Sarajevo – Nadležne institucije BiH rade na operacionalizaciji zaključaka iz zajedničke izjave koju su na sastanku u Odžaku 8. novembra potpisali lideri SDA Sulejman Tihić, SNSD–a Milorad Dodik i HDZ BiH Dragan Čović, javlja Fena.
Iz Vijeća ministara BiH danas je rečeno da Državno povjerenstvo za imovinu ima zadatak da u roku od 20 dana, od posljednje sjednice Vijeća ministara prošlog četvrtka BiH, izradi zakon o državnoj imovini. Agencija za statistiku BiH ima zadatak da u roku od dva tjedna predloži Vijeću ministara članove interresorne radne skupine za pripremu zakona o popisu stanovništva. U međuvremenu je Agencija za statistiku BiH zadužena da počne tehničke pripreme za provođenje popisa. Usvajanje zakona o popisu stanovništva uvjet je iz dokumenta Europsko partnerstvo.
Prema Akcionom planu Vijeća ministara za provođenje obveza iz Europskog partnerstva, ovaj zakon trebao bi biti usvojen naredne godine.
Dodik, Čović i Tihić su se suglasili da pitanje državne imovine bude riješeno tako što bi u vlasništvu države bila uknjižena nepokretna imovina potrebna za rad državnih institucija, uključujući i perspektivnu pokretnu i nepokretnu vojnu imovinu, dok bi ostala imovina, kao i neperspektivna vojna imovina, pripala entitetima, odnosno županijama i općinama, u skladu s potrebama njihovih institucija.
Njih trojica su se suglasili da bi se popis stanovništva trebalo izvršiti 2011. godine, nakon donošenja zakona o popisu stanovništva na razini BiH.
Čelnici stranaka su suglasni da se u popis unesu svi neophodni elementi prema Eurostatu, uključujući i pitanje etničke, vjerske i jezične pripadnosti, pod uvjetom da popis stanovništva iz 1991. godine bude i dalje osnova za nacionalnu zastupljenost u svim državnim, entitetskim, županijskim i općinskim institucijama, zaključno do 2014. godine.
Izlaz je nađen u tome da se u ovom dijelu ugrade mehanizmi za punu implementaciju Aneksa VII Daytonskog ugovora o povratku izbjeglica. To znači: program na državnoj razini u trajanju od šest godina, a u tom periodu bi se popis iz 1991. godine primjenjivao kada je u pitanju popuna institucija.