FOTO: Papa mladima – Križ nije rezultat neuspjeha, nego način izražavanja ljubavi

Madrid – Sveta Stolica postavila se tolerantno prema prosvjedima koji su održani na marginama Papina pohoda Španjolskoj. Riječ je o „beznačajnom događaju”, rekao je u petak, 19. kolovoza, novinarima u Madridu ravnatelj Tiskovnog ureda Svete Stolice o. Federico Lombardi. „Mi smo za slobodu mišljenja i smatramo da svatko svoje mišljenje smije i izreći”. Organizator susreta mladih u Španjolskoj Yago de la Cierva, obrazložio je da prosvjede nekolicine ljudi ne treba miješati s pokretom “Indignados”. Taj španjolski pokret mladih, koji se bori za gospodarske reforme, ima prema katoličkom Svjetskom danu mladih dosta pozitivan stav. Također, Crkva u Španjolskoj u mnogočemu dijeli zabrinutost prosvjednika, tvrdi de la Cierva.

O. Lombardi novinare je izvijestio i o događajima dana te o dojmovima Svetog Oca. Papa Benedikt XVI. u petak se susreo s kraljevskom obitelji, redovnicama, sveučilišnim profesorima, kao i sa španjolskim premijerom Jose Zapaterom. Dosadašnjim tijekom Svjetskog dana mladih vrlo je zadovoljan, istaknuo je Lombardi. Susret s oko 470 tisuća registriranih sudionika obilježili su mir i radost, kao i vrlo pozitivan odjek u medijima, rekao je glasnogovornik.

Susret s kraljevskom obitelji protekao je u vrlo prijateljskom i obiteljskom ozračju. Kraljevi unuci Papi su darovali crteže koje su sami nacrtali, a Papa je kralju donio mozaik iz vatikanske radionice na kojemu je prikazana palača u Rimu u koju je smješteno španjolsko veleposlanstvo pri Svetoj Stolici. Kralj je Papi uzvratio pretiskom zbirke španjolske poezije. U razgovoru, koji je trajao oko 20 minuta, kralj je Papi zahvalio za simpatije prema Španjolskoj koju posjećuje već treći puta. Papa je Španjolskoj zahvalio na srdačnoj dobrodošlici i na dobrom prijemu Svjetskog dana mladih, rekao je p. Lombardi.

Razgovor sa španjolskim premijerom Jose Zapaterom također je bio prijateljske naravi te političke teme gotovo nisu ni doticane, kao niti bilateralna otvorena pitanja.mt_Gallery:madrid1

Papa s mladim redovnicima i sveučilišnim profesorima

Susret Pape i mladih sveučilišnih profesora prvi je te vrste, rekao je Lombardi osvrćući se na ostala dva Papina susreta. Za tu prigodu Papa je održao „veliki govor” kojim je nastavio niz svojih razmišljanja o vjeri i razumu. Upitavši gdje mladi mogu pronaći uporišta u razmrvljenom i nesigurnom društvu, Papa je primijetio da se poslanje sveučilišnoga profesora ponekad smatra isključivo obrazovanjem kompetentnih i djelotvornih stručnjaka koji mogu u svakom trenutku zadovoljiti potražnju tržišta, te da se ima dati prednost čisto tehničkim sposobnostima. Međutim, – kazao je nadalje Sveti Otac – znamo da kada se samo korisnost i pragmatizam uzdignu na glavno mjerilo, gubitci mogu biti dramatični: od bezgraničnoga zlorabljenja znanosti, sve to političkoga totalitarizma koji se lako pokreće kada se ukloni bilo koje uporište veće od jednostavne računice moći. Naprotiv, istinska je zamisao sveučilišta upravo ono što nas štiti od takvoga ograničavajućega i iskrivljenoga viđenja čovječnosti.

Sveučilište je zapravo – prema Papinim riječima – uvijek bilo i još uvijek jest pozvano biti kuća u kojoj se traži istina vlastita ljudskoj osobi. Mladima su potrebni istinski učitelji; osobe otvorene potpunoj istini u različitim granama spoznaje, osobe uvjerene, prije svega, u ljudsku sposobnost za hod prema istini – istaknuo je Sveti Otac, kako prenosi Radio Vatikan, te napomenuo da je upravo mladost povlašteno mjesto za traženje i susret s istinom. Stoga je ohrabrio nazočne profesore da nikada ne izgube tu osjetljivost i čežnju za istinom; da ne zaborave da poučavanje nije suhoparno priopćivanje sadržaja nego odgoj mladih koje valja shvatiti i tražiti. U njima imate pobuditi tu žeđu za istinom. Budite za njih poticaj i snaga – istaknuo je Sveti Otac te podsjetio da je put prema istini put inteligencije i ljubavi, razuma i vjere; stoga ne treba zaboraviti da imamo biti ponizni, jer istina se nikada ne može potpuno posjedovati, štoviše, ona je ta koja posjeduje nas i koja nas potiče.  

Vrlo poticajan bio je Papin susret s mladim redovnicama, kojima je među ostalim rekao kako međunarodno sudioništvo svjedoči o univerzalnosti zvanja u Katoličkoj Crkvi. Ističući da se posvećeni život rađa iz slušanja Riječi Božje, Papa je govorio o evanđeoskoj radikalnosti, koja – kako kaže tema ovogodišnjeg Svjetskog dana mladeži – znači ostati ukorijenjeni i nazidani na Kristu, i čvrsti u vjeri, što pak u posvećenom životu znači ići u korijen ljubavi prema Isusu Kristu, i to nepodijeljena srca, i ne stavljajući ništa ispred te ljubavi, kao što su živjeli i sveti zaštitnici ovogodišnjega susreta mladih.
Osobni susret s Kristom, koji hrani vaše posvećenje, valja snažno svjedočiti u životu – istaknuo je potom Sveti Otac. Posbno stoga što on ima posebnu važnost danas, kada se utvrđuje neka vrsta “zamračenja Boga”, određeni zaborav, ako ne i pravo odbijanje kršćanstva, te nijekanje blaga primljene vjere, uz opasnost da se izgubi vlastiti duboki identitet. Pred relativizmom i osrednjošću javlja se potreba za tom radikalnošću koja svjedoči posvećenje kao pripadanje Bogu – rekao je Papa te istaknuo da se ta evanđeoska radikalnost izražava u sinovskom zajedništvu sa Crkvom i u poslanju koje je Bog povjerio posvećenim osobama: od konteplativnoga do različitih putova apostolskoga života.

Križni put s mladima

Drugi dan XXVI. Svjetskog dana mladih, petak 19. kolovoza, završio je pobožnošću križnoga puta na trgu Cibeles s Papom. Križni put u Madridu održan je u duhu španjolske tradicije procesijom i izlaganjem prizora pojedinih postaja. Riječ je o jedinstvenim djelima koja su za tu prigodu prvi puta izložena izvan gradova u kojem se nalaze. Pojedine postaje su tijekom ovog križnog puta bile statične, a čuvali su ih članovi bratovština, dok su mladi od jedne do druge postaje nosili križ SDM-a. Naime, tijekom procesija u pojedinim gradovima navedena djela nosi desetak, a neke čak do 250 osoba.

Nakon uvoda u kojem je Papa posebno upozorio na one koji pate radi vjere, križni put je započeo kod prve postaje “Posljednje večere”. Riječ je o baroknom djelu koje prikazuje Isusa za stolom s dvanaest apostola. Djelo je izradio Francisco Salzillo (1763., Murcia). Tekst križnoga puta sastavile su Sestre od Križa koje se posebno brinu za siromašne, a glazbeno je pratio orkestar i zbor SDM-a.
Tijekom križnoga puta križ SDM-a nosili su mladi Španjolci, potom doseljenici u Madrid, mladi iz zemalja u kojima se progoni kršćane, potom mladi iz Iraka, bivši ovisnici, mladi iz marginiziranih skupina, mladi s posebnim potrebama, nezaposleni, potom mladi iz Albanije, Burundija, Ruande i Sudana, mladi koji se brinu o oboljelima od AIDS-a, kao i mladi iz Haitija i Japana.
Križni put je završen kod velebnog kipa “Gospina samoća”, djelo je to autora Luisa Roldana, ispred kojeg je bilo upaljeno mnoštvo svijeća.

U zaključnom nagovoru papa Benedikt XVI. je istaknuo sklad vjere i umjetnosti koja je došla do izražaja tijekom križnoga puta, a dio je vjerske tradicije u Španjolskoj. Kristov muka nas uči da možemo teret patnje na našim ramenima nositi sa sigurnošću da Bog nije netko udaljen od čovjeka i događanja. Naprotiv, on je postao jedan od nas, rekao je Papa. Dragi mladi, neka Božja ljubav prema vama umnoži vašu radost i potakne vas da budete u blizini onih koji su u potrebi. Vi koji imate osjećaj za dijeljenje svoga života s drugima, ne budite bezosjećajni za ljudsku patnju, ipozorio je Papa, dodajući da Bog od mladih očekuje da daju najbolje od sebe, svoju ljubav i suosjećanje. Trpjeti s drugima, trpjeti za druge, trpjeti iz ljubavi radi istine i pravde, te postati osoba koja istinski ljubi – to su temeljni znakovi čovječanstva, čiji će izostanak uništiti samog čovjeka, rekao je Papa mladima. Pogledajmo Krista koji visi na grubom drvetu i zamolimo ga da nas nauči zagonetku mudrosti križa po kojoj čovjek živi. Križ nije rezultat neuspjeha, nego način izražavanja ljubavi, rekao je Papa, te pozvao mlade da svoje oči usmjere i prema Djevici Mariji koja je stajala na Kalvariji kao majka da nam bude potpora na životnom putu.

RPŽ/IKA

Odgovori