Rim – Prvi je dan Svetog trodnevlja u Velikom tjednu tijekom kojeg se kršćani podsjećaju na muku, smrt i uskrsnuće Isusa Krista.
Na misi posvećenja ulja Papa tradicionalno na Veliki četvrtak šalje poruke svećenstvu. Papa Franjo pozvao je tako danas svećenike da ožive svoje mise te da na njima govore iz srca i s više strasti.
Papa Franjo predvodio je na Veliki četvrtak prije podne, 28. ožujka, u bazilici Sv. Petra Misu posvete ulja zajedno s 1.600 kardinala, biskupa i svećenika, koji žive i rade u Rimu.
Govoreći u homiliji o Gospodinovu pomazanju, Papa je rekao kako je to pomazanje za siromašne, za zatvorenike, za bolesne i za one koji su tužni i sami. Pomazanje ne služi tome da sebe namirišemo a još manje da ulje čuvamo u ampuli, jer bi tada ulje užeglo a srce bi otvrdnulo. Naši ljudi vole kada evanđelje koje propovijedamo dopire do njihova svakodnevnog života, kada silazi poput Aronova ulja do rubova stvarnosti, kada prosvjetljuje granične situacije, periferije gdje je vjernički puk izloženiji nasrtajima onim koji bi mu htjeli oteti vjeru. Kada smo povezani s Bogom i s njegovim narodom tada milost prolazi kroz nas, tada smo svećenici, posrednici između Boga i ljudi. Tko ne izlazi iz sebe da bude posrednik, malo po malo postaje menadžer. Kriza svećeničkog identiteta, prema uvjerenju pape Franje, prijeti svima te se pridružuje krizi civilizacije. Ako znamo slomiti njezin val, moći ćemo uime Gospodnje isploviti na pučinu i baciti mreže. U suvremenom svijetu za svećenika vrijedi samo pomazanje, a ne služba, rekao je Papa tijekom prve Mise posvete ulja u svom pontifikatu s klerom Rimske biskupije u bazilici Sv. Petra.
Gospodina ne susrećemo u vlastitim iskustvima ili opetovanim samoispitivanjima, pojasnio je Papa te upozorio: “Tečajevi samopomoći u životu mogu biti korisni, ali ako prelazimo s jednog tečaja na drugi, s jedne metode na drugu, to dovodi do toga da postajemo pelagijevci, da minimiziramo snagu milosti, koja postaje djelotvorna i raste u mjeri u kojoj mi sami s vjerom uspijevamo dati sebe sama i davati evanđelje drugima”, zaključio je Sveti Otac i pozvao svećenike da i ono malo pomazanja što ga imaju ponude onima koji ga nemaju nimalo.
Oči medija bile su uprte u misu Večere Gospodnje. Nju je služio u kaznenom zavodu za maloljetnike u okolici Rima, gdje se nalazi velik broj stranaca i pripadnika islamske vjere.
Sveti Otac oprao je noge 12-orici maloljetnih prijestupnika, među kojima su prvi put bile i dvije djevojke od kojih je jedna Srpkinja muslimanskog podrijetla, javlja BBC. Papa je nastavio tako svoj običaj iz Argentine, gdje je mise večere Gospodnje služio u zatvorima, bolnicama ili skloništima za siromašne.
Takav je čin prvi put u papinskim obredima. Ručnici kojima je Papa obrisao noge stigli su iz gradova Svete zemlje. Time se željelo tkaninom simbolički preći put kojim se kretao Isus prije dvije tisuće godina.
RPŽ/H/IKA