Banja Luka – Sarajevo – Oko 80 posto građana BiH jede mljeveno meso staro više od deset godina, koje se zaleđeno uvozi iz zemalja EU–a i Južne Amerike, rekao je tajnik Udruženja za zaštitu interesa potrošača BiH Mesud Lakota. “Kilogram stare i smrznute junetine ili govedine, koja se uvozi u BiH, naši trgovci plaćaju oko 2,60 KM, a kasnije kilogram ovog mljevenog mesa prodaju po cijeni od deset do 15 KM”, naglasio je Lakota i dodao da je to meso koje zemlje EU–a i Južne Amerike drže u hladnjačama kao robne rezerve.
Prema njegovim riječima, ove zemlje nakon određenog perioda obnavljaju rezerve mesa i prodaju ga u zavisnosti od toga u kakvom je stanju meso koje su desetak godina držali u hladnjačama.
“Iako bi se staro zamrznuto meso trebalo uništavati, ono se najčešće prodaje u bescjenje, a naši trgovci ga kupuju”, naglasio je Lakota i izrazio sumnju da meso može biti ispravno nakon što je deceniju bilo zamrznuto, iako postoje neki dokumenti koji navodno potvrđuju njegovu ispravnost. On je dodao da građani ovo meso najčešće konzumiraju jedući ćevape, burek ili neku drugu brzu hranu. “Smatram da je nedovoljna kontrola na tržištu. Kupujući meso, mi nismo sigurni odakle je ono, jer na deklaracijama ne piše zemlja porijekla, koliko je meso staro ili kako je životinja uzgajana”, rekao je Lakota za “Fokus”.
List navodi da potvrda o tome da građani ne mogu biti sigurni u ispravnost hrane koju jedu jesu i preliminarni rezultati ispitivanja hrane u BiH, koji ukazuju na prisutnost bakterija, kvasaca i gljivica u nedozvoljenim količinama, te teških metala, mikotoksina i rezidua antibiotika u pojedinim uzorcima hrane.
Direktor Agencije za sigurnost hrane u BiH Sejad Mačkić rekao je da za određeni broj uzoraka Agencija još nije dobila rezultate, te se ne može govoriti o konkretnim podacima koliko je uzoraka neispravno. On je rekao da preliminarni rezultati ukazuju na postojanje određenih nepravilnosti u pogledu sigurnosti proizvoda, dodajući da su najčešće mikrobiološki bili neispravni uzorci gotovih jela i da mikrobiološka neispravnost uzoraka može ukazati na prisutnost bakterija.
“Prisutnost mikroorganizama u hrani zavisno od vrste utvrđenog mikroorganizma može ukazivati na fekalno zagađenje, nepravilno rukovanje hranom, bolest osobe koja rukuju s hranom ili na nešto drugo”, objasnio je Mačkić i dodao da je Agencija za sigurnost hrane BiH provela ispitivanje hrane od 23.veljače do 16.travnja ove godina na prostoru BiH.
Predsjednik Asocijacije potrošača RS Ljubo Janjić istaknuo je da rezultati o neispravnosti hrane samo ukazuju na činjenicu da treba pooštriti kaznene odredbe za one koji ne poštuju higijenske propise i nemaju odgovarajućih higijenskih uvjete potrebne za proizvodnju, odnosno prodaju hrane.
“Kaznena politika doprinijela bi boljoj konkurenciji među proizvođačima, što bi utjecalo i na zaštitu potrošača”, konstatirao je Janjić.