Zagreb – Vlada je na sjednici prihvatila zakon kojim se sve optužnice i osude koje su u Srbiji donesene protiv hrvatskih građana proglašavaju ništetnima. Ovim zakonom, koji opravdavaju strahom od pravne srpske agresije, pobijaju srpski zakon donesen 2006. godine. Protiv njega je glasovao jedino potpredsjednik Vlade, SDSS-ovac Slobodan Uzelac.
Premijerka Jadranka Kosor nabrojila je sve zakone koji Hrvatskoj jamče samostalnost i neovisnost, i prema kojima je bivša JNA proglašena agresorom. Ako se Zakon prihvati u Saboru, pravno nevrijedeći postat će svi akti JNA, SFRJ i Republike Srbije koji se odnose na Domovinski rat, a kojima su optuženi ili osuđeni hrvatski državljani. Premijerka je naglasila kako se zakon donosi jer Hrvatska ne može dopustiti da Srbija proširi jurisdikciju za eventualna počinjena kaznena djela na području Hrvatske. To je suprotno načelima međunarodnog kaznenog prava i načelu teritorijalnosti, rekla je.
Naglasila je da su i posljednji događaji i optužnice vezane uz hrvatske branitelje i vrijeme Domovinskog rata te agresiju na Hrvatsku, vezani uz slučaj branitelja Tihomira Purde i Veljka Marića, iznimno potresli 500 tisuća hrvatskih branitelja. Podsjetila je da je u RH abolirano 22.326 osoba, pripadnika paravojski koje je Hrvatska smatrala agresorima.
Potpredsjednik Vlade Slobodan Uzelac smatra da će predloženim zakonom najviše biti oštećeni oni građani, nevini ljudi, koje su hrvatska pravosudna tijela već morala osloboditi svih sumnji da su počinili bilo kakvo kazneno djela u vrijeme Domovinskog rata.
Dajući potporu zakonu, potpredsjednik Vlade Božidar Pankretić naglasio je kako je nedopustivo da agresor sudi onima koji su branili svoje ognjište. Ocijenio je kako Srbija posljednjim optužnicama ponovno provodi agresiju, ovaj put pravnim sredstvima.
Ministar uprave Davorin Mlakar ustvrdio je da Srbija 20 godina nakon rata koristi neprihvatljiv zakon, koji je nazvao pravnim aktom međunarodne arogancije.
Ministar pravosuđa Dražen Bošnjaković smatra da zakon neće utjecati na suradnju ministarstava Hrvatske i Srbije, nego da je to inicijativa da ta suradnja postane do kraja iskrena i na jednakim principima. Slučajevi Purda i Marić te nove optužnice ne bi došle u Hrvatsku da je suradnja bila iskrena, dodao je.
Državni tajnik u srbijanskom ministarstvu pravosuđa Slobodan Homen izjavio je kako ovaj zakon nije u skladu s europskom demokratskom praksom te da se vlasti ne trebaju miješati u rad pravosuđa. Homen je na konferenciji za medije u Beogradu izrazio nadu da zakon neće biti prihvaćen u Saboru, ocijenivši kako je možda riječ o potezu u prilog predizborne kampanje u Hrvatskoj.
RPŽ/H