Oslo – U Oslu je završila svečana dodjela Nobelove nagrade za mir. Dobila ju je Europska unija zbog ujedinjenja kontinenta te politike koja joj je donijela mir i demokraciju.
Odluka Norveškog odbora za dodjelu Nobelove nagrade izazvala je veliko iznenađenje, ali i i kritike, zbog uloge zemalja Unije u prodaji oružja, krizi u eurozoni i produbljivanju jaza između bogatih i siromašnih članica EU-a.
Europska unija uvijek je bila glavna snaga u procesu pomirenja. Nobelova nagrada za mir stoga je zaslužena i potrebna. Upućujemo naše čestitke, rekao je čelnik norveškog Odbora za Nobelovu nagradu Thorbjorn Jagland, koji je uručio nagradu.
U ime EU-a nagradu su primili predsjednici triju europskih institucija – Europskog vijeća, Komisije i Parlamenta – Herman Van Rompuy, Jose Manuel Barroso i Martin Schulz.
Dok je Jagland govorio o njemačko-francuskom pomirenju, ističući simboličnu važnost nazočnosti kancelarke Angele Merkel i predsjednika Francoisa Hollandea, njih dvoje su ustali i okrenuli se prema uzvanicima držeći se za ruke, što je pozdravljeno pljeskom.
U posljednjih nekoliko godina vođeno je pet ratova. Nikada nećemo zaboraviti Srebrenicu, gdje je osam tisuća muslimana masakrirano u jednom danu. Ipak, sada EU nastoji položiti temelje za mir i na Balkanu. Slovenija se pridružila EU-u 2004. Hrvatska će postati članica 2013., Crna Gora je otvorila pristupne pregovore, a Makedoniji i Srbiji odobren je kandidatski status, rekao je Jagland. Dodao je da je Balkan bio i jest komplicirana regija u kojoj je ostalo neriješenih sukoba, spomenuvši pritom Kosovo i BiH. Kao rješenje za tu regiju Jagland je naveo uključivanje i tih zemalja u europske integracije.
Predsjednik Europskog vijeća Herman Van Rompuy u obraćanju je odao priznanje utemeljiteljima Unije, zbog hrabrosti da započnu tako ambiciozan projekt nakon razornog i tragičnog rata. Istaknuo je da je mir mogao zavladati u Europi i bez Unije, ali ne bi bio iste kvalitete. Naravno, mir je mogao doći u Europu i bez Unije. Možda. To nikada nećemo znati. Ali on nikada ne bi bio iste kvalitete. Trajni mir, a ne hladni prekid vatre, rekao je Van Rompuy. Posebno je istaknuo umijeće kompromisa kao jedno od glavnih odlika Europske unije.
Predsjednik Europske komisije Barroso u svojem je govoru spomenuo i Hrvatsku kao buduću članicu Unije. Naša Unija je više od udruženja država. Ona je novi pravni poredak, koji se ne temelji na ravnoteži moći među državama nego na slobodnom pristanku država da dijele suverenost. Od udruživanja u Zajednicu za ugljen i čelik do ukidanja unutarnjih granica, od šest do uskoro 28 članica, kada se Hrvatska pridruži obitelji, prijeđen je izvanredan put koji nas vodi u Uniju koja se više zbližava. I danas jedan od najvidljivijih simbola našeg jedinstva nalazi se u rukama svih. To je euro, valuta naše Europske unije, i mi ćemo je zadržati, rekao je Barroso. Dodao je da se može računati na napore Europske unije u borbi za trajni mir, slobodu i pravdu u Europi i svijetu.
Na svečanosti je bilo i 20-ak premijera zemalja članica EU-a, među kojima i hrvatski premijer Zoran Milanović, a svojom nazočnošću uveličala ju je norveška kraljevska obitelj.
Europska unija svakako je zaslužila Nobelovu nagradu za mir jer je uspjela osigurati da se ne ratuje na kontinentu na kojem prije nijedna generacija nije prolazila bez rata i gubitaka, izjavio je hrvatski premijer.
Nobelova Nagrada za mir sastoji se od diplome, zlatne medalje i osam milijuna norveških kruna (926.000 eura). EU će novčani dio nagrade dodijeliti projektima za pomoć djeci u ratnim zonama i zonama sukoba.
RPŽ/H