Ad hoc arbitraža

Ljubljana – Zagreb – Vanjskopolitički odbor slovenskog parlamenta završio je raspravu o aktualnim odnosima s Hrvatskom, koja je održana iza zatvorenih vrata. Da je posljednji prijedlog europskog povjerenika za proširenje Ollija Rehna o posredovanju još aktualan, potvrdio je predsjednik Odbora Ivo Vajgl. Kako su ocijenili neki sudionici prije početka sjednice, za Sloveniju bi bio korak natrag u inicijativi Europske komisije ako se iz medijacijskog procesa povuče Marti Ahtisari.

Prednost rješavanju otvorenih pitanja

Prijedlog Ollija Rehna u ovom je trenutku jedini prijedlog za rješenje slovensko–hrvatskog graničnog prijepora i moguće deblokade hrvatskoga pristupnog procesa, izjavio je Vajgl nakon trosatna zatvorena sastanka. Vladino izvješće podnio je ministar Žbogar u proširenu obliku. Naš je odbor ponešto proširio osnovna stajališta slovenske vlade te dodao nekoliko sugestija kakav treba biti pozitivan odgovor na Rehnov najnoviji prijedlog, rekao je Vajgl.

Po njegovim riječima, Slovenija želi da se problem uz pomoć Rehnove inicijative riješi na uravnotežen način koji bi omogućio da ni jedna od dviju susjednih država ne bi bila prikraćena. Slovenija je za europsku perspektivu zapadnog Balkana, posebice za ulazak Hrvatske u EU, ali u ovom trenutku daje prednost rješavanju otvorenih pitanja, osobito graničnog, rekao je Vajgl.

Rehnov prijedlog: ad hoc arbitraža

Zaključak odbora i Rehnov posljednji prijedlog naći će se i na sjednici slovenske Vlade, najvjerojatnije u četvrtak. Neslužbeno doznajemo da je slovenski premijer Borut Pahor nekoliko puta tražio odgodu međuvladine konferencije za svibanj izvlačeći se na hrvatske lokalne izbore. Zasad češko predsjedništvo ostaje pri datumu 24.travnja. Tada bi Slovenija službeno trebala biti proglašena krivcem za blokadu Hrvatske. A onda će taj problem otići na višu razinu, na Vijeće ministara vanjskih poslova Europske unije.

Doznaje se da u Rehnovom konačnom prijedlogu stoji da se pitanje granice riješi ad hoc arbitražom do kraja godine. Granicu bi crtali međunarodni pravnici u petočlanoj komisiji. Predsjednika komisije imenovao bi Bruxelles, on bi izabrao dva člana, a Hrvatska i Slovenija bi predložile svaka po jednog člana.

Kako navodi POP TV, Slovenija u načelu prihvaća takav Rehnov prijedlog, ali se protivi zamisli da se hrvatski pristupni pregovori deblokiraju čim dvije vlade potpišu dogovor o ad hoc arbitraži. Slovenska je vlada prihvatila stajalište da će deblokirati hrvatske pristupne pregovore tek kad dogovor o arbitraži potvrde oba parlamenta, javila je slovenska televizija.

Hrvatska mora ući u EU i bez rješavanja granice

Premijer Ivo Sanader ponovio je, komentirajući sjednicu Odbora, kako Hrvatska može i mora ući u EU i ako se ne riješi pitanje granice između nje i Slovenije. Slovenija je u Uniju ušla 2004. a da nije riješila to pitanje, istaknuo je odajući kako to može i Hrvatska, tim više što smo nedavno uspjeli ući u NATO iako to pitanje nije riješeno. Prijateljske odnose iz vremena bivše države želimo zadržati i ubuduće, no slovenska politika mora znati da se to prijateljstvo neće kupovati nijednim milimetrom hrvatske zemlje, rekao je Sanader.

Ponovio je da obje strane trebaju iznijeti svoje argumente u vezi s pitanjem državne granice, a međunarodne pravne institucije trebaju povući granice. Istaknuo je da se to pitanje treba prepustiti struci, a ne politici.

Premijer Borut Pahor i ministar vanjskih poslova Samuel Žbogar prošlog su tjedna, nakon sjednice vlade, izjavili da će informaciju o tzv. Rehnovoj inicijativi, vezanoj uz rješavanje graničnog prijepora s Hrvatskom i deblokadu hrvatskih pristupnih pregovora, uputiti u raspravu parlamentarnom odboru za vanjsku politiku. Vlada će o toj inicijativi ponovno raspravljati nakon što europskom povjereniku za proširenje Hrvatska pošalje odgovor na njegov posljednji prijedlog.

Žbogar je najavio da će o tome uskoro opet razgovarati s hrvatskim ministrom vanjskih poslova Gordanom Jandrokovićem, posebno u svjetlu najavljenog novog susreta premijera Pahora i Ive Sanadera. Dodao je da datum susreta još nije dogovoren.

Odgovori