RS katoličkoj školi ne da ni marke

Banja Luka – Katolički školski centar u Banjoj Luci mogao bi se suočiti sa zatvaranjem ako nadležno ministarstvo Republike Srpske ne pomogne njegov rad. Banjolučki biskup Franjo Komarica rekao je danas na pres–konferenciji da ozbiljno razmišlja o obustavljanju rada te škole jer ni nakon četiri godine od početka rada jedino Katoločki školski centar u Banjoj Luci, od 13 takvih škola u BiH, nema riješeno pitanje subvencioniranja.

“Sve druge škole to imaju, a banjolučki Katolički centar radi isključivo samo na onome što pokušamo isprositi od stranaca, koji se čude kako oni trebaju plaćati za našu djecu, a naš grad Banja Luka i država za njih ne mari”, rekao je monsinjor Komarica.

Ova školska ustanova postala je nedugo nakon otvaranja “uzor” školama u Republici Srpskoj, o čemu govori i podatak da je i danas među 155 učenika najmanje djece hrvatske nacionalnosti. Komarica potvrđuje da će se on osobno i Banjolučka biskupija i dalje “boriti” za tu djecu, ali i da RS mora bar malo pomoći budući da i roditelji djece koja se školuju u banjolučkom Katoličkom centru plaćaju poreze i druge namete državi.

Napomenuo je i da je osnivanje te škole odobrio RS odnosno resorno ministarstvo.

Govoreći o činjenici da se Katoličkoj crkvi i dalje ne daje na privremeno korištenje, ni kao znak “dobre volje”, njena imovina na području Banje Luke, a posebno ona samostana Marija Zvijezda u Trapistima, monsinjor Komarica je iznio i podatak da Banjalučkoj biskupiji i pored usmenog obećanja premijera RS–a Milorada Dodika nije odobreno da dobiju koncesiju na jednom dijelu te zemlje.

“Dodik nam je potvrdio da možemo tražiti koncesiju za hidrocentralu koju su još prije 110 godina osnovali u Trapistima tadašnji redovnici. Nakon što smo to i uradili, poslije puno mjeseci šutnje smo dobili odgovor od resornog ministarstva da nemamo pravo tražiti koncesiju. Citirani su nam neki akti iz 1950–ih kojima je trapistima oduzeta imovina. A ovdje se ne radi o vraćanju Crkvi onoga što joj je oduzeto, već se nama osporava temeljno pravo da budemo ravnopravan subjekt sa svim drugim u traženju koncesija”, pojasnio je banjolučki biskup.

Monsinjor Komarica je rekao da je porazna činjenica da se Katoličkoj crkvi ne daje bar na korištenje dio oduzete imovine kako bi pomogli svima onima koji traže pomoć, jer se samo banjolučki “Caritas” brine o 2.500 građana, a 200.000 bolesnih je proteklih godina “prošlo” kroz ambulantu koja djeluje u sklopu te humanitarne organizacije.

Činjenica je, dodao je biskup, da do sada ni od banjolučkog gradonačelnika Dragoljuba Davidovića ni od ministarstava u Vladi RS–a nije stigla nijedna donacija za te namjene iako se, naglasio je, zajedničkim dogovorom puno toga može učiniti što će biti i na dobrobit Banje Luke i za njenu reputaciju kada je riječ o predstavljanju u svijetu.

Iako razočarani ponašanjem vlasti RS–a, kako kaže Komarica, neće odustati od traženja i očekuju da će biti usvojen zakon o denacionalizaciji, na razini RS–a ili BiH, kako bi i Katolička crkva ostvarila svoja prava.

Odgovori