Mostar – Predsjednik Federacije BiH Živko Budimir odbacio je mogućnost podnošenja ostavke ističući da ga ustavni sud Federacije BiH teško može smijeniti, pošto su političke stranke SDP BiH, oba bosanskohercegovačka HDZ-a i Savez za bolju budućnost najavile njegovu smjenu u parlamentu sljedećeg tjedna.
“Ostavku neću dati jer ne vidim kakvo bi to dobro donijelo ikome, osim nekolicini političara sumnjivog morala. Svoju dužnost sam obavljao časno i činit ću to i dalje. Vjerujem u državu Bosnu i Hercegovinu, njezin pravosudni sustav i poštovat ću isključivo odluke koje donese Ustavni sud FBiH”, rekao je Budimir u subotu za Dnevni list iz Mostara.
Dodao je kako ustavna procedura opoziva praktično onemogućava njegovu smjenu zbog čega poziva na rješavanje političke krize.
“Ako nova koalicija prikupi 66 ruku u Zastupničkom domu Parlamenta FBiH, podnijet će zahtjev Ustavnom sudu FBiH za moju smjenu. Po Ustavu FBiH, predsjednik Federacije BiH može biti smijenjen samo ako je zdravstveno nesposoban vršiti svoje dužnosti ili ako se ogriješio o Ustav FBiH”, dodao je Budimir i naglasio da u svome radu nije prekršio ustav FBiH.
Za cijelu je političku krizu nastalu pokušajem da se SDA i HSP BiH, čiji je član, zbaci s vlasti, Budimir je optužio SDP BiH i njegova predsjednika Zlatka Lagumdžiju. Po Budimiru, SDP će biti najveći politički gubitnik jer se postavio u bošnjački politički blok priznajući HDZ-u ekskluzivno pravo zastupanja Hrvata u BiH.
Mediji u BiH u subotu su najavili da će sljedećeg tjedna na izvanrednim sjednicama obaju domova Parlamentra Federacije BiH smijeniti Budimira i njegova potpredsjednika Mirsada Kebu (SDA) zbog protivljenja rekonstrukciji vlasti u Federaciji BiH.
Bevanda: BiH izlazi iz političke krize, sada se počinjemo vraćati u okvire ustava i zakona
Predsjedatelj Vijeća ministara BiH Vjekoslav Bevanda rekao je tijekom razgovora s pomoćnikom američke državne tajnice Philipom Gordonom održanim u subotu na marginama Croatia summita u Dubrovniku da Bosna i Hercegovina tek sada izlazi iz krize s rekonstrukcijom vlasti budući da je njezina uspostava provedena na neustavan način.
“Ja sam rekao kako se ne radi o krizi, nego o početku završetka krize. Ponudio sam dovoljno uvjerljive argumente da je kriza nastala zbog gaženja zakona i ustava u kojoj je ulogu imao i visoki predstavnik. Tek sada se počinjemo vraćati u okvire ustava i zakona”, rekao je Bevanda kako ga u nedjelju citiraju tiskani mediji u Mostaru.
Pri tome se savjetnik Gordon, dodao je predsjedatelj Bevanda, zanimao hoće li to prekomponiranje vlasti dugo trajati i može li rezultirati krizom.
Na upit pomoćnika američke državne tajnice o položaju Hrvata u BiH, Bevanda je rekao kako su oni “najzainteresiraniji da se sve vrati u okvire ustava i zakona”.
“Očekujemo u tome smislu da se provede presuda iz Strasbourga a Hrvati u tome procesu predstavljaju iznimno konstruktivan faktor”, dodao je predsjedatelj Vijeća ministara BiH. Pomoćnik američke državne tajnice je govoreći na VII. Croatia summitu održanom u Dubrovniku ocijenio da trenutačni pokušaji da se prekomponira državna i Vlada Federacije predstavljaju “nedobrodošlo odvlačenje pozornosti od ekonomskih i političkih prioriteta – uključujući članstvo u EU i NATO-u – za koje sve političke stranke tvrde da ih podupiru”.
SDP BiH je zajedno sa SDA te HSP-om BiH i Narodnom strankom Radom za boljitak prošle godine iz vlasti izbacio dva HDZ-a za koje je glasovao najveći broj Hrvata na općim izborima 2010. godine.
SDP BiH je u posljednja dva mjeseca s dva HDZ-a i Savezom za bolju budućnost postigao dogovor o uspostavi nove vladajuće većine pri čemu je inicirao proceduru izbacivanja SDA iz vlasti s državne, entitetske i županijske razine nakon što se ova stranka usprotivila prihvaćanju državnog proračuna za 2012. godinu. Iz SDA su najavili oštro protivljenje smjenama u čemu su im se priključili i dužnosnici HSP-a BiH u vlasti Federacije BiH.
RPŽ/H