Zagrebačka nadbiskupija priključila se mjerama suzbijanja širenja koronavirusa. Kardinal Josip Bozanić odobrio je Odredbe i upute o liturgijskim slavljima i okupljanjima vjernika.
To uključuje micanje blagoslovljene vode, preporuku da se pričest primi na ruku te izbjegavanje pružanja znaka mira. Poručio je i da se određene skupine vjernika suzdrže od dolaska na liturgijska slavlja i pobožnosti.
“Suočeni sa životnim okolnostima, nastalima zbog širenja bolesti COVID-19, uzrokovane novim koronavirusom (SARS-CoV-2) u cijelome svijetu, u Europi i u našoj Domovini, a pozorni na upute mjerodavnih služba, u svojoj smo crkvenoj odgovornosti pozvani vjerničkim duhom razmatrati kako se trebamo ponašati, što trebamo činiti iz ljubavi prema bližnjima i na koji način najviše pomoći potrebitima. Ujedno izražavamo zahvalnost medicinskomu osoblju i svima koji služe dobrobiti našega zdravlja i skrbi za bolesne’, stoji u priopćenju Tiskovnog ureda Zagrebačke nadbiskupije koje potpisuje nadbiskup Josip Bozanić.
Poziva svećenike i vjernike da se – do novih uputa – pridržavaju sljedećega:
1. Neka se u narednome razdoblju suzdrže od dolaska na liturgijska slavlja i pobožnosti:
svi koji imaju simptome infekcije dišnih putova ili određene respiratorne poteškoće
svi koji su bili u krajevima koji se smatraju žarištima zaraze ili pak u kontaktu s osobama koje bi mogle biti nositelji virusa;
starije osobe, a naročito kronični bolesnici
sve te osobe neka u svojim domovima budu molitvom povezane s vjerničkom zajednicom u crkvom
2. Neka se u škropionicama na ulazima i na drugim mjestima u crkvama i kapelama ne čuva i ne ulijeva blagoslovljena voda; neka te posude ostanu prazne i kao takve znak čežnje i poziva da svoju krsnu milost snažnije svjedočimo. Stoga će vjernici pri ulasku i izlasku iz crkve pokleknuti ili se duboko nakloniti znamenujući se znakom križa bez blagoslovljene vode.
3. Neka se kao gesta pružanja mira u slavlju euharistije ili u službama Božje riječi ne koristi uobičajena gesta rukovanja.
4. Primanje svete pričesti u redovitosti prilika poznaje dva oblika: na jezik ili na ruke. Sasvim je razumljivo da će u ovim neredovitim prilikama vjernici biti pričešćivani primanjem svete hostije na dlan jedne ruke, kako bi drugom rukom hostiju prinijeli svojim ustima. Neka i ta gesta u pobožnosti bude poticaj da živimo svjesni toga nebeskoga dara koji primamo.
5. ‘Vrijeme kroz koje prolazimo je višeslojno vrijeme kušnje i otvara puno temeljnih pitanja …Ovo je prilika za razna savezništva u dobru, u kojemu se u društvenoj zajednici trebaju povezati: ljubav prema čovjeku, zdravstveni sustav, znanost, gospodarstvo i političke odluke. U nama je snaga Božjega Duha koji nas tješi i daje snagu. Osim toga, mi živimo sigurnost nade u Kristu. Molitva sve to povezuje u pouzdanju i po njoj smo dionici čudesnih djela’, preporuke su Zagrebačke nadbiskupije.
RPŽ/H