Danas sastanak vladajućih u FBiH

Sarajevo – Na današnji sastanak lidera četiriju vladajućih stranaka te predsjednika i potpredsjednika Federacije, posvećen svim otvorenim pitanjima koji opterećuju funkcioniranje ovog entiteta, u SDA i HDZ–u BiH gledaju kao na priliku za kadrovske promjene u Vladi, pravdajući to zaustavljenim razvojnim projektima, podsjeća Dnevni list u svom današnjem broju.

HDZ 1990. i SBiH poručuju kako je Tihićev i Čovićev cilj preuzimanje monopola nad strateškim resursima, uz opasku Ljubićeva HDZ–a da u obzir dolaze samo suštinske promjene u Vladi.

U HDZ–u BiH očekuju osiguravanje pozicije u kojoj će se moći rješavati razvojna pitanja kao što su privatizacija, energetski sektor i socijalna politika. Za rekonstrukciju, smatra Marinko Čavara, potpredsjednik HDZ–a BiH, ova stranka i SDA svojim izbornim rezultatima imaju legitimitet, te odbija optužbe iz HDZ–a 1990. da se iza rekonstrukcije krije namjera tih dviju stranaka za monopol nad strateškim resursima u Federaciji. “Mnogo je problema u ovim oblastima, te se ne smije dopustiti da se na Vladi donose odluke bez stava nekih ministara i prema volji interesnih skupina, kao i nadglasavanjima po političkim načelima”, upozorio je on.

Kad je u pitanju proračun, Čavara kaže da je evidentno stalno širenje prava i korisnika, a prihodi su sve manji, te se zbog svega postavlja pitanje kad će doći do kolapsa Federacije, odnosno proračuna. Po pitanju privatizacije, za HDZ BiH je nužno donijeti zakon o javnom dobru, a onda provesti sveobuhvatnu privatizaciju, jer je neprihvatljivo da je dosad privatizirano tek pola državnog kapitala, dok je za energetski sustav rješenje izgradnja novih objekata, ali preko domaćih snaga. Čavara je ocijenio dosadašnji proces razvoja energetskog sustava netransparentnim, te dodao kako bi bilo loše da dobrima upravljaju “tvrtke s diskutabilnim kredibilitetom”.

Predsjednik HDZ–a 1990. Božo Ljubić potvrdio je svoju nazočnost na današnjem sastanku, koji će iskoristiti za predstavljanje najavljenih promjena u Zakonu o entitetskim vladama kojim bi se trebalo stati u kraj sve češćem nadglasavanju hrvatskih ministara u federalnoj Vladi.

Ljubić je pojasnio kako bi se usvajanjem novih zakonskih rješenja trebao omogućiti mehanizam razumnog veta, koji već postoji u Vijeću ministara i koji bi omogućio da i Hrvati imaju utjecaj na donošenje bitnih odluka. Ipak, problemi (ne)funkcioniranja ove Vlade su, smatra on, metode rada, čije se negativnosti prvenstveno odgledaju u razvojnim projektima, energetskom sektoru i privatizaciji. Zbog toga je kategorično poručio kako politička borba za strateške resurse u Federaciji šteti razvoju, te da nije etična.

“To nije imovina nijedne stranke niti bilo koja politička opcija ima pravo na monopol. Čak ni ova generacija ljudi, jer se radi o resursima koje su stvarale generacije prije nas i koji pripadaju generacijama poslije nas”, upozorio je Ljubić, naglasivši da pokušaji prisvajanja resursa za samo jednu stranku mogu izazvati štete te u takvoj rekonstrukciji neće sudjelovati.

S druge strana, kad su u pitanju kadrovske promjene u Vladi, Ljubić za svoja dva ministra – Pericu Jelečevića i Damira Ljubića ima samo riječi hvale. Pored Jelečevića u javnosti se, kad su u pitanju Čovićevi i Tihićevi planovi za rekonstrukciju, često barata s imenom federalnog ministra energetike i rudarstva Vahida Heće, no iz SBiH–a kategorično poručuju da rekonstrukcije nema.

Potpredsjednik Federacije Mirsad Kebo kaže kako je dobro što su se problemi odlučili rješavati dogovorom, pa iako nije htio prognozirati ishod današnjeg sastanka, kazao je kako Federaciji treba dogovor, ali ravnopravan, u kojem nema pobjednika i potraženih. Naglasio je kako je cilj, pored moguće rekonstrukcije, postići konsenzus oko strateških pitanja koja bi se trebala rješavati u korist građana i napretka Federacije, a ne političkih ciljeva. Kazavši kako se osobno zalaže za pravednije društvo u ovom entitetu, Kebo je mišljenja da je namjera današnjeg sastanka prevladati i nepovjerenje koje trenutno vlada među koalicijskim partnerima.

Predsjednica Federacije Borjana Krišto nije htjela kazati u kojim ministarstvima bi se trebala izvršiti rekonstrukcija, ali je napomenula da su razlozi za rekonstrukciju nepoštivanje političkih dogovora o strateškim pitanjima, kao i problemi u socijalnom sektoru.

Odgovori