Analiza financija kantona koju je uradila Fondacija Centar za zastupanje građanskih interesa (CPI) pokazala je da je Zapadnohercegovački kanton najviše zadužen, a najmanje Zeničko-dobojski – kazala je u ponedjeljak na konferenciji za novinare u Sarajevu predstavnica Fondacije Mirjana Sirćo.
Istaknula je da nemogućnost pokrivanja tekućih prihoda s rashodima dovodi do stvaranja značajnih deficita te da neki kantoni gotovo 100 posto svojih prihoda koriste za pokrivanje rashoda. Ističe da je Analiza pokazala da je u 2005., nakon uvođenja PDV-a, došlo do naglog porasta prihoda u kantonima, ali da su u 2009. godini nastali problemi nakon što je uposlen veliki broj radnika u javnoj administraciji.
– Trend početka prilagođavanja tekućih prihoda s rashodima vidljiv je u 2014., ali akumulirani deficit postaje veliko opterećenje za funkcioniranje kantona – naglasila je. Također je dodala da, iako vlasti obećavaju zaustavljanje novih upošljavanja u administraciju, broj uposlenih se povećava. Sirćo smatra će kantoni morati smanjiti agregatne tekuće izdatke na način da postignu uštede na rashodovanoj strani, odnosno povećanjem prihodovne strane.
– Ovo smanjenje se ne treba odnositi samo na kantonalnu administraciju, već na sve agencije, ustanove i direkcije, a u Kantonu Sarajevo već postoje pozitivne naznake s najavljivanjem ograničavanja plaća u javnom sektoru – pojasnila je.
Sirćo je podsjetila da je BiH pristupila partnerstvu za otvorenu vlast u rujnu 2014. godine te se obavezala da će poštivati princip proračunske transparentnosti, ali da proračuni još nisu dostupni javnosti. Također, predstavnici Fondacije su predstavili i Bazu javnih financija koja se nalazi na web-stranici, a na kojoj se mogu pronaći dokumenti o izvršenju proračuna od 2009. do 2014. godine za više razine vlasti te od 2011. do 2014. godine za lokalnu samoupravu.