatska ministarska pozicija, te ministarstvo koje bi vodio predstavnik iz reda ostalih naroda. Vlast na razini države u BiH nije uspostavljena skoro godinu dana od izbora koji su održani 4. listopada 2010. godine. Cijelu lavinu krize u BiH generirala je ilegalna i protuustavna uspostava vlasti u Federaciji BiH o čemu uostalom svjedoči odluka SIP-a BiH, ali i Suda BiH koji je odbio zahtjeve pojedinih izaslanika iz Doma naroda da im se prije potpunog izbora Doma dodijele certifikati o izboru. Unatoč svemu i očito pod pritiskom politike, međunarodna uprava odobrila je nelegalnu platformašku vlast koja je na štetu Hrvata.

Poziv na izvanredno zasjedanje HNS-a zbog razvlašćivanja Hrvata

Središnji odbor HDZ-a 1990. održao je 4. sjednicu jučer u Hrvatskome domu hercega Stjepana Kosače u Mostaru. Središnji odbor je, prema priopćenju iz ove stranke, prihvatio informaciju predsjednika dr. Bože Ljubića o načelima zakona i reformi iz euroatlantskoga paketa. Također, dana je potpora predsjedniku za nastavak pregovora o uspostavi Vijeća ministara i reformi na načelima iz zaključaka s prethodne sjednice Središnjega odbora.

To podrazumijeva da u vlasti na svim razinama budu izabrani politički predstavnici koji imaju legitimitet triju konstitutivnih naroda. Ranije je HDZ 1990. upozoravao kako izborni legitimitet zastupati Hrvate ima skupina stranaka okupljena oko dva HDZ-a u Bosni i Hercegovini koji zajednički imaju potporu više od devedeset posto hrvatskih birača u ovoj zemlji. Pa ipak, najznačajnija odluka HDZ-a 1990. bila je vezana uz zahtjev za sazivanjem izvanredne sjednice Hrvatskog narodnog sabora Bosne i Hercegovine. Ovaj je poziva stigao nakon pritisaka nelegalnih platformaških vlasti na ovlasti i nadležnosti županija te napose udara na hrvatsku braniteljsku populaciju. Kako je pojašnjeno iz HDZ-a 1990., Središnji odbor ove stranke smatra da je potrebno sazivanje izvanredne sjednice radi donošenja odgovarajućih mjera za zaustavljanje razvlašćivanja i dekonstituiranja hrvatskoga naroda u Bosni i Hercegovini.

RPŽ/VL

Odgovori