London – Unatoč snažnom napretku prema istoku, Gadafi je doživio veliki udarac kada je njegov ministar vanjskih poslova Moussa Koussa pobjegao u London. Britanija je objavila da se nalazi na sigurnom i nije uhićen, a nije mu ponuđen niti imunitet. Britanski Foreign Office pozvao je i druge članove režima da slijede Koussin primjer. Britanski političari i rođaci stradalih iznad Lockerbiea 1988. požurili su reći da bi Koussa trebao biti ispitan jer je u vrijeme terorističkog napada bio šef obavještajne službe. Britanski dužnosnici nadaju se kako će Koussa otkriti važne vojne i diplomatske informacije o Libiji, a ovi drugi žele rasvijetliti slučaj terorističkog napada u kojem je poginulo 259 ljudi.
Bijeg u Veliku Britaniju libijskog ministra vanjskih poslova Mousse Kousse “težak je udarac” za Moamera Gadafija i pokazuje kako njegovi najbliži suradnici više nemaju povjerenja u njegov režim, ocijenio je u četvrtak glasnogovornik američkog Vijeća za nacionalnu sigurnost Tommy Vietor, dok je libijska vlada potvrdila informaciju da je Koussa prebjegao, nastojeći joj umanjiti važnost, javile su agencije.
Moussa Koussa bio je jedan od suradnika kojem je Gadafi najviše vjerovao”, stoji u Vietorovoj pisanoj izjavi, u kojoj napominje kako bi bivši ministar “mogao biti od goleme pomoći u otkrivanju važnih informacija o Gadafijevu stanju duha i njegovoj vojnoj strategiji. Bijeg Mousse Kousse “pokazuje i to da Gadafijevo okruženje shvaća da njegov režim propada… Ljudi kojima je okružen moraju odlučiti hoće li ostati uz režim koji je izgubio svaki legitimitet i za to snositi posljedice, ili prijeći na dobru stranu povijesti”, kazao je Vietor.
Odluka Mousse Kousse pokazuje čemu su skloni u Tripoliju”, zaključio je. Glasnogovornik libijske vlade Musa Ibrahim potvrdio je da je Koussa u srijedu navečer prebjegao. Moussa Koussa zatražio je da ode u Tunis na liječenje i za to dobio dopuštenje. Poslije smo čuli da je dao ostavku na svoj položaj. To je njegova osobna odluka. Libija ne ovisi o pojedincima”, izjavio je Ibrahim na konferenciji za novinare, objasnivši da Koussa pati od povišenog krvnog tlaka i dijabetesa. Također je odbacio mogućnost da Kusa oda informacije koje bi mogle “naštetiti njegovoj zemlji.
Ibrahim je napomenuo da “nema informacija” o istinitosti navoda nekih arapskih medija da su u Tunis prebjegli i voditelj obavještajne službe Abu Zeid Durda i predsjednik libijskog parlamenta Muhamed Zvei. Moussa Koussa (59) od 1994. do 2009. bio je načelnik svih libijskih obavještajnih službi i smatralo ga se jednim od potpornih stupova libijskog režima, bliskim Gadafijevim pouzdanikom. Prebjegao je u Veliku Britaniju i u srijedu navečer objavio kako odstupa s položaja libijskog ministra vanjskih poslova.
Sjevernoatlantski savez je u četvrtak potpuno preuzeo zapovjedništvo nad operacijama u Libiji, a obavještajci američke CIA–e kreću u akciju povezivanja s pobunjenicima čiji je plan zauzeti Tripoli, ali njihova borba ne donosi rezultate. Naime, pobunjenici su u četvrtak bježali i iz Brege, nakon što su dan prije morali napustiti Ras Lanuf. Neki od pobunjenika su, bježeći pred Gadafijevim raketama, stigli čak i do Ajdabiye, koja se smatra ulaznim vratima prema pobunjeničkom istoku. Međutim, navodno i dalje imaju kontrolu nad tom strateški važnom točkom, 140 kilometara južno od Benghazija.
Poraženi pobunjenici su se žalili na manjak podrške i napada koalicijskih snaga iz zraka, a zbog snažnih borbi pozivaju međunarodnu zajednicu da ih naoruža suvremenijim i moćnim oružjem. I dok američki i britanski dužnosnici govore da još nije donesena odluka o naoružavanju pobunjenika, CIA pokušava dobiti bolji uvid u političku i vojnu situaciju u Libiji te iz prve ruke skupiti informacije o opozicijskim grupacijama i njihovim namjerama. Bivši obavještajac CIA–e nije uvjeren u učinkovitost CIA–ine akcije u Libiji. Kaže da je najučinkovitiji pristup upravo onaj najdrastičniji – eliminacija Gadafija. On smatra da je to najbolja šansa rješavanja sukoba i najbrže rješenje, iako možda ne i omiljena opcija.
Talijanski ministar vanjskih poslova Franco Frattini izjavio je kako smatra da će upravo bježanje najbližih Gadafijevih suradnika dovesti do svrgavanja njegova režima, prije nego vojna intervencija Zapada. Frattini je najavio da će se u ponedjeljak sastati s vođama libijskih pobunjenika. Ponovio je talijansko stajalište da Gadafi treba ići u egzil i pozvao je Afričku uniju da pronađe zemlju koja će mu dati azil. No, otegotna okolnost mogla bi biti istraga Međunarodnog kaznenog suda, kao i najave glavnog tužitelja Luisa Moreno–Ocampa koji je gotovo siguran da će istraga voditi do podizanja optužbi protiv Gadafija i bliskih suradnika. To bi svakako moglo zakomplicirati napore da se pregovara o Gadafijevu mirnom odlasku iz zemlje.
Iz Libije pak Moamer Gadafi i njegovi sinovi poručuju da će ostati u Libiji do samog kraja. “Budite uvjereni, mi smo svi ovdje. Ostat ćemo ovdje do kraja. Ovo je naša zemlja. Mi smo jaki na svim frontama”, kazao je Ibrahim Moussa, glasnogovornik vlade.