Zagreb – Vlada je na početku današnje sjednice ukinula pravo na povlaštene mirovine saborskim zastupnicima, ustavnim sucima i glavnim državnim revizorima. Time je ujedno ispunila i jedno od svojih najspominjanijih predizbornih obećanja.
– Kao što smo i obećali, ukidamo pravo na odlazak u prijevremenu i povlaštenu mirovinu saborskim zastupnicima. Znam da su proračunske uštede male, ali to je očito bio uglati kamenčić koji je smetao građanima – rekao je premijer Milanović.
Predlagač zakona, ministar rada i mirovinskog sustava Mirando Mrsić rekao je da, osim što se ukidaju posebni uvjeti za odlazak u mirovinu saborskih zastupnika, ustavnih sudaca i glavnog državnog revizora, ukida se i pravilo prema kojem su oni do sad imali pravo na najvišu mirovinu koja je bila viša od 17 tisuća kuna, odnosno dva puta viša od maksimalno dopuštene mirovine za sve ostale građane koja iznosi 8872 kune.
Vlada je izmijenila i Zakon o sprečavanju sukoba interesa prema kojem će ubuduće članove i predsjednike NO-a svih tvrtki u većinskom ili potpunom vlasništvu RH birati izravno Vlada te će ih ona izravno i razrješavati, a neće se, kao dosad, birati na javnim natječajima koji su ionako bili farsa.
– Biranje članova NO-a na javnom natječaju u praksi je bilo nepošteno jer su to ionako bila politička imenovanja – rekao je Milanović.
Vlada također kreće u projekt “clean start”, odnosno utvrđivanje stvarnog stanja financijskih obveza ministarstava i javnih trgovačkih društava.
Konkretno, uskoro će biti objavljena četiri javna natječaja za tvrtke koje će za četiri različita interesna područja, a koja će pokrivati sva ministarstva, olakšati odluke Vladi i trgovačkim društvima.
Podsjetimo, i esdepeovci i haenesovci često su u predizbornoj kampanji spominjali nužnost takvih natječaja. Želimo li imati realnu i pravu sliku stanja, nužno je javnim natječajem dobiti najbolje tvrtke koje će to provesti, naglasili su.
Milanović: Janaf je krvotok
»Janaf je jedna od nekoliko najvažnijih hrvatskih firmi, to nije samo firma, to je krvotok i nije u našem razmatranjima u običnoj kategoriji, dakle, to nije tržišna kategorija za nas«, izjavio je u četvrtak novinarima premijer Zoran Milanović komentirajući medijske napise o navodnom pokušaju Janafa da zajedno s ruskim investitorima preuzme od Ine naftna polja u Slavoniji. »Ina je tu gdje je, s velikim utjecajem strateškog partnera iz Mađarske, a to je MolL. A Janaf bi trebao biti isključivo hrvatska firma, što se mene tiče«, kazao je Milanović.
Upitan hoće li Vlada istraživati što se događa u konkretnom slučaju, Milanović je rekao da će istraživati sve što je od nacionalnog interesa, kao što Janaf jest, no poručio je da to ne znači pokretanje istrage od strane Vlade.
»Vlada nije istražno tijelo, ali je tijelo koje brine o nacionalnim interesima. A opskrba energentima je itekako od nacionalnog interesa, jedan od najvećih. Energetska politika je prevažna stvar«, rekao je Milanović. Na upit ima li u konkretnom slučaju »posla za DORH«, istaknuo je da se u svom političkom djelovanju, kad god nema kristalno jasne informacije, suzdržava da drugima predbacuje moguću kaznenu odgovornost. »To neka radi DORH«, rekao je Milanović, koji nije želio suviše komentirati izjavu ministrice vanjskih i europskih poslova Vesne Pusić da za mirovine neće biti novaca, ako u nedjelju ne prođe referendum o ulasku Hrvatske u EU. Poručio je da vjeruje da referendum neće propasti, a ministričninu izjavu ocijenio je kao neku vrstu karirikiranja.
»Ona je uvijek bila izravna, ali iskrena osoba, ovo je bilo jedno karikiranje. Ali, nemojte da ja sad komentiram«, rekao je Milanović.
Ministar rada i mirovinskog sustava Mirando Mrsić pojasnio je da su mirovine hrvatski sustav, bez obzira na EU i istaknuo da će ulazak u Uniju značiti i bolje gospodarstvo pa će biti više sredstva za mirovine.
»Nadam se da će uvijek biti prostora da ih povećamo, ali to ovisi o gospodarstvu«, rekao je Mrsić.
Ministar financija Slavko Linić smatra da referendum i mirovine ne treba povezivati.
»To je po meni nepotrebno raspravljati. Mirovina će biti, i povezivati referendum i mirovine nema potrebe«, ustvrdio je Linić, kojeg su novinari pitali i u vezi prosvjeda radnika KIO Orahovice. Linić je rekao da radnici te tvrtke imaju pravo na svoje plaće, ali da su problem otpremnine. »Na plaće imaju pravo i država će se odreći za plaće. A otpremnine jesu problem«, rekao je Linić.
RPŽ/VL/V