Jedan od prizora koji je izazvao nelagodu kod mnogih građana RH, postavljanje kreveta u Areni Zagreb koja je, ako bi se ukazala potreba, trebala poslužiti kao jedan od sekundarnih centara za prihvat oboljelih osoba od koronavirusa, odlazi u povijest.
U međuvremenu su epidemiološke mjere urodile plodom te je situacija u Hrvatskoj danas prilično povoljna s nešto više od 2000 dosad zaraženih osoba, od kojih je već ozdravilo njih 1288, dok je preminulo njih 68.
Privremena bolnica u Areni sljedeći tjedan će se polako raspremiti, odnosno demobilizirati, kako to kažu iz Nacionalog stožera civilne zaštite. U krevetima koji su postavljeni u prizemlju, nijedan pacijent nije proveo ni minutu. Danas će se održati sastanak na kojem će biti dogovoren tempo pražnjenja dvorane, izvijestio je Večernji list.
U ponedjeljak počinje druga faza
U ponedjeljak 4. svibnja u Hrvatskoj počinje druga faza popuštanja mjera u kojoj će se zdravstveni sustav ponovno otvoriti za pacijente, kao i privatne ordinacije. S radom ponovno počinju i frizeri, kozmetičari i sve ostale uslužne djelatnosti u kojima se ostvaruje bliski kontakt s klijentima. Bolnice bi u prvom tjednu trebale početi s 25 do 30-postotnim povećanjem posla. Obrtnici i ostale uslužne djelatnosti primjenjuju u svojim salonima i radnjama propisane protuepidemijske higijenske mjere…
Vjerski su obredi dopušteni već od 2. svibnja, a tu jednako vrijedi pravilo držanja razmaka pa epidemiolozi ponavljaju da i u klupama i dok stoje ljudi drže taj razmak, a ako treba, obred prate i vani. Dapače, gdje je moguće, dobro je bogoslužje organizirati na otvorenom, a rizičnim skupinama preporučuje se da s misama još pričekaju. Kod sprovoda je također i dalje važno ne grupirati se, ne rukovati se i držati distancu.
Treća je faza predviđena za 11. svibnja.
Okupljanja bi se mogla dopustiti za do deset osoba uz mjere međusobne fizičke udaljenosti. Šoping-centri mogli bi raditi također uz epidemiološke mjere, dakle moći će se ući u trgovinu i kupiti nešto, ali bez obiteljskog boravka po klupama centra i u igraonicama. Predviđa se i početak rada vrtića i škola do četvrtog razreda te posebnih razrednih odjela i rad s djecom s teškoćama koje imaju pomoćnika u nastavi. Omogućit će se i održavanje laboratorijskih, umjetničkih i kliničkih vježba te praktični rad u malim grupama u visokom obrazovanju, a uvodit će se i međužupanijske prijevozne linije i linije domaćeg zračnog prijevoza.
Omogućit će se i rad ugostiteljskih objekata isključivo na vanjskim prostorima i terasama, opet uz poštovanje posebnih epidemioloških mjera, a to je prvenstveno obvezna dezinfekcija stola i stolice nakon svakog gosta te veći razmak među stolovima. Otvorit će se i nacionalni parkovi i parkovi prirode i proširit će se uvjeti za izdavanje e-propusnica. Djeca neće nositi zaštitnu opremu, štoviše maske nikako ne smiju nositi djeca s kroničnim bolestima, koja imaju neke respiratorne smetnje i djeca mlađa od dvije godine kojoj to može biti uzrok gušenja…
RPŽ/Večernji list