Cijeli svijet s nestrpljenjem iščekuje tko će biti novi papa

Vatikan – Cijeli svijet s nestrpljenjem iščekuje tko će biti novi papa. Izabrat će ga 115 kardinala koji su spremni za tu važnu odluku.

Poslijepodne u Vatikanu počinju konklave i zatvaraju se vrata Sikstinske kapele. Svi ćemo gledati kakav dim izlazi iz dimnjaka, između 18 i 19 sati najvjerojatnije će se pojaviti crni dim. Kardinali će danas glasovati jednom a svaki sljedeći dan dva puta sve dok se ne pojavi bijeli dim, što će biti znak da je izabran 266. poglavar Katoličke crkve.

Danas je pak u bazilici Svetoga Petra dekan Kardinalskog zbora kardinal Angelo Sodano predvoditi misu za izbor novoga pape. U baziliku mogu ući svi koji to žele, nema tiskanih ulaznica. Kardinali izbornici danas će u 16.30 u procesiji iz kapele Paolina krenuti prema Sikstinskoj kapeli, a prije podne će se preseliti u Dom Svete Marte. Stigavši u Sikstinsku kapelu, kardinali će zauzeti svoja mjesta a potom će pojedinačno položiti prisegu nad otvorenim evanđeljem. Nakon razmišljanja koje će držati kardinal Grech, kardinali će, ako to žele, obaviti prvo glasanje, a prvi dan konklava će završiti Večernjom, kazao je o. Lombardi, dodajući da je u konklavama dekan Kardinalskog zbora i predsjednik skupštine kardinal Re. On će se kad se postigne dvotrećinska većina izabraniku obratiti upitom: Prihvaćaš li kanonski izbor za Vrhovnog svećenika, pojasnio je novinarima na brifingu ravnatelj Tiskovnog ureda Svete Stolice.

Dan prije nego što će se povući u izolaciju od ostatka svijeta, kardinali su sinoć održali posljednju raspravu o stanju u Rimokatoličkoj crkvi. Nakon odreknuća Banedikta XVI. prošloga mjeseca, kardinali su se ovoga tjedna sastali nekoliko puta skicirajući kvalitete čovjeka koji bi trebao voditi Crkvu.

Posljednji put izabrali smo čovjeka velikoga ugleda, tri ili četiri puta većega od bilo kojeg drugog kardinala, rekao je francuski kardinal Philippe Barbarin misleći na Josepha Ratzingera koji je 2005. za papu izabran u roku od samo 24 sata. To ovoga puta nije slučaj. Prema tome, moramo se odlučiti između jednog, dvojice, trojice, četvorice … desetak kandidata. U ovome je trenutku sve otvoreno. Moramo sačekati rezultate prvoga glasovanja, dodao je Barbarin.

Po drugi put i dvojica Hrvata ulaze u konklave – nadbiskup zagrebački kardinal Josip Bozanić i nadbiskup vrhbosanski kardinal Vinko Puljić.

Konklave u kratkim crticama

Zemljopisni prikaz konklava vrlo je raznolik što se tiče zemalja iz kojih potječu kardinali. Europa će, primjerice, na konklavama biti kontinent s najviše predstavnika. Od 115 kardinala izbornika koji ulaze u Sikstinsku kapelu, 60 ih dolazi iz europskih zemalja; slijedi američki kontinent s 33 kardinala, Afrika s njih 11, iz Azije ih je 10, te iz Oceanije jedan.

Država s najviše kardinala izbornika je Italija, njih 28, slijede Sjedinjene Američke Države s 11 kardinala te Njemačka sa 6. Po pet kardinala izbornika imaju Brazil, Španjolska i Indija. Zbog odustajanja kardinala izbornika iz Indonezije i Velike Britanije, te zemlje neće imati svojega predstavnika, dok će, naprotiv, biti nazočni oni kojih na konklavama godine 2005. nije bilo, kao što je, primjerice, Hong Kong, Egipat ili Kenija. Prema statističkim podacima, 40 kardinala radilo je ili još rade u Rimskoj kuriji i u drugim crkvenim uredima u Rimu, a 67 kardinala izbornika u Kardinalski zbor uvrstio je Benedikt XVI.

Srednja dob onih koji će birati novoga papu je oko 71 godine. Na konklavama će biti nazočan i jedan 80-godišnji kardinal, Walter Kasper, koji ima pravo na glasovanje jer je 80 godina navršio 5. ožujka, odnosno nakon početka razdoblja prazne Apostolske Stolice. Ako bi izbor pape potrajao, isto će pravilo biti primijenjeno na talijanskoga kardinala Severina Poletta i meksičkoga Juana Sandovala Inigueza, koji će 80 godina navršiti 18., odnosno 20. ožujka. Najmlađi pak među kardinalima izbornicima su indijski kardinal Baselios Cleemis Thottunkal, koji još nije navršio 54 godine, te filipinski kardinal Luis Antonio Tagle, koji će u lipnju navršiti 56 godina.
Raznoliki su također podaci o pripadnosti kardinala izbornika redovničkim zajednicama, kojih je ukupno 19, a njima valja pridružiti i peruanskoga kardinala Juana Cipriana Thornea, člana Osobne prelature Opus Dei. Najbrojniji su salezijanci, koji imaju četiri kardinala, slijede franjevci te dva dominikanca. Samo će jedan isusovac ući u konklave, argentinski kardinal Jorge Mario Bergoglio, premda statistički podaci Papinskoga sveučilišta Gregoriana pokazuju da je 57 kardinala, odnosno oko 49%, pohađalo obrazovne ustanove koje Družba Isusova vodi u Rimu. Među njima su i dva profesora na sveučilištu Gregoriana: američki kardinal Timothy Dolan, te njemački kardinal Kasper, podsjetio je u svome prilogu Hrvatski program Radio Vatikana.

Više tisuća novinara prati izbor novoga poglavara Crkve

Više tisuća novinara ovjerovljeno je pri Centru za medije, pripremljenom u dvorani Pavao VI, kako bi mogli pratiti događanja povezana s razdobljem prazne Apostolske stolice i izbor novoga poglavara Crkve. Centar su pripremili Grad Vatikan, Tiskovni ured Svete Stolice, Radio Vatikan i Vatikanski televizijski centar pod pokroviteljstvom Papinskoga vijeća za društvene komunikacije i Europske radiodifuzijske unije. Centar za medije, kako izvještava Radio Vatikan, zauzima veći dio dvoranskog trijema koji je podijeljen u četiri odjela: odjela za emitiranje širom svijeta s osamnaest postaja za televizijske izvjestitelje, centar za tisak s opremljenim postajama i priključkom na Internet i telefon, odjel za televiziju s dvadeset i jednom kabinom, te za radio.

Prema podacima Tiskovnoga ureda Svete Stolice, do 11. ožujka akreditaciju je zatražilo 5600 novinara, snimatelja i ostaloga medijskog osoblja iz oko tisuću medija koji emitiraju na 24 svjetska jezika, među kojima je i hrvatski.

RPŽ/IKA

Odgovori