Ustavni sud RH ukinuo zakon koji Srbima jamči tri zastupnika

Zagreb – Ustavni sud jednoglasno je ukinuo članak Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina po kojemu su se Srbima jamčila najmanje tri saborska zastupnika, a ostalim manjinama dvostruko pravo glasa. Riječ je o članku 1. po kojem su manjine zastupljene s više od 1,5 posto išle na opće izbore, a one zastupljene ispod tog postotka imale su dvostruko pravo glasa.

Kako je Zakon o izboru zastupnika u Sabor RH razradio da se najmanje tri zastupnika koji su rezervirani Srbima daje listi koja je dobila većinu u svim izbornim jedinicama, bilo je izvjesno da se time pogoduje SDSS-u. Te su odredbe također ukinute. Ustavni sud odgovorio je i na primjedbu koju je iznosio Furio Radin da se mijenjaju izborna pravila nekoliko mjeseci prije izbora. Navode da se zabrana promjene izbornog zakonodavstva najmanje godinu dana prije izbora ne odnosi na pitanje nacionalnih manjina.

Ustavni suci naložili su da se na izbore ide po starim pravilima, pod uvjetom da Sabor do izbora ne donese novi zakon. To znači da pripadnici nacionalnih manjina biraju najmanje pet, a najviše osam svojih zastupnika. Manjina zastupljena s više od 1,5 posto bira najmanje jednog i najviše tri zastupnika, a ostale imaju pravo na najmanje četiri zastupnika. Predsjednica Ustavnog suda Jasna Omejec rekla je da svojim odlukama Ustavni sud ne umanjuje prava nacionalnih manjina niti narušava pravnu sigurnost.

Ustavni sud ukinuo je i zakonski članak po kojem Srpsko narodno vijeće djeluje kao Koordinacija vijeća srpske nacionalne manjine za RH i ima pravnu osobnost.

Ovih dana pojavila se neslužbena informacija da su suci Ustavnog suda izloženi pritisku ne bi li Ustavni zakon ostavili na snazi. Predsjednik SNV-a Milorad Pupovac smatra da bi, prihvati li Ustavni sud izmjene Ustavnog zakona o nacionalnim manjinama, mogli izbiti ustavna kriza i međunarodne komplikacije. Ustavni zakon o nacionalnim manjinama donosi se dvotrećinskom većinom, to je zakon koji je bio uvjet međunarodnog priznanja RH i to može imati vrlo ozbiljne političke posljedice, kaže Pupovac.

Pripadnici Srpske narodne stranke Pupovčev nastup smatraju neprimjerenim i diskriminirajućim za sve one Srbe koji ne pripadaju SDSS-u. Gospodin Pupovac je to dogovorio izričito oči u oči s gospodinom Šeksom, bez javne rasprave srpske zajednice, tvrdi predsjednik SNS-a Milan Rodić. SDSS je, kaže, napravio mnogobrojne krive poteze na štetu srpske manjine u Hrvatskoj. I koalicija Srpska sloga ističe da je SDSS u privilegiranu položaju. Upitno je i može li Ustavni sud mijenjati Ustavni zakon o izboru zastupnika u izbornoj godini, kaže Staniša Žarković, predsjednik koalicije Srpska sloga.