Žepački Dom zdravlja prestaje s radom

Nevjerica i prestrašeni pogledi djelatnika Doma zdravlja Žepča, obilježili su trenutak kada su čuli da Dom zdravlja sa stacionarom Žepče za koji dan “prestaje s radom”. Kraj je to, bar se čini, priče o problemima žepačkog zdravstva.

Radnici će biti upućeni na biro, a o zdravstvenoj zaštiti stanovništva Općine Žepče će se brinuti Dom zdravlja Zavidovići koji će preuzeti dio osoblja žepačkog DZ–a, najkraći je rezime sastanka održanog danas u poslijepodnevnim satima u prostorijama DZ–a. Sastanka je trajao gotovo dva sata, bio je zatvoren za javnost, a u pojedinim trenutcima na hodniku se mogla čuti i žustra rasprava.

Sastanku su nazočili federalni ministar zdravstva prim. dr Safet Omerović, županijski ministar zdravstva prim. dr. Miloš Kuzmanović, njihovi savjetnici, ravnatelj Doma zdravlja Žepče prim. dr. Nikica Radić, načelnik Općine Žepče Mato Zovko, predsjedatelj Općinskog vijeća Žepča Muhamed Jusufović, predstavnici sindikata i štrajkačkog odbora žepačkog DZ–a. Izričaj “prestaje s radom” znači da se naplati potraživanja ne može nadati ni manja skupina djelatnika koja nije odustajala od 100% potraživanja dobivenih putem sudskih presuda. Danas se čula samo jedna konstatacija među okupljenim radnicima: Kraj je ovo za žepački Dom zdravlja i stacionar, a neki su zbog toga sretni.

Zavidovićki Dom zdravlja preuzima brigu za zdravstvenu skrb u Žepču

Na kraju sastanka federalni i županijski ministar su izvijestili o zaključcima ovog skupa: “Pomno smo sagledali svu problematiku DZ–a Žepče. Počeli smo od premise da se zdravstvena zaštita mora pružiti svim stanovnicima FBiH, pa tako i Općine Žepče. Ova situacija je kulminirala i tražila je neke, da tako kažem, radikalne poteze. Uz suglasnost svih subjekata, okupljenih na ovom sastanku, predstavnika sindikata, štrajkačkog odbora, uprave, načelnika Općine, i predstavnika oba ministarstva, mi smo se usuglasili da je neophodne osigurati zdravstvenu zaštitu putem druge zdravstvene ustanove. To znači da bi ova zdravstvena ustanova privremeno prestala s radom, a da bi usluge vršila druga zdravstvena ustanova. O tome koja je to ustanova kazat će nešto više županijski ministar”, kazao je federalni ministar Omerović.

Županijski ministar Kuzmanović se nadovezao i kazao: “Ta druga ustanova je Dom zdravlja Zavidovići. U narednom periodu će dva ravnatelja žepačkog i zavidovićkog DZ–a i županijsko ministarstvo postići konačan dogovor kako bi stanovnici Općine imali osigurano nesmetano pružanje zdravstvene zaštite.”

Na pitanje novinara Radiopostaje Žepče što će biti s imovinom i djelatnicima žepačkog DZ–a, je li to gašenje ove ustanove, federalni ministar je odgovorio:

“Ovdje se govori o privremenom prestanku rada DZ Žepče. Usluge će pružati DZ Zavidovići. To podrazumijeva angažiranje dosadašnjih radnika DZ–a Žepče. Što se tiče imovine, ovo nije stečaj ili likvidacija, to je privremeni prestanka rada. Mi se nadamo da će ovaj pravni subjekt, DZ Žepče, vrlo brzo ‘ozdraviti’ i vjerojatno ponovno preuzeti funkciju koju je imao ranije.

Na ovo gledamo kao na privremeno rješenje, ali smatramo svojom obvezom da zdravstvenu zaštitu pružimo stanovništvu”, kazao je ministar Omerović.

Zanimalo nas je hoće li djelatnici koje žele 100% naplatu dobivenih sudskih presuda biti isplaćeni. Federalni ministar Omerović je kazao da to nije bilo u centru zanimanja ovog sastanka, dodavši da ne želi komentirati sudske odluke, no istaknuvši da nisu još iscrpljeni svi pravni lijekovi te da će biti, po zaključku s ovog skupa, upućena predstavka Ustavnom sudu.

Na pitanje novinara naše radijske kuće što znači formulacija “privremeni prestanak rada” županijski ministar Kuzmanović je kazao:

” U praksi to znači ‘ozdravljenje’ ovog DZ. Svi uposlenici će biti upućeni na biro rada, a potom će novi poslodavac po potrebi uzeti s biroa potreban broj zdravstvenih djelatnika.”

Mi smo tijekom večeri potražili i stručno pravno mišljenje. U najkraćem: saznali smo da “prestanak rada” znači “umirovljenje” Doma zdravlja. Njegova imovina neće ići u stečaj, a iz njegovih sredstava i imovine neće se moći vršiti nikakva naplaćivanja. Zapravo, sve obveze će biti zamrznute pa tako će i zahtjevi za naplatom dobivenih sudskih presuda biti nemogući. Hoće li se potom pristupiti njegovom stečaju, transformaciji ili recimo pojavi njegovog pravnog sljednika (nove ustanove) pitanje je na koje se ne može pouzdano odgovoriti (odnosno za sada odgovor nije ponuđen), a time ni na ostale pravne mogućnosti koje iz toga slijede.

Federalni ministar je dodao da će radnici žepačkog DZ–a nastaviti pružati hitnu pomoć i usluge i u budućim danima dok se ova situacija ne riješi, odnosno brigu ne preuzme DZ Zavidovići koji će usluge nastaviti davati u prostorima dosadašnjeg DZ Žepča.

Unutar DZ–a Žepča nismo htjeli dogovor i razgovor

Ravnatelj žepačkog DZ–a prim. dr. Nikica Radić je za Radiopostaju Žepče neposredno nakon završetka sastanka izjavio:

“Nažalost, ovo je najgore rješenje, ali i jedino moguće. Unutar DZ–a nismo htjeli dogovor i razgovor. A svako rješenje je bolje od dosadašnje situacije. Trpjeli su i pacijenti i zdravstveni radnici. Nažalost, ovakvu situaciju smo predvidjeli prije 2 godine. Imali smo svoju kuću, svoj DZ, a danas, bit ću sretan kada naši djelatnici, nadam se njih 98%, dobije posao u nekoj drugoj ustanovi. Žalosno je da tražimo kruha i nove poslodavce u nekoj drugoj ustanovi, a imali smo svoju. Ali nažalost neki u našem DZ–a nisu htjeli nikakav dogovor …”

Dodajmo da su predstavnici sindikata, što nam je potvrdio i dr. Nikica Radić, kazali da se štrajk nastavlja i dalje sve dok DZ Zavidovića ne preuzme brigu. I dalje će se pružati usluge hitne pomoći. Prema riječima dr. Radića već sutra počinju razgovori s DZ–a Zavidovići o tehničkim detaljima preuzimanja skrbi o zdravstvu na području Općine Žepče od strane zavidovićkog DZ–a.

Što o svemu kaže načelnik Općine Mato Zovko:

“Da je bar ovaj sastanak, s ovim sudionicima, održan prošle godine. Ali evo, do njega je došlo kada je situacija eskalirala. Zaključak je bio da se ova agonija prekine. Plaće se trebaju podijeliti, ali i pružati zdravstvene usluge stanovnicima.

Mislim da nema drugog rješenja. Koristi se riječi ‘prestanka rada’, a nadamo se da će nakon određenog vremena opet oživjeti ovaj žepački DZ. Sad preostaje realizacija tehničkih detalja. Federalno ministarstvo je pritisnula županijsko ministarstvo da se više uključi i s tehničke strane odradi buduće rješenje. Sada je na DZ Zavidovići i njihovoj upravi da prihvate ovo rješenje. Izvršna vlast naše Općine nije protiv ovog rješenja i podržat će sve načine rješenja krize koje predloži federalno i županijsko ministarstvo zdravstva”, kazao je načelnik Općine Žepče.

Sažetak: Žepče je prva Općina u BiH koja ostaje bez svog doma zdravlja.

Foto: ministri Omerović i Kuzmanović