Dom naroda FBiH: prekinuta sjednica, bez zahtjeva za smjenu Budimira

Sarajevo – Dom naroda parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine u petak nije donio odluku o pokretanju postupka smjene predsjednika tog entiteta Živka Budimira iako je to ranije najavljivano.

Izvanredna sjednica Doma naroda, koja je sazvana upravo s tom nakanom, prekinuta je nakon višekratnih stanki izazvanih sukobima oko dnevnog reda, ali i zbog činjenice da je sazvana na prvi dana svetog muslimanskog mjeseca ramazana, na čemu su inzistirali zastupnici iz reda Stranke demokratske akcije (SDA). Dodatni sukob bio je izazvan i nakanom da se u dnevni red uvrsti izbor članova Upravnog odbora RTV Federacije BiH.

Predsjedateljica kluba zastupnika srpskog naroda Mira Ljubijankić predložila je da se sjednica odgodi “kako se ne bi radio cirkus” što je i prihvaćeno, a nastavak zasjedanja biti će određen naknadno.

Predsjedatelj Doma naroda Radoje Vidović (HDZ BiH) ranije ovog tjedna najavio je donošenje odluke o upućivanju zahtjeva Ustavnom sudu FBiH za smjenu predsjednika Budimira uz obrazloženje kako je on prekršio ustav jer odbija prihvatiti postojanje nove parlamentarne većine i rekonstrukciju federalne vlade.

Živko Budimir ujedno je visoki dužnosnik Hrvatske stranke prava (HSP), koja je zajedno sa Socijaldemokratskom partijom BiH (SDP BiH), Strankom demokratske akcije (SDA) i Narodnom strankom “Radom za boljitak” (NSRzB) 2011. uspostavila vladajuću koaliciju i formirala vladu Federacije BiH. Ta je koalicija raskinuta u svibnju ove godine zbog sukoba koji je izbio između SDP-a i SDA nakon što je ta stranka odbila podržati prijedlog državnog proračuna. Da bi ostao na vlasti SDP je novog saveznika potražio u Savezu za bolju budućnost (SBB) te u HDZ-u BiH i HDZ 1990, a dva su HDZ-a svoje koaliranje sa SDP-om uvjetovala izbacivanjem HSP-a iz vlasti.

Komplicirani sustav izvršne vlasti u FBiH, međutim, onemogućava bilo kakvu rekonstrukciju entitetske vlade bez suglasnosti predsjednika i dva dopredsjednika pa je smjena Budimira, koji je odbio potpisati odluku o smjeni ministara u entitetskoj vladi dok ne dobije obrazloženje o negativnim ocjenama njihova dosadašnjeg rada, jedini način da SDP i dva HDZ-a preuzmu nadzor nad vladom FBiH.

Predsjedatelj Doma naroda Vidović u srijedu je podsjetio kako je Budimiru već ranije upućen poziv da podnese ostavku što je on odbio pa je sada preostalo samo zahtjevati njegovu smjenu.

Ustav FBiH predviđa mogućnost smjene entitetskog predsjednika ukoliko on postane “nedostojan funkcije, prekrši ustav ili zakletvu koju je dao”, no navodi i kako zahtjev za smjenu može podnijeti dvije trećine zastupnika “svakog od domova parlamenta FBiH”. Nova parlamentarna koalicija još nema osiguranu dvotrećinsku većinu u Zastupničkom domu, no ima u Domu naroda pa su se odlučili da zahtjev za smjenu i zatraži taj dom.

RPŽ/H

Odgovori