Vlada odgovara Bruxellesu: Zakon o ništetnosti nije u neskladu s poglavljem 23

Zagreb – Hrvatski sabor u petak zbog nedostatka kvoruma nije mogao pristupiti glasanju o Prijedlogu zakona o ništetnosti određenih pravnih akata pravosudnih tijela bivše SFRJ, bivše JNA i Srbije, a u međuvremenu je u Vladu iz Bruxellesa stiglo pismo Europske komisije u kojem se traže odgovori na 10 konkretnih pitanja vezanih uz taj zakonski prijedlog.

U pismu se izražava zabrinutost zbog buduće regionalne suradnje, no unatoč tome ne bi trebalo očekivati da će Vlada odustati od namjere da se zakon naposljetku izglasa, kako bi se i tako Srbiju prisililo da odustane od svog zakona kojim se 2003. proglasila nadležnom za procesuiranje svih ratnih zločina počinjenih na području bivše Jugoslavije. Kako je Vjesniku kazao visoki Vladin dužnosnik, u pismu Europske komisije nema ništa što bi bilo suviše dramatično. »U pismu nigdje ne piše da je zakon neprihvatljiv i da od njega treba odustati, nego se samo traže pravna pojašnjenja pojedinih pitanja«, rekao je Vladin dužnosnik.

U pismu se, uz ostalo, od Vlade traži da obrazloži razloge zbog kojih je predložila zakon i koje ciljeve njime želi postići. Također se postavlja pitanje je li Vlada prethodno provjerila je li zakon sukladan s Europskom konvencijom o uzajamnoj pomoći u kazneno-pravnim stvarima, a ono što Bruxelles vjerojatno najviše zanima je kako će se zakon odraziti na daljnju suradnju pravosuđa Hrvatske i Srbije kad je u pitanju procesuiranje ratnih zločina. Vladu se također pita je li razmislila kakve će posljedice zakon imati na pravnu sigurnost. Vlada, točnije Ministarstvo pravosuđa, na pismo iz Bruxellesa trebalo bi odgovoriti idućih dana. Kako kaže izvor blizak Vladi, Bruxellesu će biti jasno poručeno da zakon o ništetnosti nije u neskladu s poglavljem 23, niti ima s njim veze. Osim toga, dio odgovora već se unaprijed može predvidjeti iz dosadašnjih istupa Vladinih dužnosnika.

Potpredsjednik Vlade Petar Čobanković u subotu je otvoreno rekao da Vlada neće odustati od zakona o ništetnosti, kao ni od donošenja deklaracije o nekim pitanjima suradnje pravosudnih tijela Hrvatske i Srbije, koju je u četvrtak predložila Saboru i u kojoj se Srbiju optužuje da je povrijedila suverenitet Hrvatske i poziva na sklapanje međunarodnog ugovora kojim će se pitanja nadležnosti za ratne zločine urediti na cjelovit način, sukladno načelima međunarodnog prava. Ministar uprave Davorin Mlakar u četvrtak je u Saboru kazao da bi posljedica sporazuma sa Srbijom bilo stavljanje izvan snage odredbi srbijanskih propisa »koji dovode do kolizije dva pravna poretka na prostoru Hrvatske«.

O Zakonu o ništetnosti Sabor će glasati kad se za to steknu uvjeti, odnosno kad vladajuća većina bude osigurala kvorum od najmanje 77 zastupnika, što nije lako s obzirom na to da se HDZ-ov koalicijski partner SDSS, kao i oporba, protivi zakonu, pa je teško očekivati da će svojom nazočnošću u sabornici omogućiti da zakon prođe. Za njegovo prihvaćanje, inače, dovoljna je suglasnost 39 zastupnika, pa HDZ ima više nego dovoljno ruku za izglasavanje.

Iako iz Vlade odbacuju spekulacije o odustajanju od zakona, postoji teoretska mogućnost da se sa Srbijom doista počne dogovarati sporazum koji bi riješio sporno pitanje, a da se glasanje o zakonu odgodi do daljnjega. Kad bi bio postignut zadovoljavajući sporazum, zakon bi se povukao iz procedure, jer bi otpala potreba za njegovo donošenje.

Pitanje je, međutim, je li realno očekivati da u napetom političkom ozračju, ojačanom predizbornom kampanjom, vlade dviju države prionu tom poslu.

Kosor: HDZ ustrajan u zaštiti nacionalnih interesa

HDZ će biti ustrajan u zaštiti hrvatskih nacionalnih interesa, u zaštiti hrvatskih branitelja od bilo kakve vrste progona i u tome ga nitko neće zaustaviti niti obeshrabriti, istaknula je u nedjelju predsjednica HDZ-a i premijerka Jadranka Kosor na stranačkom saboru za VI. izbornu jedinicu u Velikoj Gorici. »U obranu nacionalnih interesa uključit ćemo sve domoljube, sve one koji misle hrvatski i za Hrvatsku«, rekla je Kosor pozvavši sve koji tako misle da im se priključe u izbornoj pobjedi.

Milanović: Zakon besmislen

Predsjednik SDP-a Zoran Milanović u nedjelju je u HTV-ovoj emisiji »Nedjeljom u 2« kazao da se SDP protivi zakonu o ništetnosti, jer je besmislen i nikoga neće zaštititi.

Smatra da se problem nadležnosti nad ratnim zločinima može riješiti samo na najvišoj razini, međudržavnim sporazumom sa Srbijom.

»Problem je to što kad se s ljudima iz Beograda počelo rješavati pitanja iz prošlosti stvari nisu dovoljno precizno utvrdile, a državna odvjetništva odigrala su ulogu ministarstava vanjskih poslova«, rekao je Milanović.

Činjenicu da je Srbija nakon 20 godina aktivirala optužnice i da za njih nitko nije znao nazvao je lakrdijom koja se ne smije događati.

»Jedan osjetljiv proces treba uozbiljiti, a ovo je neozbiljno«, zaključio je Milanović.

Pusić: Farsičan zakon koji bi štitio ratne zločince

Odgovarajući na novinarski upit kako ocjenjuje Prijedlog zakona o ništetnosti srbijanskih optužnica, predsjednica Kluba zastupnika HNS-HSU Vesna Pusić u nedjelju ga je ocijenila farsičnim i u funkciji mobiliziranja HDZ-ovih birača, jer se, kako tvrdi, za te optužnice znalo i prije izbijanja skandala. »Da je zakon donesen, ne bi imao pozitivnog utjecaja, nego bi štitio potencijalne ratne zločince, kao što je to rekao i glavni državni odvjetnik Mladen Bajić«, izjavila je Pusić.

RPŽ/V