Skopje – Makedonija ključa! Nakon što su u četvrtak navečer na obali umjetnog jezera pronađena tijela petorice ubijenih muškaraca, strasti između Makedonaca i etničkih Albanaca koji čine četvrtinu stanovništva nisu bile toliko uzavrele još od 2001. godine kada je za dlaku izbjegnut građanski rat.
Naime, lokalni ribiči koji su prolazili obalom jezera naišli su na stravičan prizor. Tijela četvorice mladića oblivena krvlju ležala su uredno poslagana jedno do drugog samo nekoliko metara od njihova automobila, a stotinjak metara dalje nalazilo se tijelo još jednog muškarca. Prema svemu sudeći, ovi su mladići makedonske nacionalnosti, koji su kasnije identificirani kao Filip Slavkovski, Aleksandar Nakjevski, Cvetančo Acevski i Kire Trickovski, svi u dobi između 18 i 20 godina, za koje se vjeruje da su na jezeru kratili vrijeme pecajući, postrojeni u liniju, a potom ubijeni iz blizine.
Mnoštvo čahura
Pokraj njihovih tijela nalazio se velik broj čahura. Peti ubijeni muškarac, čije se tijelo nalazilo stotinjak metara dalje, četrdesetpetogodišnji je Borče Stefanovski i s ubijenim mladićima, pretpostavlja policija, nije imao nikakve veze. Ubijen je vjerojatno kao svjedok egzekucije četvorice mladića iz sela Radišana nedaleko od jezera. Ribiči koji su pronašli tijela krenuli su u obilazak nakon što su u četvrtak začuli pucnjeve koji su dopirali s obale.
– Izbrojili smo osam ili devet hitaca i krenuli vidjeti što se događa. Nakon tridesetak minuta ophodnje, naišli smo na tijela – kaže jedan od ribiča koji su pronašli tijela. Makedonska policija odmah je počela opsežnu istragu ovog stravičnog događaja blokiravši pristup znatiželjnicima koji su nahrupili na mjesto masakra, ali i brojnim novinarskim ekipama. Tijela su hitno prebačena na Zavod za sudsku medicinu Makedonije, a tajnost u kojoj je policija držala istragu samo je raspirila strasti. Etnički Makedonci gotovo su bili jednoglasni u zaključku da je ovo okrutno ubojstvo djelo etničkih Albanaca. Najžešći u tome bili su stanovnici sela Radišana iz kojega su i ubijeni dječaci. Odmah su zatvorili selo i zatvorili prilazne putove obližnjem selu Ljubotenu s većinskim albanskim stanovništvom.
Makedonci traže osvetu
– Sami ćemo riješiti ovo, nećemo dopustiti da nam Albanci ubijaju djecu, a svaki novinar koji uđe u Radišane neće se dobro provesti – poručivali su stanovnici sela u kojemu je prema nekim izvorima kamenovano, a prema drugima zapaljeno nekoliko albanskih kuća. Napadnut je i autobus, dok je nekoliko televizijskih ekipa kamenovano. Predosjećajući tinjajući fitilj na buretu baruta, makedonska policija poslala je u ovo područje svoju postrojbu za specijalne namjene, Alfe, koji su transporterima zauzeli punktove u okolici Radišana, ali i u okolici nekoliko sela nastanjenih Albancima. U dobar trenutak, jer su stigli samo nekoliko minuta prije razjarene mase etničkih Makedonaca koji su, željni osvete, pokušali upasti u jedno od albanskih sela. Demonstranti su odbijeni, ali su etnički Makedonci ponovno zasuli kamenjem novinare koji su pokušavali snimiti nerede na prilazima selu u okolici Skopja. Policija čini sve što može da identificira počinitelje ubojstva koje većina Makedonaca povezuje s Albancima iako za to nema nikakva dokaza ili realne indicije, ali i da smiri strasti prije negoli se one rasplamsaju u oružani sukob dviju etničkih skupina. U tom je smislu MUP izdao i zahtjev novinarima da obrate pozornost na to što pišu.
– Molimo vas da budete odgovorni i da ne dižete tenzije jer je situacija vrlo ozbiljna – stoji u zahtjevu makedonskog MUP-a medijima koji, u skladu sa situacijom, gotovo da i ne prate razvoj događaja oko peterostrukog ubojstva ili ga prate vrlo šturo.
Makedonci i Albanci kratko su ratovali prije jedanaest godina
Odnosi etničkih Makedonaca i Albanaca u Makedoniji na vrlo su niskoj razini još od 2001. godine kada su na sjeveru zemlje izbili sukobi između Vojske Makedonije i “Albanske nacionalne oslobodilačke vojske” koja je počela napadati regularne postrojbe makedonskih snaga sigurnosti u području Pologa nedaleko od granice s Kosovom. Vrlo žestok sukob, koji je trajao gotovo cijele godine, a u kojemu je s makedonske strane poginulo između 60 i 90 vojnika, dok je s kosovske strane palo između jedne i sedam tisuća žrtava, završen je Ohridskim sporazumom u kojim su albanski pobunjenici pristali položiti oružje u zamjenu za veća etnička prava. Napetosti su eskalirale prije petnaestak dana, kada je jedan makedonski policajac ubio dvojicu Albanaca, no pokolj na jezeru odnose dviju etničkih skupina doveo je na najnižu razinu.
RPŽ/VL