Zavidovićka ljepotica 17. kolovoza slavi 100. rođendan

U programu Radiopostaje Žepče gostovao je zavidovićki župnik Miro Bešlić koji je najavio proslavu 100. obljetnicu izgradnje zavidovićke župne crkve, posvećene sv. Josipu, koja će se održati 17. kolovoza.

Početkom XX .stoljeća, razvojem drvne industrije i općim napretkom koji je donijela Austro-Ugarska Monarhija, počeo je razvoj Zavidovića te se javila i potreba za izgradnjom župne crkve.

„Zavidovićkoj crkvi uvijek se dive svo koji je posjete. Ona je stvarno prava ljepotica ovog kraja i šire. Građena je u prigodi 25 obljetnice dolaska Austro-Ugarske Monarhije u BiH. Drugi povod je bio veliki broj katolika, domaćih i doseljenih iz drugih krajeva Monarhije, koji su radili u dvije tvrtke ,Gregersen i sinovi“ te „Eissler i Ortlieb“,  od kojih je nastala kasnije Krivaja. Oni su 1914. počeli gradnju crkve koja je najvećim dijelom bila završena te iste godine i koja je omogućila održavanje liturgijskih događaja u tom novom sakralnom prostoru“, kazao je župnik Bešlić.

„Župa danas ima 1.270 vjernika u 450 obitelji. Prije rata brojila je 3.500. vjernika. U župi žive uglavnom osobe preko 50 godina. Ima mladi oko 200, od novorđenčadi do onih u dvadesetim. To je ipak svjetlost u ne baš uvijek lakoj svakodnevici“, kazao je zavidovićki župnik.

„Posebno je zanimljivo da se kroz ovih sto godina gabariti crkve nikada nisu mijenjali. Crkva je dugačak 28, široka 11, a zvonik s križem visok je 41,5 metar. Bilo je obnove kroz povijest, osobito zbog ratova koji nisu ni crkvu štedjeli“, kazao je vlč. Bešlić.

Samo obilježavanje ove značajne obljetnice uključit će i trodnevnicu koju će predvoditi fra Ivica Vrbić, kapucin iz Zagreba, rođeni Zavidovićanin

Svečanu svetu misu u nedjelju 17. kolovoza  u 11, 00 predvodit će vrhbosanski nadbiskup Vinko kardinal Puljić. „Na misi će se  posvetiti će novi oltar i krstionica, a župa će dobiti i novi ambon. To je dar župljnja Zavidovića svojoj ‘lijepoj starici’ koja kroz 100 godina pamti tolike naraštaje i događaje“, dodao je vlč. Bešlić.
Župa duge tradicije i bogatog vjerskog života teško je nastradala u proteklom ratu. Većina njenih župljana je prognana od strane Armije BiH i morala je napustiti svoje domove. Mnogi danas žive u Hrvatskoj, veliki broj je otišao preko oceana, mnogi su i u zemljama zapadne Europe.

„Radujem sešto mnogi od njih navrate do župnog ureda i crkve kada su u posjetu svom rodnom gradu. Dolaze mnogi, posebno ljeti. Svojoj djeci i obitelji žele pokazati gdje su rođeni i kršteni, gdje su živjeli. Pokazuju i veliki interes za događaje u župi“, kazao je vlč. Bešlić.

Vlč. Bešlić je pozvao sve vjernika, ali i sve ljude dobre volje, da 17. kolovoza pohode Zavidoviće.
U nastavku donosimo najzanimljivije podatke o povijesti zavidovićke župne crkve iz knjige Ljetopis župe Zavidovići koju je uredio Franjo Marić.

C R K V A   S V.  J O S I P A   Z A V I D O V I Ć I

K R A T K A   P O V I J E S T

1. srpnja 1902. U svom  dopisu vjeroučitelju Ivanu Mitroviću u Sarajevu Nadbiskupijski ordinarijat izražava veselje što je vjeroučitelj Mitrović pripravan poći u Zavidoviće za upravitelja novoutemeljene župe. U dopisu se dalje navodi da će Ordinarijat kroz godinu dana plaćati stanarinu novom upravitelju te da će mu ići na ruku kada pronađe pogodno zemljište za gradnju župne kuće i crkve. Također  se navodi da je jedno poduzeće u Zavidovićima već obećalo 1 000 fr.  za gradnju crkve te daće crkva biti posvećena sv. Josipu.

17. srpnja 1902. Službeno je utemeljena katolička župa Zavidovići odvajanjem od župe Osova. Posvećena je sv. Josipu.
20. srpnja 1902. Na blagdan sv. Ilije,zaštitnika Bosne,župa Zavidovići svečano je otvorena. Prvi župnik bio je Ivan Mitrović.

21. listopada 1902. upravitelj župe Zavidovići  vlč. Ivan Mitrović uputio je  zamolbu Visokoj zemaljskoj vladi za Bosnu  i Hercegovinu da odobri gradnju  mjesne crkve za potrebe mnogobrojnih vjernika i radnika dviju  tvornica :  „Gregersen i sinovi“ te „Eissler i Ortlieb“. Kako je bilo predviđeno ta bi crkva bila građena i na spomen 25-te obljetnice dolaska Austro – Ugarske u Bi H. U istoj zamolbi traži se odobrenje za dobrotvornu lutriju čiji bi prihod išao u fond za gradnju katoličke crkve u Zavidovićima.

4. ožujka 1912. župni ured Zavidovići moli Nadbiskupijski ordinarijat u Sarajevu da pripremi dozvolu i nacrt za gradnju crkve.

19. ožujka 1914. počela je gradnja nove katoličke crkve u Zavidovićima.

7. svibnja 1914. Upućen je poziv susjednim župama: Žepču,Osovi,Radunicama i Novom Šeheru  o polaganju i blagoslovu kamena temeljca za novu crkvu 17. svibnja 1914.

3. listopada 1915. blagoslovljena je novoizgrađena katolička crkva  u Zavidovićima. Župna crkva dimenzija 28 x 11 metara građena je tijekom 1914. i 1915. godine u sjevernonjemačkom gotičkom stilu. U zvoniku s križem visokim 41,5 m smještena su zvona sa satovima.

25. ožujka 1930. Nadbiskupijski ordinarijat vrhbosanski u Sarajevu izdao je dopuštenje za podizanje križnog puta u župnoj crkvi u Zavidovićima.

19. siječnja 1974. upućen je prijedlog Nadbiskupiji za popravak župne crkve u Zavidovićima.

14. svibnja 1974. postavljen je novi gromobran na crkvu.

14. ožujka 1988. postavljena glavna ulazna hrastova vrata na crkvi. Vrata je napravio majstor Franjo Dojmi iz Globarice.

29. rujna 1988. Zbog klizanja tla na zapadnoj strani crkve bilo je potrebno izgraditi potporni zid u dužini od 30 m i visini 3 do 4 m. Ugovor o izgradnji zida potpisan je s poduzećem „Krivaja“. Radovi na zidu završeni su 6.listopada iste godine.

5. svibnja 1990. počeli su radovi na unutrašnjem uređenju crkve u Zavidovićima.

10. lipnja 1990 započelo je montiranje skele na crkvenom tornju radi čišćenja i bojanja lima ,te popravke križa.

26. lipnja 1990. majstori Martinovići postavili su nadstrešnicu nad glavnim ulazom u crkvu.

15. srpnja 1993. jedna granata koja je pala u blizini crkve oštetila je fasadu i prozore na crkvi sa zapadne strane.

29. srpnja 1993. Iz pravca Kleka ispaljena je granata 82 mm koja je u 15 sati i pet minuta pogodila crkveni krov u stranu od zvonika.

15. rujna 1993. u 11 sati i 30 minuta jednom je granatom pogođena crkva. Nastradao je cijeli crkveni krov. Drugom granatom pogođen je Hrvatski dom.

Od 16.do 21. rujna 1993. uz pomoć preostalih vjernika popravljen je krov na crkvi.

25. rujna 1993. nepoznate osobe ubacile su u zvonik katoličke crkve u Zavidovićima jaču eksplozivnu napravu velike razorne moći koja je uništila dva prozora sa rešetkama u zvoniku, izbila nekoliko redova cigli te uništila stubište zvonika. Od iste eksplozije popucala su tri veća prozorska stakla na crkvi. Druga ručna naprava bačena je pokraj zvonika i pričinila je manju materijalnu štetu. Pozvana policija brzo je došla i napravila zapisnik,ali nitko nije uhapšen.

28.  lipnja 1994. u 18 sati granatirana je crkva . Župnik zapisuje: „Kada sam izašao na pred oltar s ministrantima te najavio za koga je sv. Misa,čula se jaka eksplozija. Crkva se ispunila prašinom i staklom,čulo se jaukanje, ne jako-u crkvi je bilo tridesetak duša. Za koju smo se sekundu pribrali sklonili pod kor, gledali tko je ozlijeđen i vidjeli ozbiljnije samo č. sestra Sofija Šimunović-malim gelerom u vrat. Nekoliko drugih bilo je ozlijeđeno nešto malo od stakla. Brzo smo se razišli bojeći se druge granate. Kad smo kasnije vidjeli štetu te gdje je ko stajao i koliko je gelera i stakla bilo u crkvi, a da skoro niko nije ozbiljnije ozlijeđen, to je bilo pravo čudo. Hvala Bogu i sv. Josipu.“

29. lipnja 1994. Općinska komisija Zavidovići napravila je Zapisnik o nastalim štetama na katoličkoj crkvi prilikom pada granate 28. lipnja 1994. Nastala oštećenja: 1. geleri izbušili su aluminijski krov u površini od 380 m2, 2. oštećen krov od pocinčanog lima na zvoniku 42 m2. 3. polomljena ornament stakla u boji na prozorima 18 m2, 4. oštećena fasada 60 m2, 5. oštećen moleraj u crkvi 420 m2. Ukupna nastala šteta iznosila je 25.310 njemačkih maraka.

18. prosinca 1995.uređen je kor u crkvi zahvaljujući Caritasu Italiana koji je preko poduzeća „Krivaja“ osigurao građu

1. srpnja 1996. postavljena je skela na crkvi kako bi se popravio krov. Krovište crkve otkriveno je 22. srpnja,a novim crijepom pokriveno 24.kolovoza. Veliku pomoć pri obnovi krovišta pružio je Caritas Italiana.

26. listopada 1996. završeni su radovi na izmjeni prozora i stakala na crkvi.

17. studenoga 1996. otkriven je spomenik poginulim braniteljima ispred župne crkve u Zavidovićima.

23. i 24. siječnja 1997. Urešen je crkveni strop oštećen u ratu. Radove su izveli Franjo i Marko Martinović.

4. ožujka 1997. završeni su radovi na zamjeni oštećenih elektro kabela u župnoj crkvi. Nabavljena su četiri lustera.

30. lipnja 1997. počeli su radovi na postavljanju novog poda u crkvi. Poslije raščišćavanja starog poda postavljena je betonska podloga , a na nju su zalijepljene kamene ploče.

19. kolovoza 1997. Završeni su radovi u crkvi: kameni pod,ličenje,grijanje i vanjsko stepenište.

15. studenoga 1997. Promijenjene su klupe za sjedenje u crkvi. Nove klupe izradio je Mirko Knežević iz Alića.
7. lipnja 1998. predstavljen je vjernicima obnovljeni oltar sv. Josipa.

12. prosinca 1998. završena je obnova oltara sv. Ante i Blažene Djevice Marije u župnoj crkvi.

16. ožujka 2001. otpočelo je montiranje skele oko crkve kako bi se stavila nova fasada. Radove je izvelo poduzeće „Brkić“ iz Sarajeva.

23. lipnja 2002. U prigodi 100. obljetnice utemeljenja župe Zavidovići popravljene su, nakon 10 godina, orgulje u crkvi.

2010. godine obnovljen je zvonik

2012. obnovljena je unutrašnjost crkve

2013. restaurirani su kipovi sv. Josipa, Blažene Djevice Marije, dva anđela

2013. nabavljen aparat za sanaciju vlage u crkvi

2014. uređen novi oltar, krstionica, ambon te su obnovljeni kipovi sv. Ante i sv. Terezije

Brane Vrbić/Radiopostaja Žepče