Mostar – Hrvatski premijer Zoran Milanović stigao je jučer poslijepodne u Mostar, gdje se u večernjim satima sastao s biskupom mostarsko-duvanjskim monsinjorom Ratkom Perićem. Nakon 45-minutnog sastanka ni Milanović ni Perić nisu bili raspoloženi za izjave.
Milanović se nalazi u dvodnevnom posjetu Bosni i Hercegovini. Jučer je održao niz sastanaka s načelnicima općina u Hercegovini, a danas bi trebao sudjelovati na otvaranju Međunarodnog sajma gospodarstva Mostar 2013.
Od međunarodnih gostiju, pored Milanovića, na otvaranju Sajma očekuje se dolazak srbijanskog premijer Ivice Dačića, crnogorskog premijera Mile Đukanovića te posebnog izaslanika EU-a za BiH Petera Sorensena.
Tijekom prvoga dana svog posjeta Hercegovini, Zoran Milanović posjetio je općine Čapljinu, Čitluk, Stolac i Ravno.
Milanović se u svetištu Kraljice Mira, koje godišnje privlači više od milijun hodočasnika, susreo s tamošnjim župnikom fra Marinkom Šakotom i fra Mirom Šegom, župnikom u Čitluku. U njihovoj je pratnji ušao u crkvu sv. Jakova u središtu Međugorja te su mu franjevci pokazali mjesto Podbrdo, gdje se, prema tvrdnjama vidioca, ukazala Gospa. Zatim su otišli razgovarati u župnoj kući.
Na sastanku u Čapljini domaćin hrvatskom premijeru bio je načelnik općine Čapljina dr. Smiljan Vidić, koji je upriličio sastanak u zgradi Općine Čapljina.
Načelnik Vidić upoznao je premijera susjedne države s prilikama na području čapljinske općine.
Po završetku susreta s načelnikom Milanović se osvrnuo i na aktualnu situaciju vezanu za skori ulazak Hrvatske u Europsku uniju, odnosno na činjenicu kako će se to odraziti na Bosnu i Hercegovinu i Hrvate u Bosni i Hercegovini.
”Siguran sam da su ljudi s obe strane granice spremni za sve što donosi ulazak Hrvatske u EU. To će biti novi izazov, no povijest nije bila bez izazova, sadašnje vrijeme je puno izazova, a to nas čega i budućnosti. Uvjeren sam da ćemo se svi prilagoditi jedni drugima i prilikama koje će doći”, rekao je Milanović.
Odgovarajući na pitanje o položaju Hrvata u BiH, koji nisu još uvijek jednakopravni, predsjednik Vlade rekao je da Bosna i Hercegovina nema „najsretniji“ Ustav, odnosno da Ustav nije potpuno u skladu s nekim europskim dokumentima, poveljama i konvencijama. „Ali kakav je, takav je, iz Daytona je, i Bosna i Hercegovina je prije svega država triju nacija, Bošnjaka, Srba i Hrvata, redom prema brojnosti“.
Kad je u pitanju otvaranje pogona tvrtki iz Hrvatske u Hercegovini Milanović ima jasan stav.
”Ja kao premijer ne mogu pozvati hrvatske gospodarstvenike da u bilo kojoj drugoj zemlji otvaraju pogone ako bi to značilo zatvaranje pogona i gašenje radnih mjesta u Republici Hrvatskoj. Međutim, ulaskom u EU Hrvatska prestaje biti članica CEFTA-e, što će sigurno dovesto do toga da će tvrtke iz RH otvarati pogone u drugim zemljama, poput BiH, Srbije…”, govori Milanović.
Istaknuo je kako njegov posjet općinama Čapljina, Stolac i Ravno svjedoči o brizi hrvatske vlade prema Hrvatima u Bosni i Hercegovini, jer, kako je rekao, niti jedan predstavnik vlasti iz Republike Hrvatske do sada nije posjetio ove krajeve, u kojima su se 1992. i 1993. godine Hrvatima događale veoma ružne stvari
Koliko je Milanovićev posjet jugu Hercegovine zanimljiv široj javnosti svjedoči i činjenica da je susret premijera Milanovića i načelnika Vidića pratilo više od 20 medijskih kuća – TV i radio postaja, internet portala i tiskovina.
Predsjednik Vlade Hercegovačko – neretvanske županije Denis Lasić sudjelovao je djučer u Stocu, sastanku koji je prigodom dvodnevnog posjeta Hercegovini, održan s predsjednikom Vlade Republike Hrvatske Zoranom Milanovićem
Na sastanku održanom u zgradi Općine Stolac, predsjednik Lasić upoznao je predsjednika Milanovića s načinom na koji funkcionira županija, te brojnim problemima s kojima se svakodnevno susreće.
Govoreći o političkoj situaciji, Lasić je prvenstveno istaknuo loš odnos viših razina vlasti prema županijama. Također, istaknuo je i odličnu suradnju s više županija u RH, a na poseban način s Dubrovačko-neretvanskom, Splitsko -dalmatinskom i Osječko-baranjskom županijom.
“Nadam se da će naša suradnja biti još bolja nakon ulaska Hrvatske u EU”, istaknuo je Lasić. Na koncu, predsjednik Lasić je iskoristio prigodu da se zahvali Vladi Republike Hrvatske na prošlogodišnjoj pomoći prilikom gašenja požara.
Nakon sastanka, Lasić je zajedno s Milanovićem, ministrom za izbjegle i raseljene BiH Damirom Ljubićem, te načelnicima Općina Stolac i Ravno, Stjepanom Boškovićem i Andrijom Šimunovićem obišao Ošaniće, te Radimlju, najpoznatiju nekropolu stećaka u Hercegovini.
RPŽ/H/DB