Zbog ratnih zločina po zapovjednoj odgovornosti uhićen Josip Boljkovac

Zagreb – Josip Boljkovac (89), bivši šef karlovačke Ozne i prvi ministar unutarnjih poslova RH, koji je rano jutros uhićen u Vukovoj Gorici pokraj Karlovca, u pratnji specijalne policije doveden u Županijski sud u Zagrebu.

Boljkovca je na sud doveden u pratnji liječnika, a kretao se pomoću štaka.  U tijeku je njegovo salušanje kod istražnog suca.

Jutros je obavljena pretraga Boljkovčeve obiteljske kuće koja je trajala tri i pol sata. Istražitelji su iz njegova doma iznijeli dvije kutije i jednu vrečicu materijala za daljnju istragu.

Boljkovca se tereti po zapovjednoj odgovornosti za ratni zločin crnogorske jedinice Korpusa Narodne Obrane Jugoslavije (KNOJ) iz svibnja 1945. na području Duge Rese. Njegov odvjetnik Anto Nobilo kazao je kako Boljkovac nije zapovijedao tim jedinicama pa i ne može odgovarati po zapovjednoj odgovornosti.

Boljkovac: Ne znam pojedinosti o logoru

Dodao je da je riječ o novom predmetu protiv Boljkovca te da se ne odnosi na ranije istrage za logor Dubovac u Karlovcu. Kazao je da za sada ne zna hoće li se predmet voditi po novom ili starom Zakonu o kaznenom postupku.

Na pitanje je li uopće riječ o dijelu ratnog zločina koji ne zastarijeva ako se radi o događaju nakon 8. svibnja 1945. Nobilo je odgovorio da međunarodne konvencije ne prestaju štititi civile odmah nakon prekida rata, ako su stradavanja civila u izravnoj vezi sa ratnim stradanjima.

Na upit o zdravstvenom stanju njegovog 89-godišnjeg branjenika kazao je da je Boljkovac star, bolestan i da se teško kreće sa dvije štake te da je na lijekovima zbog čega se čeka i medicinska dokumentacija. No, ustvrdio je da se Boljkovac dobro drži, iako je pomalo dementan te ponavlja stalno iste priče.

Manolić, Boljkovac i Bulat pod istragom

Inače, na ovom slučaju i istraživanju grobnica pokraj Bjelovara i Žumberka policija radi već godinama. Podsjetimo, uz Boljkovca, istraga se provodi i protiv tadašnjeg člana Ozne Josipa Manolića i partizanskog zapovjednika Rade Bulata.

Ravnatelj policije Oliver Grbić potkraj kolovoza potvrdio je da se protiv Boljkovca provodi istraga. Boljkovac je tada za središnji Dnevnik HTV-a izjavio kako ne zna pojedinosti o logoru na karlovačkom području u kojima su stradale ustaše i domobrani nakon Drugog svjetskog rata te ustvrdio da se istragama protiv njega želi skrenuti pozornost s mnogo važnijih problema u Hrvatskoj. Nije se ni pitati moglo, nije bilo pametno, bila su to takva vremena, rekao je.

Mesić: Uhićenje Boljkovca nije me iznenadilo

Boljkovca je tada podupro i bivši hrvatski predsjednik Stjepan Mesić, koji ga je posjetio u njegovoj kući i rekao kako se ne namjerava miješati u postupak, ali ga podupire kao prijatelja i prvog ministra u samostalnoj Hrvatskoj jer je, dodao je, zaslužan za mirnu tranziciju jugoslavenske policije u hrvatsku policiju.

Mesić je danas priopćio kako ga uhićenje Boljkovca nije pretjerano iznenadilo jer je aktualni ministar unutarnjih poslova u više navrata “davao izjave koje nisu ostavljale prostora sumnji u kojem će se smjeru kretati njegove aktivnosti«. No, bivši predsjednik je dodao kako ga je vijest o uhićenju ipak u neku ruku šokirala jer, po njegovom mišljenju, pokazuje do koje su mjere spremne ići snage koje nameću obračun s antifašistima pod krinkom razjašnjavanja onoga što zovu komunističkim zločinima.

Bivši šef karlovačke Ozne Josip Boljkovac (89) bio je partizanski sudionik Drugoga svjetskog rata i bivši šef karlovačke Ozne, a nakon osamostaljenja Hrvatske bio je prvi ministar unutarnjih poslova.

Kosor: uhićenje Boljkovca je u domeni policije i DORH-a

Predsjednica vlade Jadranka Kosor izjavila je danas da ne može komentirati uhićenje Josipa Boljkovca jer se radi o slučaju za koji je mjerodavna policija i državno odvjetništvo te da rad tih institucija treba podržati.

Kazavši kako »ne može komentirati slučaj jer se radi o slučaju iz domene policije i DORH-a«, naglasila je da se u Hrvatskoj, u posljednih 20 godina istražuju zločini koji ne zastarijevaju.  »To je ustavno određenje, a i kao država i vlada slijedimo rezoluciju europskog parlamenta iz 2009. o važnosti otkrivanja komunističkih zločina«, rekla je premijerka Kosor nakon sastanka s predsjednikom Europskog parlamenta Jerzyjem Buzekom i dodala kako smo »svjesni činjenice da se o zločinima za vrijeme i poslije Drugog svjetskog rata prije samostalnosti Hrvatske nije smjelo govoriti«.

Premijerka nije htjela komentirati ni izjavu bivšeg predsjednika Mesića koji je u povodu uhićenja Boljkovca ocijenio kako se teško »oteti dojmu o – u najmanju ruku – dvojbenoj objektivnosti« ministra unutarnjih poslova Tomislava Karamarka. Kosor je kazala kako treba podržati rad policije i DORH-a. »Izjavu bivšeg predsjednika Mesića ne bih komentirala nego bih spomenula da je Karamarko bio njegov (Mesićev) najbliži suradnik u kampanji i u njegovom mandatu pa me čudi način kako bivši predsjednik nastoji diskreditirati rad ministra, policije i DORH-a. Njihov rad treba podržavati bez obzira koliko nam se neki slučaj sviđao ili ne. Makar i u izbornoj kampanji«, istaknula je Kosor.

RPŽ/H/V