Ljubić o dogovorima u Prudu i Banjoj Luci

Mostar – Predsjednik HDZ 1990 dr. Božo Ljubić traži odgovore na nekoliko ključnih pitanja, a poglavito želi pojašnjenje što je to “terotorijalna jedinica” i kako zaštititi prava svakoga konstitutivnog naroda u tim jedinicama. Ljubić u intervjuu za mostarski Dnevni list ipak poziva predsjednika HDZ BiH Dragana Čovića da zajedno pokušaju ostvariti hrvatske nacionalne interese.

Prije podrške banjalučkoj izjavi Ljubić kaže kako želi znati koje su granice četiriju federalnih jedinica, radi li se uopće o federalnoj jedinici (jer svi potpisnici govore o “teritorijalnim jedinicama”, a gospodin Tihić ih tumači kao ekonomske regije)? Koje su nadležnosti federalnih jedinica u odnosu na centralnu vlast? Koji je način konstituiranja i odlučivanja centralnih organa: Predsjedništva, Parlamenta, Vlade…? Koji je način zaštite prava konstitutivnih naroda u svakoj od federalnih jedinica?

Tek kad bi bio suglasan s odgovorima na ova pitanja i kad bi to poduprli i članovi moje stranke, odgovor bio mogao biti potvrdan. Kao ozbiljna i odgovorna osoba i isto takav političar, ja u ovom momentu ne mogu bjanko podržati niti odbaciti ovu inicijativu. Stoga, nema ovdje razloga niti za euforiju s jedne strane niti za histeriju s druge strane, kaže Ljubić.

Dobro je, kaže, što reforma ustava nije više tabu tema i što je postalo jasno i u B i H i međunarodnoj zajednici da je ova dvoentitetska daytonska struktura neodrživa.

Banjolučka izjava legitimna

Stoga su i ovakve inicijative i izjave kao “banjolučka” sasvim legitimne. Drugo je pitanje je li to najbolji način da se dođe do željenog cilja? Razlog zbog kojeg smo mi u službenom očitovanju izrazili rezervu prema motivima je upravo put koji su oni izabrali. Naime, njihove stranke, pod uvjetom da svi njihovi zastupnici podrže ono što lideri dogovore (što, na osnovu iskustva iz prošlosti ne mora biti sigurno) imaju svega 19 zastupnika, a za usvajanje ustava treba najmanje 28 zastupnika. Taj magični broj ima postojeća parlamentarna većina, u kojoj su pored 3 potpisnice iz Pruda još HDZ 1990, Stranka za BiH i PDP (ukupno 29 zastupnika). Zato je logično pitanje, ako im je istinski motiv donijeti funkcionalan, pravedan i usvojiv Ustav, zašto nisu tražili sudjelovanje i podršku u prvom redu od partnerskih stranaka iz parlamentarne većine? Naprotiv, oni su se ponašali upravo suprotno, ističe predsjednik HDZ 1990.

Na novinarsku konstataciju kako je Čović, prema tvrdnjama nekih mudro “poturio” priču o federalnoj jedinici i Mostaru kao glavnom “stolnom” središtu kako bi konačno uništio HDZ 1990. u Hercegovini Ljubić kaže kao će vrijeme pokazati što je mudro.

Politika na dva pilara

HDZ 90 nije utemeljen za jednokratnu uporabu niti za jednokratan cilj ( ma kako on velik bio) već kao odgovor na neučinkovitu, i nevjerodostojnu politiku HDZ BiH. Politika HDZ 90 počiva na dva pilara, dva stuba. Ustavno ustrojstvo BiH i ravnopravnost hrvatskog naroda jedan je od pilara naše politike. Drugi pilar je ono što ja nazivam poštena politika, što znači transparentne i zakonite procedure javnih nabavki, poštene privatizacije društvenih sredstava i poduzeća, iskorjenjivanje korupcije itd. Čak kada bi sutra došli do dobrog ustavnog rješenja za hrvatski narod u BiH, posao za stranku koja počiva na ova dva stuba nije završen. Prema tome nitko nas ne može uništiti osim nas samih ako srušimo ove stupove na kojima počiva naša politika, ističe predsjednik HDZ 1990. dr Božo Ljubić.

HDZ 90 je, podsjeća Ljubić, odbacio “travanjski paket” amandmana koji je definitivno dijelio BiH na dva entiteta, jedan pod srpskom, a drugi bošnjačkom dominacijom čime smo omogućili da danas i Ljubić i Čović uopće mogu razgovarati o ustavnom preustrojstvu BiH.

Dobro je što nam se Čović pridružio

Stoga ako se Čović pridružio nama u zalaganju za cjelovitu ustavnu reformu, ne vidim u tome ništa loše dapače…Čak ako se nekad i ne slažemo to nije prepreka da surađujemo. Smatram da do dobrog rješenja za Hrvate i za BiH možemo doći samo zajedno.

HDZ 90 neće prihvatiti nikakav teritorijalni preustroj koji ne podrazumijeva čitavu BiH, ili konkretnije teritorijalnu transformaciju postojećih entiteta u nove teritorijalne/federalne jedinice, kojih mora biti više od dvije. I da budem jasan u odnosu na “banjolučku” izjavu, to može biti četiri ali i šest, zašto ne i deset federalnih jedinica kantona/županija. Uvjeren sam također da nema bošnjačkog političara koji bi bio u stanju provesti takvo rješenje. Ono što je za HDZ 1990 bilo najspornije u izjavi iz Pruda je točka “da će se Ustav BiH mijenjati amandmanski”.

Bosni i Hercegovini, a posebice hrvatskom narodu je potrebita korjenita reforma ustava, a ne šminkanje Daytona. Federalizacija Daytona odnosno refederalizacija Federacije je očito plan M. Dodika podržan od nekih politika u regiji, pa i šire, za Hrvate je neprihvatljiv. Hipotetički, čak ako bi se našli politički predstavnici Hrvata i Bošnjaka koji bi prihvatili tako rješenje i bili u stanju provesti ga, Hrvati bi u tom slučaju bili najveći gubitnici. Ponavljam takav scenarij je i neprovediv, kaže Ljubić.

Ne trebamo gledati “tko će koga”

Ljubić kaže kako se dvije stranke ne trebaju baviti politikom “tko će koga u Mostaru i Hercegovini”, već da interese Mostara i cijele regije trebaju obraniti na način da se ubrza razvoj gospodarstva, transparentno i zakonito dovrši privatizacija neprivatiziranih poduzeća (Aluminij npr.), poništi nezakonita privatizacija i resursi, koje su stvarale generacije, stave na raspolaganje svima i u funkciju razvoja, da se ostvari transformacija Sveučilišta sukladno bolonjskom procesu, da se osnaže postojeći i uspostave novi javni elektronski mediji i na hrvatskom jeziku, da se Mostar uredi kao svaki drugi grad u BiH, a ne kao grad slučaj.– Evo na ovome sam spreman surađivati sa svima kojima je stalo do Mostara, Hercegovine, kaže Ljubić.

Na upit o politici koju vodi predsjednik SDA Sulejman Tihić Ljubić kaže kako se i on sam isto pitao, pa kad nije našao racionalan odgovor, postavio je isto pitanje jednom istaknutom bošnjačkom političaru.

Znate što mi je odgovorio: “Mi smo pustili Sulju niz vodu”. Ne znam što će biti, ali ne treba ispustiti iz vida činjenicu, koju sam također čuo od Tihićevog bliskog suradnika koji mi je rekao, kako je Tihić u stanju kilometrima plivati u Savi čak i uzvodno (kamoli nizvodno).

Odgovori