Političari iz RS–a lobiraju za pobjedu Bakira Izetbegovića

Sarajevo – U devetnaest godina otkad je utemeljena i šest godina nakon što je umro njezin utemeljitelj dugogodišnji predsjednik Alija Izetbegović, niti jedan stranački kongres SDA nije bio stavljen pod tako veliku lupu domaće i međunarodne političke javnosti. Tko će u iduće četiri godine u turbulentnim bh. političkim vodama kormilariti SDA–ovim stranačkim brodom, pitanje je koje zabrinjava službeni Bruxelles i Washington, službenu Banju Luku i Sarajevo, stranke na vlasti, i one u oporbi, piše Večernji list.

Politička priča

Politička ambicija sadašnjeg dopredsjednika najjače bošnjačke političke stranke Bakira Izetbegovića da u svibnju ove godine sjedne na predsjednički tron SDA temeljni je razlog zbog kojeg kongres stranke postaje dominantna politička priča u BiH, ali u međunarodnim centrima moći. To potvrđuju informacije koje je Večernjak iz više stranih diplomatskih izvora, domaćih predstavnika političke vlasti ovih dana dobio, i koji govore kako će se pokušati sve učiniti da čelništvo stranke SDA, uvjetno rečeno, kadrovski omekša.

U igri je, tvrde naši izvori, veliki politički ulog bitan za budućnost BiH, zbog kojeg se isplati lobirati da najjaču parlamentarnu stranku kod Bošnjaka u iduće četiri godine vodi umjerena politička struja, sklona kompromisu. Međunarodna zajednica i domaći politički krugovi, napominje naš izvor, nisu sretni da se za predsjednika SDA kandidira mlađi Izetbegović. Njegovi tvrdi politički stavovi i kompromitirajuća prošlost opterećena korupcijskim skandalima, nastavlja naš sugovornik, odgovarala bi samo njegovu najužem krugu političkih i poslovnih istomišljenika.

Eventualnom Bakirovu stranačkom trijumfu najviše se veseli politička “gerila” iz Republike Srpske, predvođena Miloradom Dodikom. Uz radikalnog Silajdžića, dolazak politički tvrdog Izetbegovića bio bi politički vjetar u leđa srpskim dužnosnicima za dodatno institucionalno jačanje RS–a, kao entiteta koji pretendira odcjepljenje. Na tom tragu obavještajno–politički krugovi iz Srbije i RS–a suptilno lobiraju za takav kadrovski scenarij u vrhu SDA.

Diplomatski krugovi

“Ako Izetbegović dođe na vlast, trebamo se pozdraviti sa sporazumom iz Pruda, nastavkom ili početkom postupka ustavne reforme, popisom stanovništva, raspodjeli državne imovine”, tvrdi naš sugovornik iz međunarodnih diplomatskih krugova referirajući se na izjave koje je o ovim točkama dao sam Bakir Izetbegović.

Spomenimo, svoj stranački program Izetbegović mlađi koncipira na dijametralno suprotnim principima od svog predsjedničkog konkurenta Sulejmana Tihića. Protivi se podjeli Bosne i Hercegovine na četiri regije, najavljenom popisu stanovništva, raspodjeli državne imovine – znači svemu na što je pristao Sulejman Tihić, tvrdi Večernji list.

Odgovori