Zagreb – Predsjednik SDP–a Zoran Milanović neće biti nazočan na susretu pape Benedikta XVI. s osobama iz javnog života koji će se u subotu održati u Hrvatskom narodnom kazalištu u Zagrebu. Kako je Vjesniku kazao glasnogovornik Hrvatske biskupske konferencije (HBK) Zvonimir Ancić, Milanović je dobio pozivnicu za taj susret na svoje ime i prezime, a poslao ju je HBK kao organizator skupa.
“Njegova tajnica je rekla da Milanović neće moći doći”, izjavio nam je Ancić. Koji su razlozi Milanovićeve odluke da se ne odazove na poziv koji je dobilo više od 700 predstavnika politike, kulture, znanosti, gospodarstva, sporta, vjerskih zajednica i diplomatskog zbora, nije poznato. U SDP–u u utorak nisu mogli potvrditi ni hoće li Milanović u subotu biti u HNK–u ili neće, pa nisu znali ni razloge zbog kojih je HBK–u odlučio poslati odbijenicu. Prema pisanju Novog lista, Milanoviću je zasmetalo to što mu poziv nije uputila neka od državnih institucija nego HBK kao vjerska institucija, koja je uz državu suorganizator Papina posjeta. Međutim, Milanović nije mogao dobiti poziv za susret u HNK–u ni od kog drugog nego od HBK, jer je on organizator tog skupa, a neko od državnih tijela.
Kolikogod razlozi Milanovićeva izostanka možda bili opravdani, s obzirom na važnost koju ima Papin posjet Hrvatskoj i na predizbornu atmosferu, nemoguće je izbjeći političke komentare odluke šefa najjače oporbene stranke da se ne odazove susretu s Benediktom XVI. Milanović je dosad svojim izjavama ili nesmotrenim potezima već u više navrata doveo u pitanje svoju ozbiljnost kao političara i potencijalnog državnika, tako da mu odluka da se ne sretne s poglavarom Katoličke crkve tijekom njegova posjeta Hrvatskoj svakako ne ide u prilog.
Politički analitičar i profesor na Pravnom fakultetu u Zagrebu Ivan Rimac ovu Milanovićevu odluku uspoređuje s njegovom izjavom uoči prošlih parlamentarnih izbora da se protivi vjeronauku u školama, koju je HDZ iskoristio u kampanji. “No, dok se o vjeronauku u školama još može raspravljati, pitanje susreta s Papom je nešto drugo. Papa je, naime, i poglavar jedne države koja je mala, ali je iznimno moćna u međunarodnim odnosima, tako da izbjeći susret s Papom nije baš politički mudro. Bez obzira na moguća Milanovićeva sekularna uvjerenja, ovo je prilično nezgodan potez koji može imati reperkusije na percepciju Milanovića kao političara i onoga što on nudi na izborima”, kazao nam je Rimac.
Da je Milanoviću u subotu svakako mjesto na skupu u HNK–u smatra i Damir Jugo, stručnjak za odnose s javnošću i predavač na zagrebačkom Fakultetu političkih znanosti.
“Papin dolazak nije samo vjerski posjet. To je posjet poglavara jedne države Hrvatskoj, i to je dakle državnička stvar, pogotovo što će na tom primanju biti vodeći intelektualci Hrvatske, što mu daje još veću težinu. Smatram da bi Milanović kao osoba koja pretendira na mjesto premijera nakon sljedećih izbora trebao biti tamo. Ne ulazim sad u uzroke zašto je odlučio izostati, jesu li to osobni ili obiteljski razlozi, ali bilo bi poželjno da bude na susretu s Papom ako ništa drugo onda zbog njega, njegove budućnosti i pozicije”, rekao nam je Jugo. On ne smatra da bi Milanović svojom odlukom mogao pobrati simpatije na strani onih koji se protive Papinu dolasku, budući da je je riječ o posjetu koji ima mnogo veću dimenziju od vjerske.
“Ne mislim da Milanović time išta dobiva, nego da samo gubi. I da ne pretendira na mjesto premijera, njegova odluka bi bila problem, iako vjerojatno ne toliki. Ali on želi biti prvi čovjek izvršne vlasti i to nije stvar vjerskog pitanja niti toga deklarira li se Milanović kao vjernik ili nešto drugo, nego se radi o pitanju političkih i međudržavnih odnosa”, zaključuje Jugo.
Bivša ravnateljica državnog protokola i protokola predsjednika Republike i sadašnja profesorica na Visokoj školi za međunarodne odnose i diplomaciju Milada Privora smatra, pak, da u komentarima Milanovićeve odluke da se ne odazove susretu s Papom treba biti oprezan.
“Radi Pape i radi toga što se veselimo njegovu posjetu moramo biti oprezni u kvalifikaciji toga što je netko u nemogućnosti biti nazočan susretu s Papom, da ne bacimo sjenu na taj velebni događaj i da se na vatikanskoj strani ne stvori dojam da se ne veselimo posjetu”, ističe Privora. Po njezinu mišljenju, dolazak Benedikta XVI. je trenutačno najveći događaj u ovom dijelu Europe, tako da nije uobičajeno da se netko tko je ušao u krug sretnika pozvanih na susret s Papom odluči ne odazvati pozivu, tim više ako je riječ o predsjedniku jedne stranke. “On nije dužan organizatoru reći razlog nedolaska. Moguće je da je bolestan ili ima neku međunarodnu obvezu koju je ranije preuzeo. Sumnjam da se Milanović ne želi susresti s Papom, ali sve je stvar prosudbe i odabira što je važno”, zaključuje Privora. Koji su razlozi zbog kojih je Milanović odlučio ne biti nazočan susretu Benedikta XVI. s predstavnicima javnog života trebat će ovih dana pojasniti on sam, no kolikogod možda bio preokupiran brojnim obvezama, činjenica je da je teško pronaći nešto što bi moglo biti važnije od odaziva na takav događaj, a da zvuči uvjerljivo.