Proteklog tjedna održana je 14. redovita sjednica Općinskog vijeća Žepče sa sedam točaka dnevnog reda. Sjednici je nazočilo svih 25 vijećnika. Na početku sjednice postavljena su vijećnička pitanja, a potom je usvojen i dopunjeni dnevni red, te je jednoglasno usvojen i Zapisnik s 13. sjednice OV Žepče.
Izvješće o radu općinskog načelnika i radu općinskih službi za upravu za 2013. godinu detaljno je prezentirao načelnik Mato Zovko.
U izlaganju se dotaknuo svih važnih segmenata rada, kako Općinskog načelnika tako i općinskih službi za 2013. godinu. Na početku izlaganja, načelnik je podsjetio da općinsku upravu čine: Služba za opću upravu i društvene djelatnosti, Služba za gospodarstvo i financije i Služba za graditeljstvo i prostorno uređenje. Pored tri spomenute službe utvrđene su i službe za obavljanje stručnih i tehničkih poslova: Stručna služba OV i Općinskog načelnika, Služba za civilnu zaštitu i Vatrogasna postrojba. Trenutni broj djelatnika u općinskoj upravi je 60, a ukupno sa Vatrogasnom postrojbom i Općinskim pravobraniteljem 76. Prosječna plaća svih djelatnika je 889,66 KM, državnih službenika 1466,25 KM i namještenika 655,98 KM.
Načelnik je istaknuo da se skoro svi poslovi i aktivnosti mogu svrstati u nekoliko poglavlja po oblastima i to: funkcioniranje općinske uprave i rad službi, priprema raznih akata za Općinsko vijeće i provedba Odluka i Zaključaka, poslovi vezani za više nivoe vlasti kao što su Županija, Federacija BiH i BiH. Načelnik ističe da su navedeni poslovi prioritetni i najviše zastupljeni.
Prioritetna i temeljna zadaća Općinskog načelnika i službi za upravu je osigurati efikasnu i ekonomičnu upravu na zadovoljstvo svih građana, pravnih osoba, gospodarskih subjekata, kojima općinski djelatnici moraju biti servis i stalno na raspolaganju, a kako je istaknuo, to je i osigurano. Općinska uprava najviše je vezana za županijska ministarstva, posebno što sudjeluju zajedno u određenim postupcima, slijede rješenja mnogih prethodnih pitanja, davanje raznih mišljenja, suglasnosti, izvoda iz dokumentacije, informacija, provedbe natječaja, javnih poziva za vodne naknade, obnovu, stipendije, stambeno zbrinjavanje itd.
Od svih županijskih ministarstava općinska uprava je najviše vezana za Ministarstvo za prostorno uređenje, promet i komunikaciju i zaštitu okoliša, Ministarstvo za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu, Ministarstvo za rad, socijalnu politiku i izbjeglice, Ministarstvo branitelja, Ministarstvo za obrazovanje, nauku, kulturu i sport, a slijede i Ministarstvo za pravosuđe i upravu, Ministarstvo unutarnjih poslova, Ministarstvo financija, Ministarstvo privrede i Ministarstvo zdravstva. Najvažniji posao koji je završen u Vladi i Skupštini Zeničko-dobojske županije je usvajanje Zakona o izmjeni Zakona o pripadnosti javnih prihoda na području Zeničko-dobojske županije. Zakon je usvojen 5. studenog 2013. godine kojim se Općini Žepče vraća 10 posto više prihoda. Suradnja s Federacijom BiH očituje se kroz suradnju s Ministarstvima za raseljene osobe i izbjeglice, Federalnim ministarstvom zaštite okoliša i turizma, Agencijom za vodno područje rijeke Save i Javnog poduzeća Ceste FBiH. Usprkos nastojanju i težnjama za boljom suradnjom i komunikacijom nismo zadovoljni jer su mnogi naši prijedlozi ostali nerealizirani. Što se tiče BiH razine vlasti suradnja se uglavnom ogleda u javljanju na javne pozive, kao npr. Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice, gdje smo aplicirali za asfaltiranje puta u Gornjoj Lovnici, ali nažalost projekt nije prošao. Odobrena je kanalizacija u Brezovom polju. Kod Ministarstva civilnih poslova po javnom pozivu koji je bio za udruge, ustanove i kulturno-umjetnička društva, nitko nije prošao iz Žepča. Suradnja s međunarodnim organizacijama je dobra i ogleda se kroz razne projekte i Programe. Realizirani su razni projekti i poslovi. Od infrastrukturnih do izgradnje objekata, koji su financirani u cijelosti iz proračuna općine, angažiranjem općinskog načelnika, pomoćnika, državnih službenika, zajedno sa drugim ustanovama, javnim poduzećima, mjesnim zajednicama, udrugama, a sve u cilju razvoja općine i poboljšanja uvjeta života svih stanovnika naše općine. Planirani projekti ovise od ostvarenja proračuna i uvijek su potrebe veće od financijskih mogućnosti, istaknuo je načelnik.
Kao vrlo važan posao u protekloj godini bio je Popis stanovništva, kućanstava i stanova koji je uspješno proveden na području općine Žepče. Prema preliminarnim rezultatima u Žepču su popisane 31.582 osobe, 8.901 kućanstava i 10.570 stanova. Protekla godina bila mirna i bez ikakvih političkih međunacionalnih i drugih sličnih problema, istaknuo je između ostalog u ovom izviješću.
Nakon što su vijećnici usvojili prvu točku dnevnog reda Izviješće o radu Općinskog načelnika i radu općinskih službi za upravu za 2013. godinu s 22 glasa za i tri suzdržana.
Načelnik Policijske uprave Žepče Vladimir Jozinović prezentirao je stanje sigurnosti na području PU Žepče za period siječanj- prosinac i to po oblastima javnog reda i mira, sigurnosti prometa i kriminaliteta. Odgovarao je na postavljena vijećnička pitanja koja su se prije svega odnosila na kršenja javnog reda i mira, kao i na sve veću pojavu prosjačenja na ulicama našega grada i promet novca. Također, uočeni su i problemi kada je u pitanju mirujući promet, tj. neadekvatno parkiranje koje ometa prometovanje pješaka, ali i vozila.
Kada je u pitanju javni red i mir zabilježeno je smanjenje broja prekršaja u odnosu na 2012. godinu za 28,16%, a počinitelja za 25,46%. Načelnik PU Žepče je istaknuo da tijekom 2013. godine nije bilo narušavanja javnog reda i mira u većem obimu. Nešto lošija situacija s kojom načelnik PU Žepče nije zadovoljan je oblast sigurnosti prometa gdje se može konstatirati da je broj prometnih nezgoda u odnosu na 2012.godinu povećan za 17,51%, dok je broj smrtno stradalih osoba isti, osam poginulih u 2013. koliko i u 2012. godini. Načelnik je obećao da će se poduzeti svi potrebni koraci kako bi se ova oblast mogla unaprijediti kao i smanjiti broj prometnih nezgoda, posebno onih sa smrtnim ishodom. Broj kaznenih dijela ostao je isti kao i 2012. godine. Na temelju prezentirane analize i činjenice da tijekom 2013. godine nije bilo događaja koji bi u većoj mjeri ugrozili osjećaje sigurnosti građana, može se zaključiti da je stanje sigurnosti na području Policijske uprave Žepče za 2013. godinu zadovoljavajuće, dodao je na kraju načelnik PU Žepče Vladimir Jozinović.
Godišnje izviješće o radu „Opće biblioteke“ Žepče za 2013. godinu s Planom rada za 2014. godinu podnijela je i prezentirala direktorica Sabina Maličbegović koja je istaknula blage pomake u porastu broja korisnika Biblioteke, što je objasnila boljom ponudom knjižnog fonda za cjelokupnu populaciju naše općine. Još jedan čimbenik koji doprinosi ovom trendu jeste i praksa nagrađivanja najčitatelja u protekloj godini, ali i uvažavanje ugroženih kategorija, što podrazumijeva besplatne članarine.
RPŽ/ Radio Žepče