Reorganizacija Bosne i Hercegovine naziv je tribine na kojoj su 27. veljače u prepunoj kino dvorani Doma kulture pred oko 500 posjetitelja u Žepču u organizaciji Županijskog odbora ZDŽ HDZ-a BiH sudjelovali čelnici HDZ-a BiH na čelu s predsjednikom stranke dr. Draganom Čovićem.
Iznimno veliki interes su pokazali Žepčaci za tribinu koja je 12. u nizu ( od 13. javnih tribina) koju organizira HDZ BiH na području cijele BiH s ciljem da upozna svoje članstvo i simpatizere s pogledima na moguće ustavne promjene koje bi se u dogledno vrijeme mogle zbiti na razini BiH, odnosno Federacije BiH. Vrh stranke je došao u iznimno jakom sastavu predvođen predsjednikom stranke Čovićem, zamjenikom predsjednika Nikolom Lovrinovićem, potpredsjednicima Borjanom Krišto, Marinkom Čavarom, Antom Domićem i glavnim tajnikom Vladom Džoićem.
Sve nazočne je na početku pozdravio predsjednik ŽO ZDŽ HDZ-a BiH Ivica Ćurić. Potom je predsjednik stranke dr. Dragan Čović ukratko predstavio razloge održavanja tribina i politički trenutak u kojemu se nalazi BiH i hrvatski narod.
Tijekom tribine se najviše raspravljalo o preustroju Federacije, odnosno izmjenama Ustava BiH i Ustava Federacije. Temeljne poruke koje su upućene posebno su podcrtale da HDZ BiH zahtijeva stvarnu institucionalnu i teritorijalnu ravnopravnost za Hrvate u BiH. No, predsjednika stranke je istaknuo da je za bilo kakve promjene potrebna podrška i dogovor s političkim predstavnicima druga dva naroda. Za hrvatski narod je iznimno važan i jesenski popis pučanstva na koji, ako se želi utjecati na budućnost BiH, trebaju doći i svi Hrvati koji danas žive izvan BiH. Predsjednik HDZ-a je kazao da je upravo 2013. godina, odnosno treći i četvrti mjesec, prijelomna točka koje će dati odgovor na pitanje hoće li doći do reorganizacije FBiH.
„Zadnjih 7-8 mjeseci smo svjedoci više inicijativa za preustroj BiH i Federacije“, kazao je predsjednik HDZ-a BiH. Čović je istaknuo da će 6. travnja na Hrvatskom narodnom saboru hrvatske političke stranke, koje ga čine i predstavljaju 95% izborne volje hrvatskog naroda u BiH, zauzeti jasan stav o svim najznačajnijim pitanjima za budućnost BiH i FBiH i ponuditi ga predstavnicima Bošnjaka i Srbe te međunarodnoj zajednici.
„BiH je potrebno reorganizirati u tri razine vlasti, pri čemu će srednji podrazumijevati četiri teritorijalne jedinice sa sjedištima u Sarajevu, Banjoj Luci, Mostaru i Tuzli“, kazao je dr. Čović. Pojasnio je da bi svaka od ove tri razine trebala imati svoju zakonodavnu, izvršnu i sudsku vlast, pri čemu treba poštovati načelo apsolutne ustavne ravnopravnosti konstitutivnih naroda u našoj zemlji te reciprociteta.
O inicijativi veleposlanstva SAD o reorganizaciji Federacije Čović je kazao da misli je želja američkog veleposlanstva bila jedna dobra nakana, ali se boji da neće rezultirati nikakvim pomakom naprijed dodavši da se institucionalna i teritorijalna ravnopravnost sva tri naroda ne može zaobići. Poručio je da HDZ BiH ne treba nikakva međurješenja.
Ponovno je progovorio o izboru za dom naroda i članove predsjedništva te posebno o odnosu bošnjačkih političkih stranaka prema tom pitanju.
„Ovih dana će biti jako mnogo sastanaka na tu temu. To su, ta načela, već definirale četiri stranke na razini Federacije, samo ih nije podržao SDA i tek onda kad je izašao iz vlasti. Srpske i bošnjačke stranke imaju komoditete da se tobože nadmudruju. To se može promatrati i kao jedna strategije: recimo važno je da bošnjačke stranke suprotstave stajalište što je znak da nijedan ideja neće proći, a Hrvati će lagano odlaziti. Vrijeme ne ide na ruku Hrvatima, a drugi računaju da im vrijeme ide na ruku. Ja smatram da vrijeme nikome ne ide na ruku. SDA se opet oglasio da su protiv ideja za rješenja o izboru za Dom naroda i Predsjedništvo jer je problem u tome što će Hrvati imati šansu izabrati svog člana predsjedništva ili poslanike u Domu naroda. Ako se to ne riješi u 3. i 4. mjesecu bojim se da neće to se uraditi u ovoj godini. Sljedeće godine su i izbori i u BiH i u EU i to znači da će se tada teško tražiti rješenja“, kazao je Čović.
Potom su uslijedila pitanje nazočnih posjetitelja tribine. Zar nije dosta hrvatskih podjela u BiH i hoće li doći do ujedinjena dva HDZ-a?
„ Ja sam i danas imao sastanka g. Ljubićem i dogovorili smo se da ćemo u ožujku imati zajedničku sjednicu predsjedništva dviju stranaka. Kojom dinamikom i kako će ići dalje ta suradnja dvije stranke vidjet ćemo jer ima puno onih kojih su protiv toga. Taj strateški odnos dva HDZ-a se pokušava srušiti na svaki mogući način“, kazao je u svom odgovoru predsjednik HDZ-a BiH.
Zašto u Žepči u Općinskom vijeću dva HDZ-a nisu u koaliciji?
„Meni je žao zbog toga, ali na to će netko drugi morati odgovoriti – što se tiče Žepča – dakle, zašto smo se ovdje na lokalnoj razini organizirali kako već jesmo. I na većini drugih lokalnih razina smo se tako organizirali“, kazao je Čović. Kao pozitivna primjer je istaknuo primjer Posavske županije gdje je upravo ovih dana došlo do sporazuma na razini Županije dva HDZ-a o zajedničkoj suradnji. „U Posavini više takvih problema nemamo. Dvije stranke dogovorile su se da tako idemo po svim županijama i tražimo rješenja. Očito rana otvorena prije 6-7 godina još ne zarasta u velikom dijelu BiH.“, rekao je Čović
Gdje predsjednik HDZ-a BiH vidi Žepče ako dođe do preustroja BiH ili FBiH?
„Znam da vam je teško ovdje, jer to razumijem u potpunosti, ovo je hrvatski kraj, i to moramo posebno vrednovati. U svakoj varijanti, u svakoj varijanti preuređenja BiH, budite uvjereni da će i Žepče, i Orašje, i Vitez, i Mostar i Široki Brijeg biti jedinstven prostor ili prostor u istom entitetu, istoj federalnoj jedinici, kako god to zvali“, istaknuo je predsjednik HDZ-a BiH.
Posjetitelje je zanimalo i hoće li doći uskoro imenovanjem novih sudaca u ustavni sud FBiH i kako će se HDZ BiH postaviti prema tom pitanju?
„Moguće je da će već ovih dana biti dostavljen prijedlog za imenovanja sudaca u Ustavni sud FBiH. HDZ će imati vrlo jasan stav oko toga. Mi želimo da se sud popuni, ali on se mora popuniti po modelu i načinu kako to predviđa Ustav i zakoni. Pri tome se ne smije zaboraviti i princip jednakopravnosti što znači da suce Hrvate moraju predlagati legitimni predstavnici hrvatskog naroda. Sve drugo neće proći.“
Jedno od pitanja je bilo je li se HDZ BiH odrekao bosanske Posavine na području RS-a. U svom odgovoru Čović se dotaknuo i pitanja iznimne važnosti predstojećeg popisa pučanstva u BiH.
Ono što mislim o Posavini to sam govorio i u Modrič, i Orašju i Brčkom. Ako ste izvukli moju misao da o budućnosti RS odlučuju građani RS-a, to je točno, kao što je točno da ako Bošnjaci nešto ne žele uraditi, to onda nećemo moći ovdje u Federaciji ni mi sprovesti. Naši prijedlozi jesu apsolutna jednakopravnosti i reciprocitet za sva tri nabi se ( ako bi se napravila organizacija na tri razine vlasti, ako bi – koja bi imala izvršnu, zakonodavnu i sudbenu vlast,) mogla riješiti pitanja svih Hrvata, pa i svih posavskih Hrvata. Ključ je popis stanovništva. U toj Posavini, ukupnom prostoru, danas nema ni 1,5% od predratnog broja Hrvata. Jedini način da se evidentiramo je da na taj popis svi dođemo. To je veliki izazov za sve nas. Uvjeren sam da nam je i za popis za Žepče preznačajno da svi oni koji žive vani, svi oni koji imaju imovinu ovdje, pa makar ona bila i zapaljena, i na cijelom ovom širom području, trebaju doći tih dana i popisati se. To je sveta obveza i na tome ćemo raditi zajedno s predstavnicima Katoličke crkve“, naglasio je Čović.pitanjima i sugestijama. „Nitko nam ništa ovdje neće dati, to i ne tražimo, već želimo iz Ustava i zakona crpiti sve elemente jednakopravnosti hrvatskog naroda s druga dva naroda“, poručio je na kraju predsjednik HDZ-a BiH.
Brane Vrbić/Radiopostaja Žepče