Od Balkanskog geta do Elizejskih poljana: Ibro od 235 milijuna eura sletio u Pariz

Zagreb – Rosengard (“Ružičnjak”), ljupko je ime užasnog kvarta u Malmou, gdje se rodio Zlatan Ibrahimović.

Zamišljen i izgrađen kao moderno naselje, reprezentativno za razdoblje procvata švedske ekonomije i društvenog blagostanja, posljednjih 30 godina pretvorio se u dio grada gdje su emigranti (najviše iz bivše Jugoslavije) ogromna većina i iz kojeg Šveđani bježe glavom bez obzira, piše Index.hr.

Priča s desecima milijuna, privatnim avionima, Ferrarijima i elitnim hotelima, počela je u trnovitom Ružičnjaku

Pljačke, ubojstva i palež na koji vatrogasci ne reagiraju ako ih ne prati policija, svakodnevica su ovog iseljeničkog geta u kojem se rodio i odrastao sin Šefika i Julke. Trideset godina poslije, junior lokalnog Balkana, dijete roditelja iz Bijeljine i Prkosa, praćen vojskom švedskih, talijanskih i francuskih novinara, iz Milana slijeće u Pariz privatnim avionom, odakle Ferrarijem juri u elitni hotel Bristol, kako bi šeicima z PSG-a, umjesto ponuđenih 11, izbio 12 milijuna godišnje. Jasno, plus bonusi.

U 11 godina okrenuo 162 milijuna eura odšteta i 73 milijuna na gažama

Otkad je u ožujku 2001. kao 19-godišnjak za 80 milijuna švedskih kruna (8 milijuna eura) iz Malmoa prešao u Ajax, Ibrahimović je još pet puta mijenjao klub, jer iako je nesumnjivo genijalan igrač, njegovu bahatost, aroganciju i ponašanje primadone kao i apetite agenta Mina Raiole, teško se može podnositi dulje od par sezona. Sukobljavao se s trenerima i igračima: Pepa Guardiolu javno je vrijeđao, Mido ga je gađao škarama, a Van der Vaart na njegovoj fotografiji vježba udarac golferskom palicom.

2003. do 2011.: Osam uzastopnih naslova u tri različite zemlje s pet klubova

Naravno, nije Ibrin put od Rosengarda do Champs Elysee popločan samo skandalima i milijunima, bilo je tu itekako i golova (230) i trofeja. Posebno se pamti njegov niz koji je počeo davne 2003. u Ajaxu, a završio je tek ovog proljeća, Milanovim neuspješnim pokušajem obrane talijanskog naslova: Za to je vrijeme osvojio osam uzastopnih naslova u tri različite zemlje s pet klubova. Ipak, moramo naglasiti su dva naslova koja je osvojio s Juventusom, “zebrama” oduzeti zbog namještaljki.

Ibra ne bi zaradio pola da nije imao Mina Raiolu – pizzaiola koji je postao kralj mercata

Ključna figura Ibrahimovićevog haranja po kasama europskih velikana njegov je menadžer Mino Raiola. Sin talijanskih iseljenika koji su u Haagu držali pizzeriju, gdje je komunikativni i slatkorječivi Mino radio i brzo sklapao prijateljstva s mnogim nogometašima kojima je gostionica obitelji Raiola bila omiljeno okupljalište. Ibra je dolaskom u Amsterdam svratio na pizzu, a sve ostalo je povijest.

Kako radi Mino dobro ilustrira ovaj njegov “spin”: Nakon što je njegov štićenik odlično odigrao prvu sezonu u Juventusu, gazdama kluba došao je s ponudom Reala od 70 milijuna eura. To je naime bila laž kako bi se izborio za Ibrin bolji ugovor i svoj viši postotak.

Međutim 2010. bila je posebno dobra za agenta kojeg je Ajax izbacio iz kluba (jer je Maxwella i Grygeru nagovorio da odrade ugovor do kraja i odu u Inter i Juventus bez odštete): Pod okrilje je uzeo Marija Balotellija, a dogovorio je Ibrahimovićev odlazak iz Barcelone u Milan.

Vidjet ćete zašto taj posao zove “životnim djelom”. Podsjećamo, Ibrin zajebani karakter nikako se nije mogao uklopiti u strogo ušemljen Barcelonin kolektiv, u kojem i “jedan” Messi, nakon svakog oborenog individualnog rekorda zahvaljuje momčadi. Zato je “Šveđanin” tražio povratak u Italiju. Guardiola ga se također želio riješiti, ali ne za siću, jer u ljeto 2009. za njega je Interu dao 49 milijuna eura i Samuela Eto’a (vrijednog 20 milijuna eura)!

Barca nije htjela ni razgovarati o odšteti manjoj od 50 milijuna eura, ali tada na scenu stupa Raiola. Nakon dugih pregovora, “izmislio” je kako da Zlatan ode odmah, ali upola cijene: Sezonu 2010/11 u Milanu će odraditi na posudbi, a Rossoneri onda imaju pravo prvokupa za samo 24 milijuna eura!

Milan je ostao toliko zadivljen Raiolinim pregovaračkim vještinama, da ga je zadnjeg dana prijelaznog roka poslao u Manchester, gdje je Robinhov prelazak bio na korak od propasti. Pogađate kako se završilo – Mino se vratio u Milano držeći Robinha za rukicu. Nakon svih ovih mega-transfera, malo tko se smijao kada je Raiola nakon Eura poručio: Balotelli je igrač od 200 milijuna eura!

Odštete koje su klubovi plaćali za Ibrahimovića:

2001. Ajax (Malmou) 8 milijuna eura

2004. Juventus 16 milijuna

2006. Inter 25 milijuna

2009. Barcelona 69 milijuna

2011. Milan 24 milijuna

2012. PSG 20 milijuna

UKUPNO 162 milijuna eura

Godišnje Ibrahimovićeve plaće u klubovima:

Ajax (2001 – 2004) 1.3 milijuna eura

Juventus (2004 – 2006) 3 milijuna

Inter (2006 – 2009) 9 milijuna

Barcelona (2009 – 2011) 12 milijuna

Milan (2011 – 2012) 9 milijuna

PSG (2012 – ?) 12 milijuna

UKUPNO 73 milijuna eura

RPŽ/I

Odgovori