Inozemni mediji o ubojstvu Pukanića

Zagreb – Mediji u regiji i šire prenijeli su vijest o novim ubojstvima u središtu glavnoga hrvatskog grada. Među prvima to su učinili srbijanski internetski portal “Mondo”, zatim B92 i dnevni list “Blic”, koji je izvijestio o još jednoj likvidaciji u središtu Zagreba.

Slovenski internetski portal 24ur.com vijest je donio uz naslov “Panika u Zagrebu: ubijaju novinare”.

Reuters podsjeća i da je borba protiv organiziranog kriminala i korupcije jedan od ključnih uvjeta koje Zagreb mora ispuniti ako želi iduće godine zaključiti pregovore o pristupanju EU–u. Ujedno navodi kako policija još nije priopćila pojedinosti događaja koji je u “posljednji u valu nasilja koji je ove godine zahvatio” hrvatsku prijestolnicu.

Agencija ANSA navodi kako je Pukanić bio kontroverzan novinar i urednik te da su ga mnogi u Hrvatskoj smatrali bliskim organiziranom kriminalu i dijelu obavještajnih službi. Ako bude potvrđena pretpostavka da je riječ o atentatu bit će to jedno od više ubojstava mafijaškog tipa u nizu koje se dogodilo ove godine u Zagrebu, piše ANSA i podsjeća na ubojstvo Ivane Hodak zbog koje je smijenjeno dvoje ministara hrvatske Vlade i zamijenjeno stručnjacima koje hrvatski tisak proglasio “antimafijaškim ministrima”.

BBC je eksploziju u Zagrebu i ubojstvo Ive Pukanića i Nike Franjića objavio kao izvanrednu vijest uz komentar da je Hrvatsku ove godine zahvatio velik val nasilja. BBC–eva dopisnica s Balkana Helen Fawkes navodi da je napad na Pukanića posljednji u nizu napada u Zagrebu koji se povezuju s organiziranim kriminalom. Hrvatski premijer je smijenio ministra pravosuđa i unutrašnjih poslova, te ravnatelja policije “iz straha da bi sve veći porast nasilja mogao ugroziti pregovore Hrvatske s EU”, objašnjav BBC.

DPA podsjeća da se ovo dvostruko ubojstvo dogodilo manje od dva tjedna nakon što je premijer Ivo Sanader smijenio ministre unutarnjih poslova i pravosuđa i načelnika, te spominje da je Pukanić u travnju preživio pokušaj atentata.

Al–Jazeera u velikom tekstu podsjeća da je Pukanić “postao poznat po pisanju niza tekstova o korupciji i o kršenju ljudskih prava”, te da je ranije ove godine prijavio pokušaj ubojstva.

AFP u vijesti o ubojstvu, Zagreb naziva pozornicom ubojstava mafijaškog tipa.

Vijest o ubojstvu prenijeli su u izraelski mediji, kao i New York Times. Svi svjetski mediji prenose i izjave visokih hrvatskih dužnosnika i njihove osude ovog čina.

Ruska novinska agencija Itar–Tass navodi i izjavu hrvatskog premijera Ive Sanadera o tome da neće dozvoliti “da Zagreb postane Bejrut”, kao i izjavu predsjednika Stjepana Mesića da je “terorizam postao činjenica na ulicama našeg glavnog grada”.

Odbor za zaštitu novinara (CPJ), nevladina organizacija sa sjedištem u New Yorku, izjavio je kako je “šokiran i rastužen” ubojstvom novinara i vlasnika tjednika Nacional Ive Pukanića i marketinškog stručnjaka tjednika Nike Franjića te poziva hrvatsku Vladu da učini sve kako bi se pronašli i kaznili odgovorni za taj zločin, koji je “okrutna cenzura najgore vrste”.

Nekažnjavanjem se potiču novi zločini. To je onda prokletstvo za nezavisno novinarstvo. Očekujemo da će Hrvatska djelovati brzo i kazniti sve odgovorne za ovaj zločin, izjavila je Nina Ognjanova, koordinatorica CPJ–a za Europu i središnju Aziju. Prema podacima CPJ, u svijetu je u 2008. ubijeno 38 novinara, od čega najviše u Iraku 10, Pakistanu četiri i u Gruziji tri. U Rusiji, Filipinima, Šri Lanki i Tajlandu ubijena su po dvojica novinara. CPJ u evidenciji vodi i 15 slučajeva, za koje još traje provjera radi li se o ubojstvima novinara.

Crnogorski list među Pukanićeve kontroverze uvrštava i niz tekstova u “Nacionalu” iz 2001. u kojima je optužio srpskoga poslovnog čovjeka sa švicarskom putovnicom Stanka Subotića Canu za navodno krijumčarenje cigareta u Srbiji i Crnoj Gori. Pukanić je slično pisao i o crnogorskom premijeru Mili Đukanoviću, tvrdeći da su on i Subotić povezani, piše Republika. Subotić i Đukanović su odlučno opovrgavali takve napise.

Pisanjem Nacionala, koje je kontinuirano prenosio podgorički dnevnik “Dan”, bavila se i parlamentarna komisija Skupštine Crne Gore. Milo Đukanović tužio je “Dan” zbog prenošenja tekstova iz Nacionala i dobio spor. Pukanića su često optuživali i za navodno medijsko reketarenje i obračune unutar obavještajnog podzemlja, zbog čega su protiv njega podnošene i sudske tužbe.

Kao Pukanićeve prijatelje mediji su isticali, piše Republika, i bivšeg ambasadora SAD–a u Zagrebu i Beogradu Williama Montgomeryja. Kao prijatelj je spominjan i sam predsjednik Hrvatske Stjepan Mesić koji je, kako se pisalo u medijima nesklonim Pukaniću, urednika “Nacionala” uvijek stavljao na listu gostiju skupova koje je organizirao. Sam Pukanić hvalio se vezama s hrvatskim državnim tužiocem Mladenom Bajićem. Pukanićev privatni život je, također, bio pun kontroverza. Mediji su poslednjih godina intenzivno pratili pokušaje Pukanića da svoju ženu Mirjanu ostavi bez imovine.

Beogradski “Blic” je ubojstvu posvetio dvije stranice, detaljno opisujući događaj, pozivajući se na hrvatske medije, prenosi izjavu hrvatskog predsjednika Stjepana Mesića da je kriva mafija, kao i podatke o Pukanićevoj karijeri.

List “Politika”, u tekstu pod naslovaom “Ivo Pukanić ubijen u centru Zagreba” ističe da je državni vrh Hrvatske ponovo na nogama, kao i to da je atentat uslijedio nakon pokušaja ubojstva Pukanića u travnju ove godine. List prenosi i izjavu Žarka Puhovskog da, na žalost, ni on često nije vjerovao Pukaniću kad je govorio o prijetnjama. “Večernje novosti”, ističu da je Pukanić bio povezan s “pojedinim sumnjivim skupinama, prije svega s Hrvojem Petračem kao i s Vladimirom Zagorcem.

Taj list svoje čitatelje, u izdvojenom okviru pod naslovom ” ‘Zadimio’ Srbiju i Crnu Goru” podsjeća i na to da je Pukanić “postao poznat” i u Srbiji, kad je u “Nacionalu” 2001. godineobjavljivao tekstove o krijumčarenju cigareta. Odgovor tadašnje srpske dobro obaviještene javnosti, piše list, bio je da je tu aferu Pukanić plasirao kako bi prikrio namjere TDR–a, koja je navodno imala velikih aspiracija vezanih uz srbijansko tržište.

I dnevnik “Danas” donosi izjavu novinara beogradskog tjednika “Vreme” Miloša Vasića da se trenutačna situacija u Hrvatskoj donekle može usporediti sa stanjem u Srbiji 2003. godine, prije ubojstva premijera Zorana Đinđića.

Tabloid “Press” tvrdi da ima saznanje da je za ubojstvo Pukanića angažiran odbjegli pripadnik “zemunskog klana” Sretko Kalinić (u odsutnosti osuđen za atentat na premijera Đinđića).

Tabloid “Kurir” u tekstu pod naslovom “Odletio u zrak”, konstatira da se “ne isključuje mogućnost da atentat na Pukanića ima veze s tekstom o ubojstvu Ivane Hodak”. Taj list, također, prenosi i dio iz posljednjeg uvodnika kojega je u “Nacionalu” objavio Pukanić zaključujući: Kako se život može pretvoriti u ironiju najbolje govori uvodnik Ive Pukanića u posljednjem broju ‘Nacionala’.

“Glas javnosti” piše da je ubojstvo Pukanića još jedan pečat organiziranog kriminala koji u posljednje vrijeme potresa susjednu Hrvatsku, kao i da hrvatski politički vrh poziva na jedinstvo i odlučni obračun s mafijom, čije akcije i predsjednik i premijer nazivaju terorizmom.

Odgovori