Hrvatski Telegram objavio je ranije ovog tjedna reportažu o pet najboljih mladih kirurga koji operiraju u hrvatskim bolnicama. Jedan od njih je Žepčak Damir Jemendžić koji je član tima jednog od vodećih hrvatskim kirurga, Branislava Kocmana.
Mladi liječnik početkom siječnja je napunio 36 godina i, po svim kriterijima, nevjerojatno je mlad za transplantacijskog kirurga.
– Čim sam upisao medicinu htio sam biti kirurg. Nije me zanimalo ništa drugo, a kad sam vidio što i kako se radi na Merkuru, rekao sam: želim to i samo tu. Tako je i ispalo – priča dr. Damir Jemendžić.
Rođen je u Žepču, ovdje je završio i gimnazijsko školovanje, nakon čega je upisao Medicinski fakultet u Zagrebu. U Merkuru je završio specijalizaciju iz opće kirurgije, nakon čega je 2011. počeo raditi na Odjelu za abdominalnu kirurgiju te u timu za transplantaciju. Jemendžić je završio i subspecijalizaciju iz abdominalne kirurgije. Kaže da je kod njih mnogo životno ugroženih pacijenata te kako ne može nekoga zbog posebno teškog stanja izdvojiti.
– Većina naših zahvata jesu teški, komplicirani i dugotrajni. Čast mi je biti dio tog tima, cijeli uspjeh transplantacija Merkura je uspjeh tog cijelog kolektiva. Učiti od velikih kirurga kao što su dr. Kocman i dr. Jandrijević je posebno zadovoljstvo i čast – rekao je Jemendžić.
Svakako je zapamtio prvu multiorgansku eksplantaciju, koja mu je bila veliko uzbuđenje i ponos.
– Prva velika operacija u abdominalnoj kirurgiji, na primjer, karcinom gušterače ili resekcija jetre, za mladog kirurga je veliki uspjeh. To se sve dogodilo zahvaljujući doktorima Kocmanu i Jandrijeviću. Da oni nas mlađe ne podučavaju, ne guraju i ne forsiraju, sigurno ne bismo bili tako dobri kirurzi – kaže Damir.
Biti dio transplantacijskog tima znači da je na telefonu od 0 do 24, i tako već godinama. Kada se pojavi donor, Damir i kolege se organiziraju. Jedna ekipa ide na eksplantaciju po organe, druga ekipa se organizira u Merkuru. Zahvaljujući koordinaciji započinje operacija na primatelju organa, još dok je organ na putu, kako bi organ što manje bio izvan tijela.
– Mi mlađi većinom radimo eksplantacije, onda s vremenom kako dolaze još mlađi, počinjemo raditi i transplantacije. To je normalan tijek naše edukacije i usavršavanja. Iako sudjelujemo svi u svemu, ima nas sedam do osam kirurga i stalno se rotiramo – opisuje tijek sudjelovanja u dinamičnoj sredini.
– Što se tiče današnje kirurgije, naročito abdominalne, transplantacija je vrh. Imate bolestan organ, vi ga zamijenite, čovjek preživi, ozdravi, živi dalje. To je vrh vrhova -ističe kako mu ljubav prema poslu i upornost pomažu u procesu postajanja vrhunskim kirurgom. Taj proces je dugotrajan te naporan psihički i fizički. Osim transplantacija radi i klasične operacije. Neki dan je izveo dosta složen zahvat.
– Kod 50-godišnje žene našli smo tumor na donjoj šupljoj veni, tako da kad sam ga uklanjao maknuo sam dio vene pa sam je morao rekonstruirati s protezom. Tako nešto nije baš uobičajeno i mi smo jedna od rijetkih bolnica, ako ne i jedina u Hrvatskoj, u kojima se tako nešto radi. Ali zahvaljujući starijima koji su me to naučili, ja sam se usudio i znao to izvesti – ističe te dodaje kako se u njihovu timu govori da dobar kirurg, osim dobrog teoretskog i praktičnog znanja, mora imati malo kuraža, da se upusti u zahvate koje nitko drugi nije izveo ili jako rijetko izvodi.
Pohađao je edukaciju u Mount Sinai Medical Centru u New Yorku, 2014., to je drugi najveći transplantacijski centar na svijetu, nakon Pittsburgha.
– Sa zadovoljstvom sam shvatio, da što se tiče teorijskog i praktičnog znanja, hrvatska medicina ne zaostaje ni u čemu, čak smo u nekim stvarima bolji od njih – kaže Jemendžić.
Izvor: Telegram