Franjo – papa koji se može dodirnuti

Vatikan – Papa Franjo preuzeo je ulogu jednostavnog župnog svećenika, služivši misu za stanovnike Vatikana i pozvavši ljude da ne osuđuju druge zbog grijeha koje su počinili.

Papa Franjo služio je misu za nekoliko stotina ljudi u crkvi svete Ane, smještene tik izvan vatikanskih zidina, koja se koristi kao župna crkva za zaposlenike Vatikana.

Prije negoli je ušao u malenu crkvu Franjo se zaustavio kako bi pozdravio dobronamjernike koji su ga pričekali i dozivali. Pozdravio se i porazgovarao s mnogima od njih prije nego što je pokazao na svoj plastični crni sat i rekao: Blizu je deset. Moram unutra na misu, čekaju me. Homiliju je izrekao na talijanskom i posvetio je priči iz Evanđelja o gomili koja je htjela kamenovati ženu zbog preljuba. Isus im je rekao: ‘Tko je od vas bez grijeha, neka prvi baci kamen’, a potom ženi poručio: ‘Idi i ne griješi više’.

Papin prvi angelus

Papa Franjo održao je svoj prvi angelus, a na Trgu svetog Petra bilo je 150.000 ljudi. Srdačno pozdravljam sve hodočasnike i zahvaljujem na dobrodošlici, rekao je Papa, uz ovacije mnoštva. Ponovio je poruku koju je izrekao prije na misi u crkvi svete Ane – da je potrebno opraštati. Rekao je i da je ime Franjo izabrao u čast Franje Asiškog jer, među ostalim, osnažuje njegovu duhovnu vezu sa zemljom iz koje potječe njegova obitelj. Još jednom vas molim, molite se za mene, rekao je Papa na kraju angelusa i poručio da svima želi ugodan nedjeljni ručak.

U utorak će papa Franjo u bazilici sv. Petra predvoditi misu ustoličenja, uz nazočnost mnogih okrunjenih glava te šefova država i vlada. Predviđa se dolazak oko milijun ljudi.

U subotu će Papa otputovati u Castel Gandolfo, papinsku ljetnu rezidenciju pokraj Rima i ondje se sastati sa svojim prethodnikom, papom u miru Benediktom XVI. Papa Franjo jučer je u audijenciju primio mnogobrojne novinare.

Gospodin se nikada ne umara od pomilovanja. Mi se umaramo od pitanja oprosta, kazao je papa Franjo tijekom svojeg prvog angelusa održanog danas sa prozora papinske palače na Trgu sv. Petra. Taj prvi angelus pape Franje pratilo je više od 200.000 hodočasnika.

Papa je došavši na prozor pozdravio: „Braćo i sestre, dobar dan“. Franjo se ponovno, nakon srijede kada je izabran za papu, obratio prisutnima na trgu sv. Petra i kazao kako je zadovoljan što to čini ponovno danas, u nedjelju, na dan Gospodnji.

„Lijepo je za nas kršćane razgovarati i pozdravljati se nedjeljom i danas to činimo na trgu, koji zahvaljujući medijima, poprima svjetske dimenzije“, kazao je Franjo i naglasio temu ovonedjeljnog angelusa, odnosno milosrđe, pošto se Crkva prisjeća oprosta koji je Isus dao ženi koja je izvršila preljub.

„Bog se nikada ne umara davanjem oprosta, problem je što se mi umorimo tražeći od njega oprost“, kazao je Franjo i pozvao sve da se ne umore od traženja pomilovanja. „On je Otac koji voli, koji uvijek prašta, koji je milostiv prema svima“, kazao je Franjo i naglasio kako osijetiti milosrđe mijenja sve, to je najbolje što možemo osijetiti.

„Malo milosrđa stvara svijet manje hladnim i pravednijim. Potrebno je shvatiti tog milosrdnog Oca koji ima toliko strpljenja s našim grijesima“, naglasio je Papa. Zatim je ispričao kako mu se jako svidjela knjiga kardinala Kaspera za koga je rekao da je dobar teolog, odnosno „stvarno dobar teolog, ali oprez, nije ovo propaganda za knjigu jednog kardinala“, upozorio je Franjo uz osmijeh.

Njemački teolog kardinal Walter Kasper je, po ocijeni pape Franje, napisao odlučnu knjigu o milosrđu. Franjo je zatim ispričao događaj iz Buenos Aires kada je, 1992. godine, kao biskupu poslije mise održane na trgu, a u povodu dolaska kipa Gospe Fatimske, prišla bakica (kazao je “nonna“, jer da se u Argentini tako kaže za žene starije od 80 godina), i pitala ga da je ispovijedi. Budući papa, biskup Bergoglio, joj je kazao kako ona vjerojatno nije zgriješila i ne treba se ispovijediti na što mu je bakica odgovorila: „Svi griješimo … Da nam Gospodin ne oprašta sve, svijet ne bi postojao“. To je, kaže Franjo, bila duboka misao i „htio sam pitati bakicu nije li studirala na Gregorijani“. Evo, to je poruka, odnosno da se Gospodin nikada ne umori od praštanja, ali mi se umorimo od traženja oprosta.

Na koncu molitve angelusa Franjo je kazao kako je preuzeo ime zaštitnika Italije, Franje Asiškoga, što „jača moju duhovnu povezanost s ovom zemljom iz koje je podrijetlom moja obitelj“, te je pozdravio sve: „Dobra nedjelja i dobar objed!“. Danas ujutro papa Franjo održao je misu u župnoj crkvi Sv. Ane u Vatikanu, unutar vatikanskih zidina, a na kojoj su sudjelovali vatikanski djelatnici te stanovnici rimske četvrti Borgo. Pošto je danas peta korizmena nedjelja u propovijedi je Papa govorio o milosrdnom Bogu, što je onda ponovio i tijekom angelusa.

Papa se susreo s novinarima

Papa Franjo zahvalio se novinarima za njihovo izvještavanje za vrijeme prazne Apostolske stolice i izbora novoga poglavara Crkve, te nazvavši ih “dragim prijateljima” s osmijehom im rekao: “Radili ste!”. Na svojoj prvoj javnoj audijenciji Papa je primio 16. ožujka više tisuća novinara i ostalih medijskih djelatnika, koje je u kratkom govoru upozorio na važnu ulogu sredstava društvene komunikacije u društvu i u Crkvi. Istaknuvši da Crkva nije politička nego duhovna ustanova, u njezinu je središtu Isus a ne nasljednik sv. Petra, a protagonist svih događanja je Duh Sveti koji je inspirirao odluku Benedikta XVI. za dobro Crkve i koji je inspirirao izbor kardinala, Papa je upozorio da to treba imati na umu kada se tumače događaji proteklih dana.

Papa se zatim osvrnuo na razloge zašto je izabrao ime Franjo. Neki se još uvijek pitaju radi li se o Franji Ksaverskom, Franji Saleškom ili Franji Asiškome, rekao je Papa. Pojasnio je da je za vrijeme konklava sjedio pored bliskog prijatelja umirovljenog nadbiskupa Sao Paola kardinala Claudia Hummesa. Kad su listići prebrojani i bilo je jasno da je izabran papa, kardinali su počeli pljeskati, a kardinal Hummes ga je zagrlio, poljubio i rekao: “Ne zaboravi siromašne”. Odmah sam se sjetio sv. Franje Asiškoga, rekao je Papa, dodajući da je sv. Franjo čovjek mira, čovjek siromaštva, čovjek očuvanja svega stvorenoga. O kako bih želio Crkvu koja je siromašna i za siromašne, rekao je papa Franjo novinarima.

Sveti Otac završio je svoj susret s predstavnicima medija, od kojih je neke i osobno pozdravio, zaželjevši svako dobro njima osobno, njihovu radu i njihovim obiteljima. Udijelio je apostolski blagoslov, ali u tišini, poštujući, kako je rekao, činjenicu da ne pripadaju svi nazočni novinari katoličkoj vjeri i nisu svi vjernici, no znajući da su svi djeca Božja.

Papu je uime više od pet tisuća nazočnih novinara pozdravio predsjednik Papinskog vijeća za sredstva društvene komunikacije nadbiskup Claudio Maria Celli a na susretu je sudjelovao i predstojnik Tiskovnog ureda Svete Stolice o. Frederico Lombardi.

RPŽ/IKA/H

Odgovori