Završen referendum u Sudanu, objava rezultata 31.siječnja

Juba – Birališta u Sudanu zatvorena su u subotu navečer, glasačke kutije zapečaćene i slijedi prebrojavanje glasova iako nitko zapravo ne sumnja da su se južnjaci opredijelili za samostalnost. Ipak, žitelji najveće afričke države morat će pričekati još neko vrijeme do objave i službenih rezultata referenduma. Očekuje se da će 31.siječnja biti objavljeni preliminarni rezultati, nakon čega će oni biti provjereni u glavnom gradu Kartumu. Ako ne bude pritužbi, 6.veljače bit će objavljeni službeni rezultati povijesnog referenduma o neovisnosti južnog Sudana. Dodajmo da su birališta otvorena još jedino u Brisbaneu u Australiji, koja je pogođena velikim poplavama, a BBC javlja da je čak 97 posto Južnosudanaca koji žive u Europi glasovalo za neovisnost.

Promatrači koji su nadgledali situaciju u Sudanu izjavili su da se glasovanje odvijalo u veseloj i euforičnoj atmosferi te da su Južnosudanci cijeli prošli tjedan pjevali, plesali i već unaprijed slavili svoju samostalnost. Izbore su ocijenili slobodnima i poštenima. Uvjeti za valjanost referenduma, koji nalažu da se najmanje 60 posto birača s pravom glasa mora odazvati referendumu, zadovoljeni su već sredinom tjedna. Naime, odziv na referendum bio je izuzetno velik, što i ne čudi jer se zna koliko je Jug željno čekao taj trenutak.

Predsjednik Sudana Omar al–Bashir kazao je da će Sjever prihvatiti odluku Juga, ma kakva ona bila, što dakako uključuje i najvjerojatniji ishod, a to je odcjepljenje južnog dijela države. Još ranije je istaknuto da južnjacima koji ostanu živjeti u sjevernom dijelu države neće biti dopušteno dvojno državljanstvo.

Dopisnici svjetskih agencija javljaju kako većina žitelja sjevernog Sudana nije za raspad države te napominju da je atmosfera u glavnom gradu Kartumu prošlog tjedna bila pomalo tužna. Ako se država podijeli na dvije, južni će dio, u kojem živi devet milijuna ljudi, odnijeti sa sobom i 80 posto sudanskih naftnih rezervi, a na sjeveru će, koji je razvijeniji, ostati 32 milijuna stanovnika.

Sukobi sjevernog i južnog Sudana traju već desetljećima, a mirovnim sporazumom iz 2005. godine, kojim je okončan 22–godišnji krvavi građanski rat u kojem je dva milijuna ljudi ubijeno, a četiri milijuna raseljeno, Jug je dobio pravo na referendum. Ako rezultati referenduma pokažu pobjedu zagovornika neovisnosti, Jug će 9.srpnja, kada ističe prijelazno šestogodišnje razdoblje, moći i službeno proglasiti svoju neovisnost.

Odgovori